Ana sayfa Donanım Fender Mustang – 40 Yılın Farkı

Fender Mustang – 40 Yılın Farkı

0

Elimizde hem 2011 yılı için satışta olan Mustang hem de orijinal bir 1971 Mustang bulunuyor. Acaba farkları neler ?

Mustang gerek tonuyla, gerekse ergonomisiyle her zevke hitap etmeyen ve kimi zaman müzisyeni biraz zorlayan bir enstrüman. Bence mükemmel bir tasarıma, az gitarda rastlanan bir “cool” faktörüne ve Kurt Cobain’den de kaynaklı eşsiz bir karizmaya sahip. Ama Fender’in öğrenci gitarı olarak tasarlanmasından dolayı enstrümanın uzunluğunun normal gitarlardan biraz kısa olması, oldukça güçsüz manyetikleri ve dar perdeleri, bu gitara alışık olmayan gitaristler için her zaman bir soru işareti. özellikle büyük elleri olan gitaristlerin çok hızlı hareket etmeleri bu gitar için bir handikap. Ama tüm bu faktörler, büyük hayranı olduğum Kurt Cobain’in artık imzası haline gelmiş Mustang’in hurda bir versiyonunu 2006 yılında bir gitar mağazasında kenara atılmış yatarken bulduğumda aklım bile gelmedi açıkçası. Tam da cebimde belli bir miktar para ile kendime Ipod almak için yola çıkmışken şeker kırmızısı rengi ve gövdesindeki GT çizgileriyle Tünel Meydanı’ndaki dükkanlardan birinin en arkasında gözlerden gizli bir şekilde yatarken benim dikkatimi çekti.

Fender Mustang - 40

Hemen kendisiyle tanıştık ve her ne kadar manyetik bağlantıları bozuk olduğu için amplifikatördeki sesini duyamamış bile olsam kendisinin akustik sesine ve bana hissettirdiği o vintage duygusuna bir anda kapıldım ve cebimdeki MP3 çalar parasına sonradan 1971 model olduğunu öğrendiğim (Fender’e seri numarasını mail attım ve sağolsunlar Amerika’dan yardım ettiler) Mustang’i o an satın aldım. Tabi daha önce bir Strat ya da Tele gibi uzun vakit geçirmediğiniz ve hatta amplifikatörde bile deneyemediğiniz bir gitarı almak büyük bir risk ama hem 1971 hem de oldukça düşük bir fiyat etiketi karşımdayken, bir de Kurt Cobain faktörü varken benim için kaçırılmaz bir fırsattı karşımdaki.
 

 

İlk iş Fender’e mail atarak manyetik bağlantılarının nasıl olduğunu öğrenmek oldu. Zira enstrüman, üzerinde iki single olmasına rağmen değişik switch’leri sayesinde altı farklı kombinasyona sahip. Manyetikleri ters fazda kullanmak mümkün. 71 Mustang için yaptığım bir diğer değişiklik ise artık bitmiş ve erimiş perde demirlerini orijinal ölçülerdeki demirlerle değiştirmek oldu. Artık kırmızı renkli yaşlı enstrüman konserler ve albüm kayıtları için kendini hazır hissedebilirdi. Akabinde Aydilge ile sayısız konserde, iki albüm, iki single kaydında, üç de klip çekiminde Mustang’i kullandım. İsterseniz sahip olduğum 1971 Mustang’le tanışma hikayemizden sonra bu ilginç enstrümanın tonal özelliklerine bir göz atalım. Sonrasında ise Zuhal Müzik’ten inceleme için aldığımız reissue Mustang ile aralarındaki benzerlikler ve farklara bakalım.
 
Fender Mustang - 40
 
Tasarım

Biraz önce bahsetmiş olduğum gibi Mustang, standart gitarlara göre biraz daha kısa yani “short scaled” bir gitar. Bu da ergonomik olarak bir takım avantaj ve dezavantajları da beraberinde getiriyor. Profesyonel anlamda bir gitar müzisyeniyseniz ve Strat ya da Les Paul gibi endüstri standardı gitarlara eliniz çok alışıksa, Mustang’in kısa klavyesi ilk başta bir yabancılaşma hissi yaratabiliyor. Ama farklılıklardan rahatsız olmuyorsanız ve yeniliklere açıksanız, Mustang kısa bir alışma süresinden sonra çok rahat bir gitar olduğunu hemen göstermeye başlıyor. Hafif yapısı da ayakta çalarken yorulma faktörünün önüne geçiyor. Benim gözüme özellikle ayakta çalarken çok güzel gelen bir forma sahip Mustang, gül ağacı tuşeye sahip. Enstrümanın sapında ise akçaağaç yer alıyor. 1976 yılına kadar üretilen Mustangler’in büyük bir çoğunluğunda gövde ağacı olarak kavak kullanılmıştı. çok az bir bölümündeyse maun ağacı da kullanılmış durumda. Benim elimdeki enstrümanda da kavak ağacı bir gövde bulunuyor. 1970-73 yılları arasında Fender firması, Ford ile anlaşarak Mustang otomobillerinin motor kaputundaki çizgileri andıran bir gövde çizgisini gitarların gövdesinde kullanmıştı.
 

