Ana sayfa İnternet Faydalı adresler

Faydalı adresler

0

İnternet uçsuz bucaksız bir kaynak ve yeni siteleri keşfetmek için ya belli bir konuda aramalar yapmamız gerekiyor ya da sonradan favorilerimiz arasında yer alacak siteler tesadüfen çıkar. Sorun, öğrenin

Uzman TV
Kendini “Görüntülü Hayat Ansiklopedisi” olarak tanımlayan Uzman TV, gerçekten de gündelik hayatta çok işinize yarayabilecek konularda bilgiler sunuyor. Şili yemeklerinin Türk mutfağıyla benzerliğinden, tek taş yüzüğün nasıl seçileceğine, gerçekten aşık olduğunuzu anlamanın yollarından kalp krizinin belirtilerine ve futbola, 648 uzmandan 1673 konuda 12,192 sorunuza cevap bulabilirsiniz. Uzman TV videolarında ayrıntılı bilgiler, anlaşılır bir dille merak edenlere sunuluyor. 
www.uzmantv.com

How Stuff Works?
Teknolojik haberlerin hızına yetişmek günümüzde gerçekten de hiç kolay değil. özellikle de yeni teknolojilerin yapısını, nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, internette bir siteden diğerine gezerek, istediğiniz ayrıntıda açıklamalar aramak durumunda kalabilirsiniz. “How Stuff Works?”, eski ve yeni teknolojileri, temel prensiplerini ve bunları kullanan cihazların nasıl çalıştığını detaylarla anlatan bir site. çocukluğunuzdan beri uçakların nasıl uçtuğunu ya da yüz tanıma sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, bu site tam size göre.
www.howstuffworks.com

  Lifehacker
Lifehacker.com, teknolojiyle ilgilenen ve konu bilgisayarlara geldiğinde kendi işini kendi yapmayı sevenler için kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir site. Web bağlantınızı hızlandıracak yollardan en iyi video görüşme uygulamalarına, birçok konuda ipuçları ve başvuru kaynağı bulabilirsiniz. Makalelerle ilgili sorularınızı uzmanlara yöneltmeniz de mümkün. Sitede ayrıca “evde kolayca ayıcık şeker yapma yolları”  gibi “hafta sonu projeleri” de yer alıyor.
www.lifehacker.com

Ekşi sözlük
15 Şubat 1999 tarihinde açılan ekşi sözlük, bugüne kadar sürekli artan yazar kadrosuyla, “katılımcı sözlük” formatında, günlük hayat için eğlenceli bir referans kaynağı haline geldi. Yazarların çeşitli konulardaki tanımları, kimi zaman sübjektif bir yorum, kimi zamansa sağlam referanslardan yola çıkılarak yazılmış bir rehber olarak görülebilir. Ancak sözlüğün en önemli özelliklerinden biri hiç şüphesiz herkesin kendi fikrini özgürce paylaşabildiği ve tartışabildiği bir platform oluşturması.
www.sozluk.sourtimes.org

Instructables
Teknolojiyi sevenler kadar, sadece bir şeyleri kurcalamaktan ve ellerini kirletmekten hoşlananlara da hitap ettiğini düşündüğümüz instructables.com”da kıyafet balosu için en eğlenceli ve korkunç maskeleri yapmayı öğrenebilir, üyelerin siteye gönderdikleri ilginç icatlarını inceleyebilirsiniz. “LED bisiklet farı” gibi bu icatlar ya da projeler, sitede adım adım anlatılıyor, bu sayede kendiniz de deneyebiliyorsunuz.
www.instructables.com
 
 
  Viewzi
Arama motoru kavramına yepyeni bir bakış açısı getiren Viewzi ile internette bir konuda arama yaparken düşündüğünüzden çok daha farklı ve eğlenceli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Arama çubuğuna belli bir sözcük girdiğinizde, önünüzde farklı kategorilerde arama sonuç sayfaları çıkıyor. Siz de fareyle bu sonuç sayfaları arasından istediğinizi seçebiliyorsunuz. örneğin sözcüğü içeren kitaplar, filmler, o filmlerde oynayan oyuncularla ilgili haberler ve dedikodular, müzikler, videolar, klasik arama sonuç sayfaları gibi farklı sonuçlara aynı anda göz atabiliyorsunuz.
www.viewzi.com
 
