Ana sayfa Oyun Fifa vs Pro Evolution Soccer

Fifa vs Pro Evolution Soccer

0

çekişme devam ediyor…
 

Futbol hiç kuşku yok ki dünyanın en popüler sporu. Ne kadar sağlıklı olduğu ya da yaşam standartlarını yükselttiği tartışılabilir. Milyonlarca futbolseveri kendine bağlayan şüphesiz barındırdığı rekabet tutkusu, kazanma hırsı, yoğun hüzün ve sevinç gibi duygular.

Gelişmekte olan teknolojiyle birlikte kaldırım taşlarıyla oluşturduğumuz kaleleri, komşumuzun bahçelerini sanallarıyla değiştirdik. Oyun firmaları günümüzün teknolojisini kullanarak bizleri bazen evimizde bazen de playstation salonlarında rekabet ortamına soktular ve itiraf etmek gerekirse oldukça da başarılı oldular. Söz konusu sanal dünyanın futbol alanında rekabet etmekte olan ve biz oyun severleri peşinden sürükleyen hatta bazen ikiye bölen iki dev firma ve haliyle iki oyun mevcut. EA Sports yapımı Fifa ve Konami ürünü Pro Evolution Soccer, popüler adıyla PES.
 


 
Sanal oyunların hayatımıza girmesinin üzerinden çok uzun yıllar geçti, genel olarak Fifa ve PES serilerinin özellikle son yıllarına değinip bu oyunlar hakkında birkaç görüş ve düşüncemizi sizlerle paylaşacağız.

Kökü Winning Eleven’a dayanan PES serisi ilk çıktığı zamanlarda muhteşem ötesi gerçekçiliği ve oynanabilirliliğiyle tüm oyun severleri derinden etkilemişti. Daha iyisi yapılmamıştı ve yapılması mümkün görünmüyordu. Her sene oyun, üzerine ekleyerek görsel ve database anlamında kendisini aştı. Playstation demek neredeyse futbolseverler için PES demekti. 2010 yılında PES 10 futbol oyunlarının en iyisiydi. Fakat ne olduysa oldu, PES ilerleyen senelerde adeta yokuş aşağı yuvarlandı. Tamamen özgürlük sloganıyla çıkıp değiştirmeye çalıştıkları pas sistemiyle adeta duvara tosladılar. Saçma sapan pas veren, alakasız yerlere koşular yapan oyuncular, hiç hazırlık pası yapmaya gerek kalmadan iki, bilemediniz üç ara pasıyla kaleciyle karşı karşıya kalınabilinen ataklar ve daha nice gerçekçilikten uzak olaylar. Evet bu bir oyun belki, simulasyon sıfatı yüklemek biraz haksızlık yapmak olabilir, ben eğlenmek, yanımdakini yenmek istiyorum da diyebilirsiniz ama söz konusu gerçeğe yaklaşmak ise PES 11 serisiyle başlayıp PES 13’e kadar uzanan süreçte bu serinin sınıfta kaldığını söylemek mümkün.

 

Kökleri, gelişmekte olan sanal futbol oyunlarının en başlarına dayanan Fifa serileri 2000″li yılları hep rakibinin gölgesinde geçirdi. Sonrasında adına yakışır bir atılım gerçekleştirdi ve 2010’dan itibaren dünyanın en iyi futbol oyunu sıfatını eline geçirdi. Peki neydi Fifa”yı çizginin ötesine geçiren ? Kesinlikle gerçek maç tadındaki oyun hızı, atağa çıkmadan bir maçta olması gereken hazırlık pasları, sürekli kaleyi bulan muhteşem şutlar yerine en üst seviyedeki oyuncuların bile zaman zaman kötü şut çekmesi, bu oyuncuların top kaybı yapmaları, her oyuncunun yeteneklerinin ince ince özelleştirilmesi gibi detaylar bu oyunu rakipsiz kılıyor. Ayrıca el çabukluğunun yanı sıra futbol bilgisine sahip olmak da bu oyunda başarılı olabilmenin şartlarından. İnternet üzerinden sıkça yapılan güncellemeler, oyuncuların haftalık azalan/artan form durumları, spikerlerin takımların tarihlerini selamlayan dinlenesi yorumları bu oyunu daha da keyifli hale getiriyor.
 

 
ülkemizde rekabet olgusu hiç değişmeyecek gibi duruyor. Futbol tutkusu bizlerin damarında aktıkça bu oyunlar da hayatlarımızın vazgeçilmez parçaları olmaya devam edecekler. Biraz ön yargılı bir toplum olduğumuzdan alışkanlıklarımızı değiştirmek ya da yeni oyunlar keşfetmek kimilerimize göre imkansızken, kimilerine göre de zaman alabiliyor. Bu özelliğimizden olsa gerek, PES serisi dünyada “sanal langırt, çocuk oyunu” gibi sıfatlarla anılsa da ülkemizde hala daha popüler. 2014 modelleri hakkında konuşmak için henüz erken fakat son yıllardaki gidişata bakacak olursak durum pek de değişmeyecek gibi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here