Ana sayfa İnternet Firefox Mobile ve BlackBerry 10

Firefox Mobile ve BlackBerry 10

0

Akıllı cep telefonlarındaki yeni soluk
 

Mobile World Cogress ve CES 2013 ile art arda duyurulan yeni ürünler, bu senenin bir hayli yoğun geçeceğini bizlere gösterdi. özellikle gündelik hayatımızda bir an olsun yanımızdan ayırmadığımız akıllı cep telefonları ile ilgili yaşanan değişiklikler, biz bilişim tutkunlarının yüzünü güldürüyor. Cihazların donanımsal özellikleri dışında bünyelerinde barındırdığı yazılımlar ile de büyük başarılar sağlayan markalar, kullanıcılara farklılıklarını bu şekilde hissettiriyorlar.
 


 
iOS, bir ilk olduğu için daha çok tercih ediliyor. Doğal olarak iPhone bugünlerde piyasada en çok satan akıllı cep telefonları listesinde tepeyi oynuyor. Hem stabil donanımı, hem bu elemanların birbirleri ile büyük bir uyum içinde çalıştıran yazılımı ile kolay arayüzü son kullanıcıya veren Apple”ın iOS”u, gerçekten ürünlerden önce gelen mükemmel bir başarı diyebiliriz. Ayrıca uygulama marketindeki zenginlik ve akıllı cihazlar pazarına sürülen tüm programların ilk defa bu platformda yayımlanması, iOS kullanıcılarını ayrıcalıklı hissettirmeye yetiyor.

Android, Google”ın Apple”a karşı geliştirmiş olduğu en büyük silahı diyebiliriz. Tüm bilirkişiler, Android işletim sisteminin 4.1 sürümüne kadar aslında o kadar iyi olmadığını bilir. Google, 4.1 ve sonrasında o kadar iyi bir işletim sistemi diyazn etti ki, bunun akabinde gelen ürünler de ciddi derecede sevilen ve rağbet görenler arasındaki yerini aldı. Misal olarak Samsung”un Galaxy serisi. Google”ın tescilli telefonu Nexus ve Sony Xperia”lar… Gerçekten de Android artık son kullanıcıların ilgi ile yaklaştığı bir işletim sistemi. Android, uygulama pazarı bakımından da çok geniş bir yelpazeye sahip. iOS ile aynı olmasa da hemen hemen tüm uygulamaları Play Store”de bulabilirsiniz. Bunun haricinde Android”in hemen her telefonun içine girmesiyle piyasada elinizi her attığınız üründe bu işletim sistemini görmeniz mümkün. Google”ın bu konuda kullanıcılara verdiği en güzel seçenek açık kaynak ve son kullanıcı modelleri olmak üzere iki farklı işletim sistemini seçilebilir hale getirmesi olarak gösterilebilir. Bu da demek oluyor ki, açık kaynak Android işletim sistemli akıllı telefonunuzu bir developer kit olarak dahi kullanabilirsiniz. Ne kadar yaratıcı ve faydalı bir özellik değil mi?

 

2013 senesinin daha ilk aylarını yaşarken iki tane yeni mobil işletim sistemi ile tanışıyoruz. Bunlardan bir tanesi BlackBerry Z10 modeli ile büyük bir geri dönüş yapan BlackBerry 10 işletim sistemi ve Mozilla”nın Firefox Mobile”ı. BlackBerry 10, mükemmel kullanışlı fonkisyonları ve basit arayüzü ile hayatında eline ilk defa akıllı cep telefonu almış kullanıcıları bile kendine hayran bırakacaktır. Gerek içindeki başarılı yazılımı sayesinde düşük donanım özelliklerini stabil çalıştırabilmesi, gerek BlackBerry adına yakışır zerafeti ile Z10 modelini tamamlar nitelikte.

Firefox Mobile, Mozilla”nın geliştirmiş olduğu bir mobil işletim sistemi. Bir web tarayıcısı teknolojileri geliştiren firmanın ne denli iyi bir mobile OS geliştirebilir, bilinmez ancak Mobile World Congress etkinliğinde ortaya çıkan iki yerin üründe kullanılan Firefox Mobile, ilk adımlarını atmış gibi görünüyor. Bu yazımızda da furyanın iki yeni üyesine yakından bakacağız.
 


 
BlackBerry 10
RIM firmasının BlackBerry atılımı ile şirket bünyesinde gelişen teknolojiler, bir zaman sonra akıllı telefonların piyasaya sürülmesi ile büyük bir düşüş yaşamaya başlamıştı. Hatta geçtiğimiz senelerde iflasın eşiğine gelen RIM, son anda geleneksel klavyeli telefon üretiminden vazgeçerek BlackBerry Z10 modelini duyurdu. Bununla birlikte tekrar şekillenen bir işletim sistemi ortaya çıktı: BlackBerry 10.

 

BlackBerry 10, markanın zerafet olgusuna yakışan bir işletim sistemi olmuş diyebiliriz. Renkleri, temaları ve daha birçok olgusu ile Z10 modeli akıllı telefona büyük uyum sağlıyor. İlk etapta eğer bir iPhone kullanıcısı olarak BlackBerry 10 ile çalışan ürün alırsanız, iOS ile arasındaki büyük benzerliği hemen göreceksiniz. Bilirkişiler tarafından çok büyük eleştrilere maruz kalsa da, BlackBerry 10, ciddi anlamda kullanıcıları kendisine hayran bırakan bir işletim sistemi.