 

“Competition Mustang” adı verilen bu enstrüman, standart Mustangler’den daha az sayıda üretilmiş durumda ve hoş bir tesadüf olarak benim sahip olduğum Mustang de bu seriye ait. Köprü sisteminde Fender Dynamic Vibrato kullanılan gitar, bu özelliğinin de yardımıyla meşhur surf gitar tonlarının yaratılmasında da büyük rol oynamış bir enstrüman. Gelelim reissue Mustang’e… Test için seçtiğimiz enstrüman bebek mavisi renginde ve gerçekten son derece güzel bir gitar. Ağırlık olarak hemen hemen ’71 model ile aynı olduğunu söyleyebileceğimiz bu yeni Mustang’in en büyük değişikliği klavyesinde göze çarpıyor. Yine alt kısımda akçaağaç, sapta gül ağacı bulunan yeni Mustang’in sap skalası da orijinal modelle aynı ama verdiği his biraz daha tok ve sanki daha modern bir enstrüman gibi. 1971 modelin sapı ince olduğunu daha çok hissettiriyor ve çalımı daha yorucu. Fender Dynamic Vibrato yeni modelde de yerini muhafaza ediyor. Yine gövde ağacı olarak kavak da orijinal özelliklere sadık kalınarak uygulanmış durumda.
 
Fender Mustang - 40
 
çalım ve tonlar
Mustang, son yıllarda benim albüm kayıtları ve konserlerin bir çoğunda spesifik olarak ön plana çıkartmayı sevdiğim, aslında miks yapan ses mühendisini zorlayan ses aralığına sahip bir enstrüman. Mid high yani tiz ve mid tizler çok kuvvetli olan Mustang, eğer çok iyi bir ses mühendisine sahip değilseniz mikslerinizde başınızı çok ağrıtabilme potansiyeline sahip bir enstrüman. Siz daha ne olduğunu anlamadan bir anda şarkınız beklediğinizden çok daha tiz tınlamaya ve Mustang inatla sert drive tonları vermemeye başlayabilir. Ama Mustang’in karakterine alışık bir ses mühendisi gerçekten kendine has tonu yakaladığında ortaya çıkan sonuç ciddi şekilde tatmin edici oluyor. Bu tecrübeyi Aydilge’nin Takıntı ve yeni çıkacak single’ı Kilit parçalarında ve yine Kilit albümünün diğer parçalarında bizzat yaşadık. Mustang’in en uyumlu olduğu pedal ise şimdiye kadar onlarca drive pedalını denemiş olmama rağmen BB Preamp pedalı oldu. Mesa, JCM 2000 gibi high gain amplifikatörler yerine Mustang’i Twin Reverb, Classic 30, AC30 veya JTM Serisi Marshall gibi daha vintage amplifikatörlerle kullanmak daha mantıklı bir seçim. 1971’in 40 yaşında olmasının getirdiği bir ağaç tonu ve kuruluk hissi de enstrümanın sesine direkt olarak etki ediyor. öte yandan reissue modeli ise beklediğimden çok daha yakın bir ton yakalamayı başardı ve bundan şaşırmış olduğumu söylemeliyim. Hatta daha modern müzik çalan müzisyenlerin reissue ile daha tatminkar sonuçlar alabileceğini de söylemek mümkün. Zira 1971 modelin manyetiklerinin vermekte zorlanacağı sert drive’lara reissue modeli daha rahat çıkabiliyor. Ama crunch ve hafif overdrive’a sıra geldiğinde vintage beklendiği gibi daha fazla detay, sustain ve sıcaklık içermeyi başardı. Yine de genel karakter olarak reissue Mustang’in son derece başarılı olduğunu ve alıştığımız Mustang tonunu biraz modernize ederek bize sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
 

 