Livemocha
“Yabancı dil öğrenmenin sosyal yolu” Livemocha, dünyanın birçok yerinden arkadaşlar edinirken, yabancı dilinizi de geliştirebilmenizi sağlıyor. Gramer ya da yeni kelimelerle ilgili kısa dersler görebiliyor, ardından alıştırma sayfasında öğrendiklerinizi pekiştirebiliyorsunuz, diğer üyelerle iletişim kurarak pratik yapmak da oldukça eğlenceli.
www.livemocha.com 
 

Tasarımcılara özel

  DinoDream
DinoDream, “farklı disiplinler altında yaratıcılık güdülerine gem vurmayan insanları bir araya getirebilmek” amacıyla kurulmuş bir bilgi paylaşım platformu. Sitede tasarım dünyasından yeni gelişmeler ve sergi haberlerinin yanı sıra, portfolyo, proje ve kariyer bölümleri de bulunuyor. DinoArena bölümündeyse çeşitli kategoriler altında eklenen çalışmalar üyelerin verdiği puanlarla değerlendiriliyor. 
www.dinodream.com

Colourlovers
Bu sitemiz, grafik tasarımla ilgilenenlerin favorilerinden olmaya aday. Renkler, desenler ve grafik tasarım projeleriniz farklı bir kaynak arıyorsanız siz de bir Colourlover olabilirsiniz. Sitede ayrıca muhteşem dijital sanat örnekleriyle karşılaşmanız da mümkün. Konuk yazarların yazılarına da yer veren sitede, grafik tasarım dünyasından haberler, trendler ve röportajlar bulabilirsiniz.
www.colourlovers.com 

PicApp
Blog”unuzu ilginç ve güncel fotoğraflarla geliştirmek istiyorsanız ya da aklınızda böyle bir blog sahibi olmak varsa, Picapp kendi fotoğraflarınız dışında yayınlayacağınız görseller için zengin bir kaynak. ücretsiz fotoğrafların da yer aldığı siteden beğendiğiniz fotoğrafları indirerek blog”unuza kolayca yükleyebiliyorsunuz. Magazin haberlerinden stock fotoğraflara, picapp zengin bir içerik sunuyor.  
www.picapp.com
 
 

Pixelgirl presents
Tüm kişisel bilgisayarların ve cep telefonlarının wallpaper”ları sahipleri hakkında bir şeyler anlatır, ancak konu Mac ve iPhone”a gelince görsellik çok daha fazla önem kazanıyor diyebiliriz. Pixel girl, yaratıcı, renkli ve kimi zaman şaşırtıcı duvar kağıtları ve icon”larıyla Mac ve iPhone”lara çok yakışan, karizmatik tasarımlar sunuyor. Sitede ayrıca makaleler ve ipuçları da bulunuyor.
www.pixelgirlpresents.com

Mesaiden sıkıldığınızda…

  Sploader
Online oyun oynamak istediğinizde, sürekli başkalarının tasarladığı oyunları oynamaktan sıkıldınız mı? Sploader.com”da kendi oyununuzu yaratmanız mümkün. çok ayrıntılı olmasa da, öncelikle robot oyunu mu, yoksa gemi oyunu mu yapmak istediğinize karar veriyorsunuz. Başlangıçtaki taslak aynı olsa da, oyun alanını, oyunun amacını ve kendinizi nasıl koruyacağınızı kendiniz seçebiliyorsunuz. Eğer ortaya çıkan sonucu beğenirseniz, kaydederek tüm oyuncularla paylaşmanız da mümkün.
www.sploader.com

Line Rider
Yoğun bir çalışmanın ardından kafanızı boşaltmak istediğinizde, Line Rider”a tıklayarak minik kızakçınıza uygun bir pist çizmeyi deneyebilirsiniz. Sitedeki “play now” linkine tıkladığınızda, önce Beta 2 ya da Silverlight versiyonları arasından seçiminizi yapıyorsunuz. Yeniden “play” butonuna tıkladığınızda kısaca oyunu anlatan bir menü çıkıyor. Kalemi kullanarak ekranda bir çizgi çiziyorsunuz, sonrasında oynatma tuşuyla kızakçınızın buradan kayışını izliyorsunuz.
www.linerider.com 

Alkışlarla yaşıyorum
Sitenin temel amacı “kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş özellikle nostaljik değer taşıyan içerikleri arşivlemek ve ziyaretçilere sunmak” olarak ifade edilse de alkislarlayasiyorum.com”da son günlerin popüler, eğlenceli ve absürd videolarını da görebileceğinize emin olabilirsiniz. 
www.alkislarlayasiyorum.com
 
