Ana sayfa Yazılım Finder”ı istediğiniz gibi kullanın

Finder”ı istediğiniz gibi kullanın

0

Finder, kullanıcılarından pek azının bildiği seçeneklerle uygulamayı kişiselleştirebilmenizi sağlıyor.

  Finder seçeneğini kullanırken, dosyalarınızı nasıl görüntülemekten hoşlanıyorsunuz? Yoksa hep aynı seçeneği kullanarak dosyalarınızı hep aynı şekilde mi görüntülüyorsunuz? Eğer öyleyse yeniden düşünüp seçeneklerinizi keşfedebilirsiniz. çünkü Apple Mac kullanmanın avantajlarından biri olan Finder, dosya görünümünü de istediğimiz gibi kişiselleştirebilmemizi sağlıyor.

Icon: Rengarenk ikonlar
OS X”in kendiliğinden kullandığı görünüm, Icon görünümü. Bu görünümde, dosyalarınız benzer uygulamalara, benzer ikonlar kullanılarak görüntüleniyor. Birçok kişi, masaüstündeki dosyalarını düzenledikleri gibi buradaki dosyaları da yerleştirebildiklerinden bu görünümü seviyor ve kullanıyorlar. Ancak masaüstümüz zaman zaman karmakarışık olabildiği gibi, bu görünüm de karmaşıklaşabiliyor. Ancak bu karmaşada kendi düzeninizi yaratmak da elinizde. View”dan “Show view options”ı seçerek görüntüleme seçeneklerinizi düzenleyebilirsiniz. Icon seçeneği için buradan klasörlerin birbirine ne kadar yakın ya da uzak duracağını belirleyebilir, klasör arka plan görüntüsü olarak bir renk ya da bir resim seçebilirsiniz. Bu seçim sadece seçili dosyaya uygulanacak olsa da,  “use as default” sekmesini kullanarak tüm klasörler için aynı seçimin kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, örneğin Downloads klasöründeki dosyalarınızı tarihlerine göre ya da büyüklüklerine göre görüntüleyerek aradığınızı çok daha kolayca bulabilirsiniz.

Compact List: Mükemmeliyetçilere
Aynı anda çok daha fazla klasörü görebilmemizi sağlayan Liste görünümü, hızlı davranmak için doğru bir seçim. Liste görünümünde hangi bilgilerin görüntüleneceğini yine View seçeneklerinden belirleyebilirsiniz. Bir seçeneğe tıkladığınızda, örneğin en son değiştirilen klasörler tarih sırasına göre görüntülenir. Ancak burada da ön izleme olmadan kafanızın karışması mümkün. ön izlemeye çift tıklayarak seçili dosyayı açabileceğiniz gibi, müzik ve video dosyalarının da ön izlemelerini görebilirsiniz.  

Column: Hiyerarşiyi görmek için

Column görünümü, kuşkusuz en çok kullanılan görünümler arasında. Klasörleri ve alt klasörleri hiyerarşik bir sırada görebildiğiniz bu görünüm seçeneğiyle, sadece bir klasörü tutup çekerek yerini değiştirmeniz de mümkün oluyor. Ancak sadece klasör isimlerini görebilmeniz kimi zaman zorluk yaratabilir. Neyse ki ön izleme burada da yardımımıza koşarak dosyanın türü, boyutu, oluşturulma ve değiştirilme tarihi konusunda bilgiler sunuyor. Yine de bu görünümde yeni klasörler yaratmak yeni başlayanlara zor gelebilir. öncelikle doğru sütunda olduğunuza emin olmanız gerekiyor. Sonra da, buradaki bir öğenin (klasörün değil) üzerine tıklayarak yeni bir klasör açmanız gerekiyor. Eğer bir klasöre tıklarsanız, o klasörün içinde yeni bir klasör açıyor olacaksınız. Dosyaların tam isimlerini görmek bir sorunsa, en uzun dosyanın adını görünceye kadar sütunu açabilir ya da ayraç üzerine tıklayarak bu mesafeyi otomatik hale getirebilirsiniz.

Cover Flow: Yepyeni bir adım
Apple”ın OS X 10.5 (Leopard) ile kullanıcılara tanıştırdığı Cover Flow görünümü, iPod touch”ın çok sevilen özelliğini Mac blgisayarımızda da kullanabilmemizi sağlıyor.

Cover Flow, sunumları görselleri seçmek ve HTML linklerine tıklayabilmek için çok iyi bir seçim. Ayrıca üçüncü parti ek yazılımlarla Quick look”un
görüntüleyeceği dosya tiplerini artırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here