Ana sayfa Donanım Fender Mustang II Amp

Fender Mustang II Amp

0
  Sound Dergisi’ni takip eden okuyucularımızın artık bildiği üzere bendenizin ciddi bir Fender Mustang gitar hayranlığı vardır. özellikle Nirvana gitar tonlarının temelini oluşturan bu enstrüman, kendi projelerimde de hep birinci planda olan ve öne çıkan bir gitar olarak dikkat çekiyor. Amerikalı üreticinin yeni modelleme teknolojisine sahip amplifikatör serisine aynı ismi vermesi de kuşkusuz başarılı bir pazarlama stratejisi. Artık Mustang dendiği zaman hem gitar hem de amplifikatör serisini gözümüzün önüne getiriyoruz ki bu bir anlamda tek taşla iki kuş vurmak gibi de özetlenebilir. Peki Mustang amp serisini özel kılan ve piyasada bu kadar tutulmasına sebep olan özellikler neler? öncelikle tabi ki 600 TL’lik (300 Euro) fiyat etiketine rağmen son derece başarılı tonlar, pahalı ve karizmatik görüntüsü ile her derde deva şeklinde özetleyebileceğimiz, farklı müziklere uygun tonal zenginliği ilk akla gelen artıları arasında. Isterseniz her zamanki gibi önce cihazın genel tasarım özellikleriyle incelememize başlayalım.

Fender Mustang II Amp

 

Fender Mustang II Amp

Tasarım
  1990’lı yılların RAD ve JAM gibi modellerine benzer bir tasarıma sahip Mustang, tek renkte üretiliyor. Siyah gövde ve gri hoparlör kaplamasıyla klasik Fender çizgisine bağlı kalan cihaz daha ilk görüşte kullanıcılar tarafından kabul edilmeyi başarıyor. Araştırmalar, enstrümanların genel tasarımlarının satın alımda %90 oranında etkili olduğunu kanıtlamış durumda. O açıdan Fender tasarımcılarının son derece başarılı bir iş çıkartmış olduğunu söyleyebiliriz. Mustang’in gri kaplamasının altında 12 inçlik özel tasarımlı bir hoparlör yer alıyor ki bu benim için iyi haber. Zira 12 inç sanırım bana göre sihirli bir rakam. Kullandığım ve seçtiğim tüm amplifikatör modellerinde 12 inç kolon olmasına özellikle dikkat ediyorum. Daha alt boyutlu sistemlerde tizler çok belirginken, daha büyük hoparlörlerde ise alt frekanslar istediğimden daha ön planda duyuluyor. O yüzden el alışkanlığı mı dersiniz, kulak aşinalığı mı; ama daha ilk görüşte Mustang ile kanımız kaynamış gibi duruyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Mustang’de asıl dikkat çekici kısım ön panel. Isterseniz cihazın hem kalbi hem de beyni olarak nitelendirebileceğimiz ön panele bir göz atalım.

   ön panelde sırasıyla “Gain, Volume, Treble, Bass, Master Volume, Preset, Modulation Select, Delay/Reverb, Save, Exit , Tap Tempo” düğmeleri yer alıyor. Gain ve volume ayarları ile seçtiğimiz amp tonunda oynamalar yapabiliyoruz. Tiz ve bas ayarları da aynı şekilde farklı amp seçeneklerinde ince ayarlar yapabilmemize olanak sağlıyor. Master volume düğmesi ise seçtiğimiz amp ve yaptığımız oynamalar ne olursa olsun hep aynı seviyede duyulmasına olanak sağlıyor. Yani iki preset arasında geçiş yaparken master ne seviyedeyse duyumumuz orada kalıyor. Eski model amp’lerde yaşadığımız sesin bir açık bir kısık olma sorunu bu şekilde çözülmüş durumda. Preset düğmesi sayesinde Mustang’in en büyük özelliği olan farklı amp seçenekleri arasında dolaşabiliyoruz. Son derece kolay bir ara yüze sahip cihazda “57 Deluxe, “59 Bassman, “57 Champ, “Super-Sonic, British 60?s, British 70?s,  American 90?s ve Metal 2000 amp modelleme seçenekleri bulunuyor. Her amplinin üç farklı renkle simgelenmiş üç değişik opsiyonu mevcut. Bunlar yeşil turuncu ve kırmızı renklerle betimlenmiş. Yani sevdiğiniz bir modelleme tonuna değişik efektler ekleyerek aynı amplifikatörün üç farklı tonuna sahip olabilirsiniz. ön panelin sağ kısmında delay reverb seçeneği, aynı şekilde vintage modellenmiş efektleri kontrol etmemize yardımcı oluyor. Modulation düğmesi ise chorus, flanger, tremolo, phaser ve vibrato gibi efektler arasında seçim yapabilmemize olanak sağlıyor. Ton yazmak da bu arayüz sayesinde son derece kolay bir hale gelmiş. önce beğendiğimiz bir amplifikatör tonunu buluyoruz. Mesela 59 Bassman’i seçtik diyelim. Daha sonra bu ampli üzerindeki efekt ve rever/deyal parametrelerimizi seçiyoruz. Gain, bas ve tiz ayarlarımızı da düzgünce ayarladıktan sonra kısaca save düğmesine basıyoruz. Sonrasında istediğimiz tonu seçtiğimiz ’59 Bassman modellemesi üzerindeki hangi renge kaydedeceğimizi seçip tekrar save’e basıyoruz ve bu kadar. Aslında anlatmak canlı olarak yapmaktan daha karmaşık ve uzun buna inanabilirsiniz. Tap tempo ise seçtiğimiz efektlerin metronom olarak şarkımıza bağlı olması için manuel bir kontrol birimi niteliğinde. Tap düğmesine uzunca basıldığında ise akort cihazı aktif hale geliyor.

