Ana sayfa Donanım Fender ve Musicman Birleşse Ne Olur? Cevap: Asat!

Fender ve Musicman Birleşse Ne Olur? Cevap: Asat!

0

Fender ve Musicman gibi markalarda imzası bulunan Leo Fender son olarak kendine has tarzını bize G&L markasında da sunmuş. Görünüm olarak özellikle Telecaster tutkunlarını heyecanlandıracak bir yapıya sahip olan Amerikan yapımı G&L Asat Bass tonal özellikleriyle de gerçekten tutkulu bir bir çalım sunuyor.
 

Leo Fender 1952 yılında ürettiği ilk elektrik bas gitar olan P-bass’ ı, görünüm olarak yine o yıllarda kendi üretimi olan Telecaster gitarını örnek alarak üretti. Sonraları artık bir marka olmaktan çıkan P-bass bir tür odu. O yıllardan sonra üretilen bir çok değişik markadaki bas gitarlar P-bass örnek alınarak üretildi. G&L gitarlarında da Leo Fender bu geleneği bozmamış kendi üretimi olan P-bass modelini asat baslarda da kullanmış. Bu bas gitarı ilk olarak vitrinde gördüğümde gerçekten beni çok heyecanlandırdı. çünkü görünüm olarak P- bass’ ı andıran Asat Bass Semi- Hollow, gövde yapısıyla ve üzerinde kullanılan çift humbucker’lı manyetikleriyle hemen dikkat çekiyordu.
 
musicman
 
Gitarlarda ve bas gitarlarda dikkat ettiğim en önemli unsurlardan ilki, akustik sesinin yerinde ve güzel olması. Asat Semi-Hollow da bunu başarmışa benziyor. çünkü bası ampliye bağlamadan ilk olarak denediğimde semi-hollow gövde yapısı ve gövde için kullanılan ağaç, gitarı çalarken çok güçlü bir rezonans oluşmasına neden oluyor. Bu da bir bas gitarda olmasını isteğim bir özellik. Yani ilk izlenimlerim bu bas gitar sizinle beraber yaşlanacak üst seviye bir bas gitar. Emin bu bası aldıktan bir on yıl sonra ağacı yapısı iyice oturacağından tonu çok daha güzelleşecektir.

G&L baslarda dikkatimi çeken başka bir özellik de tam bir birleşim ürünü olması. Fender ve Musicman bas gitarlar birleşse nasıl olur diye soranlara Asat bass, bir cevap niteliğinde. Tüm bu faktörler gitarı yeterince ilginç kılmaya yetiyor. ?imdi gitarımızı inceleyebiliriz.

 

Pickup, Eq, Switch özellikleri

Genel bir yorum yapmak gerekirse G&L için tam bir modern ve klasiğin birleşimi diyebiliriz. F hole P-bass gövde yapısıyla klasik vintage bir görünüm görünüm sunuyor. Manyetiklere baktığımızda ise çift humbucker’lı yapısı modern bir tona sahip olduğunu gösteriyor. Asat basın üzerindeki manyetikler genelde yine G&L baslarda kullanılan manyetikler. Bu manyetiklerin en önemli özelliği active ve passive olarak size 2 seçenek sunması. Bu durumda dolayısıyla size daha geniş bir kullanım alanı sunuyor.
 

fender
 
G&L ‘in üzerindeki manyetikler gerçekten çok güçlü; özellikle güçlü bir ampliye bağladığınızda bunu daha net anlıyorsunuz. Mid karakterli bu manyetikler, gövde yapısıyla ahenk sağlamış diyebilirim çünkü bas karakterli akustik yapısı, manyetikleri destekler bir nitelik kazandırmış. Gitar üzerinde 3 adet knob ve 3 adet switch bulunduruyor. Switch’lerden ilki 3 yollu. Bu, hangi manyetiği kullanacağınızı belirlemeye yarıyor. İkinci switch ise manyetikleri aktif veya pasif konuma getiriyor. Diğer switch ise bu manyetikleri seri ya da paralel çalıştırmaya yarıyor. üzerindeki eq seçenekleriyle de yüksek volümde veya canlı performanslarda işinizi baya kolaylaştıracak ve çok rahat istediğiniz tona ulaşabileceksiniz. Doğru kombinasyonları yakaladığınız taktirde gerçekten sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

 

Gövde, Sap, Klavye

Görünüm olarak Telecaster’ ı andıran yapısı, tutkunlarına tam bir göz ziyafeti sunuyor. Kozmetik olarak bu bas gitarda her şey düşünülmüş diyebilirim. özellikle bir bas gitarda klasik bir görüm arayanlara hitap eder cinsten. F hole yapısı da bu klasik görünümü desteklemiş. Görünümünün yanında ağaç yapısına baktığımızda gövde de dişbudak ağaç kullanıldığını görüyoruz. Dişbudak, sert bir ağaç türü. Bu da gitarımızın tonunun daha parlak bir tona sahip olmasına neden oluyor. Semi-hollow tasarlanan gövde ise gitara bas karakterini veriyor ve güzel bir birleşim çıkıyor ortaya. Bas gitarımızın sap kısmında ise akça ağaç kullanılmış. Bu da gitarımızın daha bir sustain’li olmasını sağlamış.
 

pickup
 
Ayrıca değinmek gerekirse Asat’ın sapı,sanki musicman stingray çalıyormuşum hissini verdi bana. Ciddi anlamda benzerlik taşıyor diyebilirim. Gerçekten etli bir sapa sahip. Tuşe kısmında ise kaliteli bir gül ağacı görüyoruz . Tüm bunlar Asat’ın karakterini vermeye yetmiş.

 

Tonal karakteristik

Bir bas gitarda dikkat ettiğim en önemli özelliklerden biri tonal karakterinin olması. Asat bas öyle bir çizgi yakalamış ki hem Fender hem de Musicman tonlarını almak mümkün oluyor. Aslında bu duruma fazla şaşırmamak lazım. Ne de olsa bütün saydığım markaların yaratıcısı aynı. ülkemize geç giren G&L markası henüz popülerliği tam olarak kazanmamış gibi görünse de yurt dışında gerçekten rağbet edilen bir ürün ve bir çok profesyonel müzisyeninde tercih ettiği ilk markalardan biri. çünkü bu bas gitar size vintage tonları yaşatırken aynı zamanda modern tonları yakalamanıza da olanak sunuyor. Daha net bir sonuç almak istiyorsanız size tavsiyem bu bası özellikle mid karakterli Ampeg, Hartke, Tech 21gibi amplilerde kullanmanız olur. Böylelikle tam bir ahenk yakalamış olursunuz
 

p-bass
 
Son Olarak

Yurt dışında oldukça tutulan G&L markasını Senkop müzikte bulabilirsiniz. Bu basla beraber bir de hard case’e sahip oluyorsunuz. Gerek gitarda kullanılan malzeme olsun gerek de tonal kalitesi olsun fiyatını hak eden bir bas gitar. Fiyatı ise 2100$. Eğer Fender ve Musicman hayranıysanız ve vintage bir görünüm arıyorsanız Amerikan yapımı G&L Asat Bass sahip olmak isteyeceğiniz türden bir bas gitar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here