Ana sayfa İnternet Filmclub vs. Tivibu

Filmclub vs. Tivibu

0

Microsoft’un yeni dijital multimedya platformuyla TTNET’in Tivibu’sunu karşılaştırdık…
 

Microsoft & Filmclub

Microsoft ile iş birliği içerisine giden yeni dijital içerik platformu Filmclub, cloud (bulut) tabanlı bir yapıya sahip. Dolayısıyla Filmclub üyesi bir kullanıcı, Filmclub aboneliği sayesinde dünyanın her yerinden dijital içeriklerine ulaşabilecek. Microsoft’un deyimiyle Filmclub, bir eğlence platformu. Eğlence ve multimedya odaklı bir yapısı var. Online film izleyebilme imkanı tanımasının yanı sıra, güçlü altyapısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Smooth Stream teknolojisi sayesinde özel olarak işlenen içerikler, Dijital Görüntü Şifrelemesi ile korunarak izleyicilere aktarılıyor. Bu sayede, özel geliştirilen görüntü kodlayıcıları sayesinde düşük hızlarda bile seyir keyfi bozulmadan film izlenebiliyor.
 

filmclup
 
Nasıl erişilebilir?
Yerli ve yabancı diziler, konulara ayrılmış belgeseller, türlü türlü çizgi filmlerle online film izlemenin ötesinde bir deneyim sunmayı amaçlayan Filmclub, özgür bir kullanım da vadediyor. özgür kullanım ne demek? Şöyle ki; ister 3G bağlantı üzerinden ister Wi-Fi üzerinden Filmclub ile film izleyebilmek mümkün. özgürlük anlayışı bununla kısıtlı değil. Filmclub birçok cihaz tarafından da destekleniyor. örneğin Filmclub üyeliğiniz ile bilgisayardan izlediğimiz filme, akıllı telefonumuz üzerinden ya da tablet bilgisayarımızdan devam edebiliyoruz.

Nasıl izlenebilir?
Güçlü bir altyapı ile kullanıcılara hizmet vermeyi planladıklarını söyleyen Microsoft Türkiye yetkilileri, Filmclub tanıtım toplantısında yaptıkları açıklamada aynı anda 70 bin kullanıcıya hizmet verebilecek güçte bir altyapıya sahip olduklarını belirtti. Bu oldukça ciddi bir sayı. Filmclub’ı izlemek de yine kullanıcının insiyatifine bırakılıyor. İnternet tarayıcısı üzerinden erişilebilecek olan Filmclub, ayrıca Windows Media Center üzerinden de kullanıcılara hizmet verecek. Microsoft Türkiye yetkilileri, basın toplantısında “Yakında her yerden izlenebilecek!” cümlesini kurdu. Bu, Filmclub’ın kısa süre içerisinde daha çok platform tarafından destekleneceğine dair izler taşıyor.

Microsoft Filmclub standart aylık paket fiyatı 9.90 TL’den, yıllık da 99.9 TL’den satışa sunuluyor.

 

TTNET Tivibu

TTNET’in 2010 yılında hizmete sunduğu dijital içerik platformu ve internet televizyonu Tivibu, üç farklı koldan kullanıcılarına hizmet veriyor. Tivibu Web, Tivibu Ev ve Tivibu Cep platformlarına sahip Tivibu, bu sayede farklı kollar üzerinden tıpkı Filmclub gibi kullanıcılara özgürlük sunuyor. Tivibu’nun Filmclub’dan farkı ise, anlaşmalı televizyon kanallarını da stream yayın ile internetten izleyebilme imkanı tanıması. Ayrıca internet televizyonculuğunun avantajlarını da kullanıcıya sunan Tivibu, öte yandan yerli/yabancı film, dizi, belgesel, çizgi film, kısa film gibi dijital içerikleriyle kullanıcıların ilgisini çekmeyi hedefliyor. Bu açıdan baktığımızda Tivibu ile Filmclub arasındaki asıl rekabet, online hazır içerik izleyebilme konusunda yaşanacak gibi görünüyor.
 

ttnet tivibu
 
Nasıl erişilebilir?
Tivibu, her kullanım için ayrı platform sunuyor. Bu platformlar daha önce de dediğimiz gibi Tivibu Web, Tivibu Ev ve Tivibu Cep. Tivibu Web ile dijital içerik izlemek için, ister 3G ister Wi-Fi ile olsun, bilgisayarın internete bağlı olması yeterli. Tivibu Ev için işler farklı. Iptv adsl altyapısını destekleyen ADSL modem ile birlikte TTNET, kullanıcıya gerekli internet bağlantısını getiriyor. Bu bağlantı, evin mevcut ADSL hattından ayrı bir internet trafiği kullanıyor. Tivibu Cep ise Tivibu Web gibi, ister 3G ister Wi-Fi bağlantısıyla kullanıcılara hizmet verebiliyor.

Nasıl izlenebilir?
Tivibu Web, bilgisayara indirilen bir uygulama aracılığıyla dijital içeriklerini kullanıcıya sunabiliyor. Bu uygulama üzerinden online stream edilen içerik, film kiralama veya satın alma imkanı da tanıyor. Tivibu Ev ise Tivibu Web’in verdiği hizmeti bilgisayardan bağımsız hale getiriyor. Tivibu Ev, televizyon içeriği sayesinde kullanıcıları uydu platformlarından kurtarıyor. üstelik kotalı kullanıcılar için kota sınırlaması da olmuyor. Zira Tivibu Ev, internet trafiğinden bağımsız bir iptv hizmeti sunuyor. Tivibu Cep ise adından da anlaşılacağı üzere Tivibu hizmetini cepten veriyor. Tivibu Cep uygulaması, iOS, Android, BlackBerry OS, WP 7, Symbian gibi platformlar için geliştirildi.

Tivibu Web standart aylık paket fiyatı 4 TL, Tivibu Ev başlangıç, standart, standart plus paket ile sinema tv kanalları fiyatı sırasıyla 16.9 TL, 26.9 TL ve 36.9 TL, Tivibu Cep standart aylık paket fiyatı ise X TL’den satışa sunuluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here