Menülerin basit dizilimi, daha kutusundan çıkar çıkmaz size kısa süreli verdiği oryantasyon eğitimi ile BlackBerry 10″u tam gaz kullanmaya başlayabileceksiniz. Z10, tamamen dokunmatik bir telefon olduğu için fiziksel arayüzü tamamen ortadan kaldırmışlar. Sadece bir adet kilit tuşu bulunmakta bunun haricinde bu düğme ayrıca telefonu kapatmaya yarıyor. Uygulamalar arası geçiş yapabilmek için yine dokunmatik ekranı kullanıyorsunuz. Açtığınız programları kapatmak, sayfalar arası geçişler, multi tasking vs. gibi birçok özellik BlackBerry 10″da çok estetik duruyor.
 


 
Birazcık da uygulama marketinden bahsedelim. BlackBerry World ismiyle standart menünün ikinci sayfasında bulabileceğiniz bu uygulama sayesinde BlackBerry 10 işletim sistemi kullanan telefonunuza yazılım indirebiliyorsunuz. AppStore ve Play Store ile karşılaştırdığımız zaman tabii ki ortada büyük bir farklılık görüyoruz. İlk etapta sizi en çok üzen taraf, eski bir iOS veya Android kullanıcısıysanız, istediğiniz uygulamaların hemen hepsini bulamayacaksınız. Ancak BlackBerry World”de bulunan ve diğer platformlarda rastlayamayacağınız o kadar güzel yazılımlar mevcut ki, bu eksiklik bir zaman sonra size kendisini unutturuyor. BlackBerry bu konuda yine kullanıcılarına ayrıcalığı yaşattırmayı başarmış diyebiliriz.

 

Paket uygulamalarında bulunan herhangi farklı bir yazılım bulunmuyor. Dediğimiz gibi eğer eski bir iOS ya da Android kullanıcısıysanız, hiç zorluk çekmeden işletim sistemini kullanmaya başlayacaksınız. İlk defa bir akıllı telefon deneyimi yaşıyor olsanız dahi, BlackBerry 10 daha telefonu ilk açtığınız 5 dakika içinde size verdiği oryantasyon bilgileri ile kullanıcıyı tam donanımlı hale getiriyor.

Stabile olayına da deyinelim. Z10 modelinde bulunan standart donanımı o kadar iyi bir arayüzle kullanıyor ki, gerek şık görüntüsü gerekse yüksek performansı sizi kendisine hapsediyor. BlackBerry, Z10 modeli ve BB10 işletim sistemi ile bu sene mutlak suretle denenmesi gereken, hatta flash olması beklenen bir ürün olmuş diyebiliriz.
 


 
Firefox OS
Mozilla”nın büyük bir atılım ile soyunduğu mobil işletim dünyasına kazandıracağı bir ürün. Teknoloji inceleme versiyonunun bilişim basınına özel olarak sunulduğu şu günlerde desktop üzerinde denediğimiz Firefox OS, bu haliyle bile oldukça iyi bir işletim sistemine benziyor.

Arayüz, Android ile inanılmaz büyük bir benzerlik taşıyor. Bu yüzdendir ki Firefox OS kullanmak o kadar zor olmayacak. Eğer bir eski bir Android kullanıcısı olarak değişik bir işletim sistemi denemek istiyorsanız ZTE Open bu sene Firefox OS ile piyasaya sürülüyor, denemtek fayda var.

Mobil işletim sistemi dünyasındaki ilk senesine girecek olan Firefox OS, şimdilik giriş seviyesi telefonlarda iş görecek gibi. ZTE Open”ın Mobile World Congress”te çok ilgi çektiğini görmüştük. Donanımsal olarak orta seviye bir telefona eş değer olan ZTE Open, Firefox OS ile büyük bir uyum sağlıyor. Performansı da oldukça iyi. Giriş seviyesi bir telefona göre de çok fazla iyi özellikler bunlar.

 

Uygulama marketi olarak da Firefox eklentilerinin bulunduğu platformu kullanacak olan Firefox OS, şimdiden yazılımlar açısından da oldukça zengin gözüküyor. Güzel bir güncelleme ile tüm plug-in”ler Firefox OS kullanan telefonlar içinde geçerli olacak. Bu da şu demek oluyor ki, Firefox OS kullanan bir akıllı telefon hiç uygulama sıkıntısı çekmeyecek.

Sadece ikonlarının çok büyük olması birazcık sıkıntı yaratabilir. Klasör açma sisteminin bulunduğu yeni işletim sisteminde bir menü sayfasında en fazla 4 satır uygulama bulundurabiliyorsunuz. Bu da telefonunu kalabalık seven kullanıcılar için bir eksi olabilir. Ancak dediğimiz gibi, daha çok yeni bir işletim sistemi. O yüzden bekleyip Firefox OS”un kendisini geliştirmesini bekleyeceğiz. Kim bilir, belki yüksek seviye bir telefonda çok daha iyi işler yapabilen bir işletim sistemi göreceğiz karşımızda. Mozilla”nın bu konuda çok fazla çalışması gerekiyor.
 


 
Rekabet kızışıyor
Şu anda pazarın büyük bir kısmına hakim olan iOS ve ondan parça parça dilim koparan Android telefonlarının yanı sıra arkalardan çok hızlı bir şekilde gelen Windows Phone 8 ve BlackBerry 10 ile Firefox OS…

Bir sektörde rekabetin olması çok iyi bir şey aslında. çünkü rekabet, kaliteyi getirir. Bu varsayım ile diyebiliriz ki artık mobil hayat daha hızlı gelişecek ve en kaliteli ortaya çıkacak. Akıllı telefon pazarı için artık “alternatif” kelimesi çok yanlış. çünkü tüm ürünler ve markalar ciddi bir rekabet boyutuna bürünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here