Ana sayfa İnternet Firefox sona mı yaklaşıyor?

Firefox sona mı yaklaşıyor?

0

5 sene öncesinin yükselen trendi, kurtarıcı tarayıcı gözüyle bakılanı Firefox, son dönemlerde yaşadığı kullanım oranı düşüşüyle geleceği hakkında soru işaretlerinin de oluşmasına sebep oldu
 

Bundan yıllar önce Mozilla adlı bir açık kaynak kodlu yazılım geliştirici grubu, Firefox adındaki tarayıcısını tüm internet camiasına sunmuştu. Firefox’un açık kaynak kodlu olması, dünya çapındaki birçok eklenti geliştiricisinin Firefox için eklenti yazmasına olanak sağlıyordu. Bu sayede yazılım geliştiriciler, Firefox üzerinden kendi yazılım becerilerini geliştirmekle kalmıyor, Firefox’u da geliştirmiş oluyordu. öte yandan kullanıcılar da kendi taleplerine uygun olarak daha etkili bir tarayıcı deneyimine sahip oluyordu.
 
firefox
Ne var ki son dönemlerde Firefox kullanıcılarında büyük bir düşüş yaşanıyor. 2008 yılında Mozilla, Google ile 3 yıllık bir ortaklık anlaşması imzalamıştı. Bu ortaklığa göre Firefox’un varsayılan arama motoru Google olacaktı. Böylece Google da Firefox’un bu dönemdeki karının %84’ünü üstlenecekti. Şimdi bu 3 yıllık süreç bitiyor.anlaşmada sona yaklaşıldı. Firefox kullanıcılarındaki düşüş de göz önünde bulundurulunca, teknoloji analistleri Firefox’un sona yaklaşmakta olduğunu belirtmekte sakınca görmüyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here