Ana sayfa İnternet Firefox hızlanıyor

Firefox hızlanıyor

0

Memory Fox eklentisi ile RAM kullanma oranı %90 düşüyor

özellikleri ve eklentileriyle en çok tercih edilen tarayıcı olan Firefox’un en büyük kusuru, sistem belleğinden çok fazla kullanması.  Sekmeli gezintiyi ilk kez tarayıcı dünyasına sokan Firefox, bu özelliği ile ise RAM’den oldukça fazla kaynak kullanıyor. Kullanıcıların en çok dillendirdiği konu da tarayıcının kendisi yavaşladığı gibi, bilgisayarı da yavaşlatması.

Ancak ücertsiz bir eklentiyle bu sorun, belli oranda ortadan kalkıyor. Normal şartlarda Firefox ile tek bir sayfada 20 ve üzeri sekme açıldığında, Memory Fox adlı eklenti ile 20 ve üzeri sekme açıldığında kullanılan RAM miktarı 1 GB’ı aşıyor. Ancak Memory Fox buna %90 oranında çare oluyor. Memory Fox, RAM’de o anda aktif olarak kullanılmayan bölümleri temizleyerek kullanılan miktarı 100 MB’a kadar düşürüyor.

 


 
Bu eklenti henüz çok yeni olduğu için Mozilla tarafından “deneysel eklenti” sınıfında değerlendiriliyor. Bunun sebebi ise henüz yaygın olarak denenmemiş olduğu için performans sorunları doğurabilme ihtimali. Eklentiyi deneyenler arasında memnun kalanlar kadar, beklediği etkiyi bulamayarak eleştirenler de bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here