Ana sayfa Donanım Filozoflara ithafen Asus Zenbook Prime UX31A

Filozoflara ithafen Asus Zenbook Prime UX31A

0

MEKANİK CAZİBE KALDIĞI YERDEN IŞIK SAçMAYA DEVAM EDİYOR

Asus”un yeni nesil Zenbook modeli Zenbook Prime UX31A, ultrabook dünyasının yeni kralı olmaya and içmiş gibi görünüyor. Asus açıkçası bu işi oldukça iyi yapıyor. üstelik ilk Zenbook”larla birlikte ultrabook pazarına yön verebilecek güce de sahip olduğunu kanıtladı. Dolayısıyla Zenbook Prime UX31A”dan dolayı oldukça yüksek beklentiler içerisindeydik. Prime UX31A test merkezimize ilk geldiği anda neyle karşılaşacağımızı az çok biliyorduk. Görünüm olarak Prime UX31A, selefinden çok da farklı görünmüyordu. Kutuyu açtığımızda bu konuda yanılmadığımızı gördük.
 
asus zenbook
Görünüm olarak Prime UX31A, selefiyle bire bir aynı. Hatta incelik olarak da bir farkı yok. Kaldı ki ilk Zenbook”ların yeteri kadar ince olduğunu unutmamakta fayda var. Bu açıdan Zenbook Prime UX31A bizlere farklı bir yenilik sunmasa da bizim için bu, bir eksiklik olamaz. Prime UX31A selefinden en büyük farkı hiç şüphesiz ki daha güçlü işlemcilere sahip olması. Bu işlemci gücü, Prime UX31A”yı bir basamak üste taşımayı başarmış. Keskin ve güçlü hatlara sahip olan Prime UX31A, kesinlikle göze de hoş gelen bir görünüme sahip.

 

Söylemekten dilimizde tüy bitse de, Asus”un bu ultrabook serisinde zen felsefesini tercih etmesi kesinlikle yerinde bir tercih olmuş. ürünün teknik incelemesine geçmeden önce selefiyle karşılaştırdığımızda ne gibi farklılıklara sahip olduğuna bir bakalım. Böylece kafamızda Prime UX31A”nın bize ne gibi yenilikler sunduğunu daha net canlandırabiliriz.
Prime UX31A”nın arka ışıklandırması 450 nits HD yerine 350 nits FHD olarak karşımıza çıkıyor. Bu ekran daha parlak ve daha kaliteli bir görünüm sunuyor diyebiliriz. Ayrıca ilk nesil Zenbook UX31″de 1333 MHz”de 4 GB DDR3 bellek yer alırken yeni Zenbook Prime”larda 1600 MHz”de 4 GB bellek kullanıyor. Hem de sadece bizim incelediğimiz UX31A değil, Prime”ın bir diğer modeli olan UX21A”da da bu bellek bizleri karşılıyor.
 
İki model arasındaki fark sadece bellek olarak karşımıza çıkmıyor tabii ki. İlk nesil Zenbook olan UX31″den farkı ilk aşamada işlemcilerde ortaya çıkıyor. Zenbook Prime UX31A, Core i3/i5/i7 modellerinde de daha güçlü ve verimli Intel işlemcileri kullanıyor. İnceliğinde bir değişme yok. En ince noktası 3 mm ile ön kısmı. En kalın noktası ise 9 mm ile en arkası. Bunu “yerinde sayma” olarak yorumlamak yanlış olur daha önce de söylediğimiz üzere. Zira Asus zaten ilk nesil Zenbook”larda oldukça önemli bir yeniliğe imza atarak incelik konusunda rakipsiz hale gelmeyi başarmıştı. Bundan daha ince boyutlara sahip bir ultrabook için de sanıyoruz ki, sektörde henüz piyasası olmayan yeni elementlere başvurmak gerekeceğinden, yeni nesil Zenbook olan UX31A”nın incelik olarak selefiyle aynı özelliklere sahip olması anlaşılabilir bir durum.