Manyetikler

Mustang’den bahsetmişken manyetikleri es geçmek büyük bir hata olacaktır. Siyah kapaklı iki single’dan oluşan oldukça basit gibi görünen bir set up’a sahip enstrüman, manyetik switch ve bağlantıları sayesinde yeterince kafa karıştırıcı olmayı başarıyor. Her iki manyetik için ayrı iki düğme yer alıyor ve bu düğmeleri orta pozisyona aldığınızda manyetik kapalı duruma geçiyor. Bir düğmeyi öne diğerini arkaya çektiğinizde ise manyetikler terz faza geçiyor ve işte Mustang’in eğlencesi de burada başlıyor. Son derece tuhaf, içi boş ve reverb’le desteklendiğinde çalması bambaşka bir his olan bu manyetiklerin en güçlü drive karakteri ise köprü manyetiğinin tek başına kullanılmasında elde ediliyor. Reissue modelinin manyetikleri de orijinali gibi dip gürültüsüz olma özelliğini başarıyla koruyor. Manyetikler, sarımlarından dolayı, single olmalarına rağmen bir çok Tele ve Strat modelinden daha düşük bir dip gürültüsüne sahipler. Vintage Mustang’in sap manyetiği tam bir eşlik enstrümanına yakışır berraklık ve detaya sahipken, köprüde işler biraz kızışıyor ve kimi zaman Kurt Cobain’in kirli ve darmadağınık ama son derece karakterli Grunge tonlarına yaklaşmak mümkün oluyor. Reissue’da ise işler bu kadar karanlık ve darmadağınık değil. Daha derli toplu, daha aydınlık ve kimi zaman daha detaylı bir ton reissue Mustang’in karakterini oluşturuyor. Evet hakim olması daha kolay ama karakter olarak bakıldığında benim tercihim çalanı zorlamayı seven vintage Mustang’den yana.
 

Fender Mustang - 40   Sonuç

Alternatif rock, country, surf, blues hatta funk gibi tarzlar için biçilmiş kaftan olarak gördüğümüz Mustang, ülkemize Zuhal Müzik tarafından getiriliyor ama direkt satışlar için bayilere bakmanız gerekiyor. Senkop Müzik en güvenilir Fender bayilerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Stokta testimiz sırasında bir kırmızı bir de testini yaptığımız mavi renkli versiyonu bulunan Mustang, 1000 Euro’luk fiyatıyla ve Japonya’da üretilmiş olmasıyla da avantajlı bir konumda. Amerikan modeller kadar pahalı olmayan ama Meksika ve diğer Uzakdoğu modellerden daha kaliteli olan Japon üretimi Fender modellerinin dünyada ayrı bir takipçi grubu olduğunu biliyoruz. 1990’ların müziklerini seviyorsanız, çok fazla solo atmakla, teknik hareketlerle işim olmaz daha çok akor ve eşlik çalmak istiyorum diyorsanız bakmanız gereken ilk enstrümanlardan birisini buldunuz. Fender Mustang, grunge efsanesinin doğuşundaki baş aktörlerden birisiydi. Rock tarihinde onun açtığı devrimsel yoldan hala tüm rock müzik endüstrisi yürümeye devam ediyor. Sözü çok da uzatmaya gerek yok, Mustang kendisini anlatmakta son derece becerili.

 

Bilgi Kutusu

Fender Mustang’in en bilindik ton karakteristiğini duymak için kuşkusuz Nirvana’nın “Smells Like Teen Spirit” parçası referans olacaktır. ülkemizde Mustang’in başrolde oynadığı bildiğimiz tek kayıt, Sound ekibinin prodüktörlüğünü yaptığı Aydilge’nin “Takıntı” şarkısı. Sanatçının yeni single’ı “Kilit” de Mustang tonlarını sonuna kadar kullandığımız bir başka kayıt. öte yandan Alanis Morisette’in “You Oughta Know” şarkısının konser versiyonlarında da Mustang’in neler yapabileceğini görebilirsiniz. Tüm bu şarkıların videolarına Youtube üzerinden ulaşmak mümkün.

 

Fender Mustang - 40
 

Fender Mustang Teknik özellikler

Seri : Classic Serisi
Sap : Akça ağaç, “C” biçimli, (Parlak Poliüretan cila)
Tuşe : Gül Ağacı, 7.25″ çap (184 mm)
Perde Sayısı : 22 Vintage
Manyetikler : 2 adet Mustang Tekli manyetik (Sap & Köprü)
Kontrol Düğmeleri : Ana ses ayarı, Ana Ton ayarı
Manyetik Seçme : On/Off ve Faz In/Out düğmeleri (her bir manyetik için)
Köprü : “Vintage Style” Köprü ve “Dynamic” Vibrato kolu
Akort Mekanizması : Fender®/Gotoh® “Vintage Style” Akort mekanizması (Beyaz düğmeli)
Metal aksam : Krom
Fiyat: 1005 Euro (KDV Dahil).
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here