Ana sayfa Oyun FIFA 18 inceleme

FIFA 18 inceleme

0

Electronic Arts’ın FIFA serileri, oyuncuların üst üste aylarca ihtiyaç duyduğu tek video oyunu olma eğiliminde. Call of Duty’dan belki de daha fazlası, FIFA’nın modları koleksiyonu, özellikle de Ultimate Team, en özel sanal futbol yıldızlarına dünya çapındaki en yetenekli takımlara karşı kendilerini ispatlama şansı vererek hem talep ediyor hem de ödüllendiriyor. Her şey yeni gelenler için biraz zorlayıcı olabilir, ancak FIFA 18, oyuncuları, çok az spor oyununun yaptığı şekilde zekice rekabete katmayı başarıyor. FIFA 18 incelememizde okuyacağınız gibi, uzun süreli hayranların deneyimini zayıflatmıyor, bunun yerine sadece herkes tarafından keyif alınabilen derin ve erişilebilir bir futbol oyunu sunuyor.

 

“Journey” sürüyor
Geçen yılın FIFA 17″si, genç futbol yıldızı Alex Hunter’ın kariyerini izleyen hikaye tabanlı bir mod olan “Journey”i bize tanıtmıştı. O, törende sona erdi ve genç şampiyon yine kendisini bu yılın devamı olan “Journey: Hunter Returns” için spot ışıklarının altında buldu. Hunter, yeni keşfedilen şöhretini idare etmek için mücadele ederken, takım arkadaşlarıyla çatışmaya giriyor (en iyi arkadaşı Danny Williams ile de), şöhret statüsünü yükseltmeye ve takip eden sezonda bir şampiyonluk kazanmaya çalışıyor. Journey’in açılış anlarından itibaren Hunter, ligin yıldızı olmak için MLS’e transferi düşünüyor, takım arkadaşları ve yöneticisi ile etkileşime girdiği anda gerginlik bıçakla kesilebilir.

Hala Journey’de oynanacak çok fazla futbol var ve sahaya tüm takım olarak veya sadece Hunter olarak, iyi kararlar vererek puan toplamak ve bir maç boyunca oyunu oynamak için çıkabilirsiniz. Bununla birlikte, bu mod gerçekten sahadaki aksiyonla ilgili değil: Neredeyse her maçtan sonra ve hatta bazı antrenmanlardan sonra Hunter birileri ile sohbet edecek. Bazen o bir basın mensubu oluyor ve Mass Effect veya Life is Strange gibi üç diyalog seçeneği arasından seçim yapmak zorundasınız, ancak bunlar genellikle daha sonuca yöneliktir.

 

Madden NFL 18’de parlak bir şekilde davranılan “Longshot” modunda olduğu gibi Hunter Returns’deki ilişkiler de hakiki hissi veriyor ve aile üyeleri arasındaki sıcaklık hissi yenileniyor; mod, Hunter’ın genç kariyerinin basit bir anlık görüntüsü olarak hizmet etmek yerine, sadece çatışma yaratmak için çatışma oluşturmuyor. Bazen geçen yılki oyunda başlayan gerçek hikayeyle birlikte, sonuçta can sıkan bir his verebilir, ancak sıradan anlardan bazıları da dahil olmak üzere daha otantik hissettiriyor.

Otantik hissi vermeyen şey, ünlü oyuncunun küçük rolünün öykü boyunca özgürce artmasıdır. Thierry Henry’den Cristiano Ronaldo’ya ve – bazı nedenlerle – NBA yıldızı James Harden’a kadar bu bölümler oraya ait değiller ve genellikle utanç vericiler. Gelecekteki bölümlerin birçoğunu insanlık açısından mümkün olduğu kadar ortadan kaldırmak akıllıca olacaktır.

 

FIFA 18’de bir kez sahaya adım attığınızda ve başka bir takımla karşı karşıya geldiğinizde, bu kadar çok kişinin oyun serisini önemli bir oyun olarak seçmesinin nedeni açık. Rakip oyuncuların etrafından dolaşmaktan topu takım arkadaşına aktarmaya kadar her şey, hücumlarınızı planlamayı ve süratle mücadele zamanını seçmeyi kolaylaştıran bir ağırlık ve momentum hissi ile sorunsuz görünüyor. çimlerin üzerinden yumuşak bir şut çekmek ile kaleye bir top atma arasındaki pencere son derece sınırlı, ancak her gol maçın kazanıldığı hissini veriyor.

Geçen yılın oyunu, DICE’ın giderek daha popüler olan Frostbite motoruna taşındı ve daha gerçekçi görseller ve animasyonlar sundu ve FIFA 18’de de tam olarak etkin durumdalar. Journey’deki birkaç küçük karakterin yanı sıra, yüz ayrıntısı şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir şeyden farklı. Maçlar sırasında, sporcuların yakın plan çekimlerde göründükleri zaman video oyun karakterleri olduğunu söylemek biraz daha kolay, ancak hareket halindeyken bunu söylemek imkansız.

 

çarpışmalar, oyuncuların doğru momentumla çarpıştığında gerçekçi görünüyor, ancak birisi yaralandığında bazı tutarsızlıklar görünüyor. Yere düştükten ve dizini incittikten sonra, oyuncu oyundan çıkarılıyor. Tanı mı? Kırık bir ayak bileği. Ayrıca birçok kez görsel bir hata gördük, oyuncuların gölgeleri dört farklı yönde sanki birkaç güneşli bir galaksiye nakledilmişler gibi geliyor.

Serinin en popüler modu olan Ultimate Team, bir kez daha FIFA 18’e geri dönüyor ancak modu yeni oyunculara daha fazla davetkar hissettiren bir eklentiye sahip. “Squad Battles”, takımın aynı rakibe karşı performanslarını karşılaştırmasına olanak tanıyor; oyuncular en çok puanı toplayarak kendilerini liderliğe çıkarmaya çalışıyor. Birkaç saat sonra en çok kazanana ek Ultimate Ekibi para birimi ve ekiplerini geliştirmek için yıldız oyuncular içeren kart paketi veriliyor. Şüphesiz, yine de büyük şeref kürsüsüne çıkmak için bazı pratiklere ihtiyaç duyulacak, ancak tek oyuncu modlarını tercih edenler asla online rakibiyle yüzleşmek zorunda kalmıyor.

Ultimate Team’in çoğu, daha önceki FIFA oyunlarnı oynayanlara aşina gelecek ve bu iyi bir şey. Maçların tamamlanmasıyla elde edilen paraları – hem de yeni günlük ve haftalık hedefleri – kazanmak, bir rol yapma oyununda yeni oyunu kazanmak kadar bağımlılık yapıyor ve yeni kart paketlerine para harcamak mükemmel bir ekip oluşturmanıza olanak tanıyor.

FIFA 18 Artıları:
–    Sorunsuz ve cazip bir oyun
–    Abartısız öykü modu
–    Görsel olarak çarpıcılık
–    Squad Battles, Ultimate Team’i oynamak için yeni bir yol sunuyor

FIFA 18 Eksiler:
–    ünlü kahramanlar korkunç
–    Tekdüze menü sistemi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here