 

Şimdi gelelim Zenbook Prime UX31A ile ilgili en göze çarpan özelliklere. UX31A açılma konusunda oldukça iddialı. Hatta öyle ki, Asus bu üründe ultrabook”ların açılma olma konusunda tablet bilgisayarlara yaklaşması ve saniyeler içerisinde kullanıma hazır hale gelmesini kesinlikle başarmış diyebiliriz. Yaptığımız testlerde Asus Zenbook Prime UX31A uyku modundan sadece 1.9 saniyede çıktı. üstelik yüksek performans seçeneğinde bu değer 1.7 saniyeye kadar inmeyi başardı. Cihaz tamamen kapalı durumdayken kullanıma hazır hale gelme süresinin, yani sıfırdan açılma süresininise 18.5 ile 18.7 saniye arasında değiştiğini tespit ettik (daha bilimsel bir açıklama ile ortalama açılma süresini 18.6 saniye olarak kabul edebiliriz).
 
Zenbook Prime UX31A”nın depolama seçeneklerinde bir değişiklik yok. SATAIII 128 ve 256 GB SSD”ler bizleri karşılıyor. Bu da bir ultrabook için fazlasıyla yeterli bir kapasite. Ayrıca cihazda yer alan webcam artık HD CMOS modülü barındırıyor. Yani UX31A selefi gibi 03. MP yerine HD görüntü aktarımı sağlayabiliyor. Ses konusunda da Bang & Olufsen”in ICEpower SonicMaster tercihi yerini muhafaza ediyor. Bu da Zenbook Prime UX31A”dan aldığımız seslerin tıpkı selefi gibi oldukça kaliteli olmasını sağlıyor. Yaptığımız ses testlerinde Bang & Olufsen”in ses çözümü cihazda ses optimizasyonunun ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serdi. özellikle yüksek seslerde basların ve tizlerin kalitesini bu denli koruyabilmesi bizleri sevindirdi. Zira bir ultrabook sahibi, bu kadar yüksek fiyat ödedikten sonra edindiği cihazda her işi yapabilmek isteyecektir. Bu açıdan baktığımızda ultrabook”u üzerinden müzik dinlemek isteyen bir kullanıcının bu denli kaliteli ses çıkışı alabiliyor olması Zenbook Prime UX31A adına oldukça önemli bir artı puan.

 

UX31A, selefinden farklı olarak 7 değil de 6 giriş seçeneği ile bizleri karşılıyor. Yeni nesilde kaldırılan giriş USB 2 girişi. Artık cihazda sadece 2 adet USB 3 girişi bulunuyor. Diğer girişler ise aynı. Bunlar SD kart okuyucu, miniHDMI 1.4, mini VGA ve 3.5 mm ses girişi.
Zenbook Prime UX31A”nın bataryası saatte 50 Watt güç harcıyor. Bu da ortalama bir kullanımda 7 saatin üzerinde bir pil ömrü anlamına geliyor. Intel”in daha verimli işlemcilerinin cihaz üzerinde yer alıyor olması şüphesiz ki cihazda performans haricinde pil ömrü açısından bir fark oluşturuyor.
 

Sonuç

Zenbook Prime UX31A kesinlikle piyasadaki en çarpıcı ve güçlü ultrabook”ların başında geliyor. İnceliği ve şıklığı ile tartışılmaz bir cazibe merkezi haline gelen UX31A ayrıca yeni işlemci ve diğer donanım özellikleriyle performansının doruklarında geziyor. Zenbook Prime kesinlikle stil sahibi bir ultrabook. Fiyat etiketinin yüksek olması biraz can sıkıcı olsa da, büyüleyiciliği ve işlevselliğiyle beğenimizi fazlasıyla kazandı Asus Zenbook Prime UX31A.

 

Fiyatı:2800 TL
Puan:5 yıldız / 90 puan
Kullanım: 5
Performans: 4
Tasarım: 5

Artılar:

• Muhteşem tasarım
• Güçlü performans
• Hafif

Eksiler:

• Fiyatı çok tuzlu

NEDEN ALMALIYIM?

öncelikle bu soruya sağlıklı bir cevap verebilmek için, bir ultrabook”a neden ihtiyacınız olduğu sorusunu kafanızda netleştirmelisiniz. Sizinle her yere birlikte gelebilen tablet benzeri bir cihaz alma konusunda ısrarcıysanız ve ultrabook”ların fiyatını karşılayabilecek durumdaysanız, o halde hiç düşünmeden Asus”un Zenbook Prime UX31A”sını temin edebilirsiniz.

http://www.asus.com.tr/

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here