Ana sayfa İnternet Firefox Dev Güvenlik Özelliği İle Hack Uyarısı Yapacak!

Firefox Dev Güvenlik Özelliği İle Hack Uyarısı Yapacak!

0

Mozilla, güvenlik uzmanı Troy Hunt ile birlikte 2017 yılnda Firefox için gelecek yeni güvenlik özelliğinin çalışmalarını başlattıklarını duyurmuştu. Gelecek olan bu güvenlik özelliği ile birlikte İnternet kullanıcıları internette dolaşırken bir saldırıya uğraması ve çevrim içi hesaplarının tehlikeye maruz kalması durumunda kullanıcıların uyarılması isteniyordu. Firefox Monitor adı verilen dev güvenlik özelliğinin detaylarını derledik.

Firefox Monitor güvenlik özelliği nasıl çalışacak?

Veri ihlallerini indeksleyen Troy Hunt web sitesi Have I been Pwned (HIBP) verilerini kullanan çözüm için geliştirme süreci halen devam ediyor. Son olarak Mozilla, Firefox Monitor güvenlik aracının 250 bin kullanıcı ile test edilmeye başlanacağını açıklamış durumda. Bu kullanıcıların genel olarak ABD vatandaşı olacağı ve test sürecinin gelecek hafta başlayacağı belirtiliyor. Test sürecinin tatmin edici sonuçlar ortaya koyması durumunda ise servis tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Veri sızıntıları neredeyse her gün yaşanıyor ancak çoğu kullanıcı, verilerinin sızdığından habersiz kalıyor. Have I Been Pwned (HIBP) hizmetinin sahibi Troy Hunt, bu sorunu çözmek için Mozilla ile bir araya geldi ve elindeki muazzam veri tabanını Firefox’a ekledi.

Yeni işlevin adı Firefox Monitor. İkinci bir web sayfası olarak hizmete açılacak olan bu işlev, daha fazla kullanıcının HIBP veri tabanına ulaşmasını sağlıyor. Sayfada sadece eposta adresinizi girip kişisel verilerinizin sızıp sızmadığını kontrol edebiliyorsunuz.

Hunt’a göre yeni hizmet önemli bir adım çünkü Firefox, milyonlarca kullanıcıdan oluşan bir tabana sahip. Firefox Monitor, kullanıcıları sadece bilinen sızınıtlar hakkında bilgilendirmekle kalmayacak, hesabınızı nasıl güvende tutacağınızla ilgili tavsiyelerde de bulunacak.

Güvenlik aracının İnternet kullanıcılarının hesap güvenliği ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığı vurgulanıyor. Hatta diğer İnternet tarayıcıları kullananlar da bu araçtan faydalanabilecekken, tabii ki Firefox kullanıcılarına ekstra özellikler sunulacak. Firefox Monitor web sitesine e-posta adresini giren kullanıcılar hesaplarındaki verilerin kapsamı da dahil olmak üzere, raporlanan veri ihlallerinden etkilenip etkilenmediklerini kontrol edebilecek.

Mozilla, yeni güvenlik sızıntıları hakkında kullanıcıları bilgilendirmeye yönelik bir işlev üzerinde de çalışıyor ancak bu işlev, şu an planlama ve test aşamasında.

Firefox Monitor, önümüzdeki hafta yaklaşık 250.000 kullanıcıya test için açılacak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here