Ana sayfa Haber FireEye ısrarcı: iOS sistemler siber tehdit altında

FireEye ısrarcı: iOS sistemler siber tehdit altında

0

İnternet güvenliği yazılımları geliştiren FireEye, iOS‘ların tehlike altında olduğunu iddia ediyor. Yeni keşfedilen bir güvenlik açığının bulunması ardından ortaya çıkan saldırı, iOS cihazlarının bütün güvenlik sistemlerini etkisiz hale getiriyor ve savunmasız bırakıyor. FireEye, benzer iddiayı daha önce haziran ayında duyurmuştu. “Masque Attack” denen bir saldırı tekniği ile ortaya çıkan siber saldırı, USB bağlantısı ile değil, uygulamalardaki hatalardan meydana geliyor. Yani, kullanıcılar bir uygulama indirirken, o uygulamanın aslını değil sahtesini indirerek iOS sisteminin bütün güvenlik sistemini yerle-bir ediyor.

Bu saldırılara nasıl karşı çıkacaksınız?

Masque Attack’ın App Store‘da, Apple’ın güvenlik sistemi sayesinde uygulanması neredeyse imkansız gibi, en azından şimdilik böyle bir durum yok. Bu saldırı tekniği, e-posta, verilen bir bağlantı adresi, çalıntı e postalar veya mesaj aracılığı ile gerçekleşiyor.

 

Bununla birlikte, Safari, Calendar uygulamaları bu saldırıdan pek etkilenmiyor. Ayrıca, jailbreak’li cihazlar da bu saldırıdan etkilenmeyecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here