Ana sayfa Haber Fiber optik ağlar yakında depremleri saptamak için de kullanılacak

Fiber optik ağlar yakında depremleri saptamak için de kullanılacak

0

Stanford üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmalar, yakında bu fiber optik ağlarını, yalnızca ev ve işyerine yüksek hızlı bağlantı sağlamak için değil, aynı zamanda depremleri sürekli olarak izlemek ve incelemek için de kullanabileceğimizi göstermektedir. Stanford’un basın açıklamasına göre, “karışık haldeki fiber optik kabloların sarsılmasını sismik olayların yönü ve büyüklüğü hakkında bilgi haline dönüştürmek” için bir çaba gösteriliyor.

Geçen yıl araştırmacılar, üniversite kampüsünün altında bulunan 3 kilometrelik fiber optik kablolarda sismik bozuklukları not almışlar. Bu bozukluklar, OptaSense adlı bir şirketin lazer sorgulayıcıları ile kaydedilmiş.

Bilim adamları, “Telekom amacıyla kullanılmaya hazır olan fiber optikleri kullanarak sürekli olarak Dünyayı dinliyoruz ” diyorlar. Bunun, mevcut fiber optik kablolardan daha hassas olan, hem yükleme hem de bakım için daha pahalı ve daha zor olan mevcut sismometreler tekniğinden çok daha uygun maliyetli bir yöntem olduğunun kanıtlanacağı düşünülüyor.

Stanford, Eylül 2016’dan bu yana 800’den fazla sismik olayı kaydedip kataloglamış olan bir fiber optik sismik gözlemevini gerçekleştirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here