 

çalım ve tonlar

   Açıkçası eskiden dijital modelleme teknolojisine ön yargılı olan müzisyenler arasındaydım. Ama son 3-4 yıldır karşılaştığımız teknolojik gelişmeler, tüm ön yargıları söküp atacak kadar kuvvetli. Mustang II’de de dijitalliğe ait hemen hiç bir ize rastlamak mümkün değil. özellikle Fender’in modellenmiş amplifikatörleri Bassman ve 57 Deluxe ile British seçenekleri gerçekten muhteşem tonlara sahip. Rock tarihinde dinlediğiniz ve bildiğiniz bir çok tonun Mustang II içinde saklı olduğunu keşfetmek, ufkunuzu ve bir gitarist olarak çalımınızı ciddi şekilde geliştiren bir faktör.

   SRV’den Mark Knopfler’a, Pink Floyd’dan Queen’e uzanan çok geniş bir yelpaze evinizde, odanızda dünyanın en iyi gitar tonlarının nasıl yaratılmış olabileceği konusunda size adeta ders vermek için yarışıyor. Bu tonlar tabi ki imitasyon ama o kadar iyi örneklenmiş ki biraz da el becerisiyle gitarınızın tonunu U2’nun Telecaster’ı ya da Dire Straits’in Strat’ı gibi duyurabilirsiniz. Tuşeye duyarlı olması ve çalım stilinize sustain + hacim olarak da yardımcı olması Mustang II’nin bir diğer artısı olarak dikkat çekiyor. Daha çok vintage tonlarıyla iddialı olan bu model, temiz tonlar, crunch ve overdrive konusunda çok ciddi işler yapabilecek potansiyele sahip. Ama aynı performansı high gain tonlar için söylemek pek de mümkün değil. Temiz ve crunch tonlardaki detay ve genişlik, distortion’lı tonlarda biraz ortadan kalkıyor. Daha çok alternatif rock, blues, klasik rock, pop ve caz müzisyenleri için düşünülmüş bir cihaz olduğunu göz önüne aldığımızda bu kusurun rahatlıkla göz ardı edilebileceğini söylemek mümkün olabiliyor. öte yandan Mustang II’nin bilgisayar çağına uygunluğu da cihazın bir diğer artı özelliği. Ampli ile gelen Fender FUSE yazılımı sayesinde cihazı bilgisayara bağlamak, yeni tonlar yazmak ve atamak, hatta dünyadaki diğer Mustang kullanıcıları ile ton takası yapmak bile mümkün. Bu açıdan bakıldığında Mustang II’nin dünyadaki ilk sosyal ağa sahip enstrümanlarından birisi olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır.  Bilgisayarımıza USB ile bağlanabilen Mustang, kutusundan çıkan Ableton Live Lite 8 Fender Edition  yazılımı ve AmpliTube® Fender LE ile kayıt amaçlı olarak da kullanılabiliyor. Bu durumda Mustang’i USB ses kartı olarak kullanabiliyoruz.

Sonuç

   Bu yazıyı bitirdiğiniz anda, eğer bir amplifikatör almak niyetindeyseniz ve küçük klüpler, bar programları ya da ev stüdyosu, jingle kayıtları gibi konularda elinizin altında işlevselliği ile yardımcı olabilecek bir amplifikatör arıyorsanız, hemen bir Fender Mustang II denemelisiniz. 300 Euro’luk fiyat etiketi ile piyasada zaten çok tutulan bir ürün olan Mustang Serisi, resmen peynir ekmek gibi satılıyor. 300 Eurol’luk fiyatından çok daha fazlasını sunan Mustang II’yi Senkop Müzik showroom’larında inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here