 
 
  GamersFirst
GamersFirst kolay kayıt olabilme, geliştirilmiş navigasyon, oyun premium”ları ve özel uygulamalar satın almak için genişletilmiş online mağazasıyla öne çıkıyor. Site güncel haberler, yeni oyuncu profil sayfaları ve bireysel oyuncu kartları da dahil olmak üzere çeşitli ödeme seçenekleri gibi yeni özelliklerle de desteklenmiş. GamersFirst İngilizce ve Türkçe dillerinde oyuncularla buluşuyor.
www.gamersfirst.com
 
TypeRacer
On parmak klavye kullanmak, size büyük başarılar kazandırabilir, tabii yeterince hızlıysanız… Klavye hızını artırmanızı sağlayabilecek Typeracer”da sitedeki diğer kullanıcılarla yarışabiliyor, practice bölümünde tek başınıza pratik yapabiliyorsunuz. Seviyenizi, ortalama hızınızı ve katıldığınız yarışları da görebiliyorsunuz. En hızlı 20 yarışmacı sitenin ana sayfasında listeleniyor, siz de isminizi bu listeye yazdırabilirsiniz.
www.play.typeracer.com 
 

Orisinal
Eğlenmeniz için özel olarak tasarlanmış oyunlar parmaklarınızın ucunda. Şirin tasarımına bakarak oyunların çocuk oyunu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak denemeden karar vermeyin diyoruz. Oyunların bazıları tüm o sevimli görünümlerinin aksine oldukça zorlayabiliyor. Yine de tasarımı daha fazla oyun oynama isteği uyandırabilir.
www.ferryhalim.com/orisinal


 
  Mushy gushy
Yılbaşı, doğum günleri, kutlamalar ve tüm özel günlerde sevdiklerinize en orijinal elektronik kartları göndermek istiyorsanız, mushy gushy”ye de bakmadan geçmemenizi tavsiye ediyoruz. önceden hazırlanmış animasyonlara fotoğraflarınızı ve istediğiniz müzikleri seçip ekleyebiliyorsunuz. Konuşma balonlarına da istediğiniz metni yazdıktan sonra, kartınız hazır hale geliyor. Kartların birçok özel gün için önceden hazırlanmış versiyonları bulunuyor.
www.mushygushy.com

LetterJames
Görüntü kişiselleştirmek mi? Bunun ne işinize yarayacağını merak ediyorsanız, sevdiğiniz birine bir gökdelenin yanan ışıklarından ismini yazarak göndermeyi deneyin. Farklı bir tebrik kartı, hatta unutulmaz bir mesaj olabilir. Sitenin Türkiye linki de bulunuyor.
www.letterjames.com
 
 

  eMecmua
Sayısız dergiyi bilgisayarınızın ekranından okuyabilmenizi sağlayan eMecmua”nın portföyünde, hemen hemen her sektörden yayın bulunuyor. Düzenli olarak okunulan pek çok haftalık ve aylık yayını, eMecmua”da derginin satış fiyatından çok daha hesaplı bir abonelik ücretiyle takip etmeniz mümkün. üyeliğin ücretsiz olduğu eMecmua”da, siteye üye olunduktan sonra, tüm dergilerin ilk 10 sayfası ücretsiz okunabiliyor, zaten ücretsiz olan yayınların ise tamamı okunuyor. Sitede, sayfalar arasında not tutmak, sayfaları ayraçla ayırmak, sayfalara yorum yazmak, bazı sayfaları saklamak gibi detaylar da unutulmamış.
www.emecmua.com
 
Ballroom Dancers
Dans kurslarına gitmeye çekiniyor ancak yine de belirli bir stili mutlaka öğrenmek istiyorsanız bir de Ballroom Dancers sitesini deneyin. Dünyanın birçok yerinden popüler ve klasik danslar hakkında bilgiler, dans sözlüğü ve en önemlisi öğretici videolar sunan Ballroom Dancers”da duruşlardan adımlara, birçok figürün ayrıntılı anlatımını da bulabilirsiniz.
www.ballroomdancers.com
 
 
  llüzyonist
“İllüzyonistlerin ve illüzyon meraklılarının buluşma noktası” İllüzyonist, bu konuyla ilgilenenler için başarılı bir bilgi kaynağı. İllüzyon dünyasından haberler, videolar, gerekli malzemeler hakkında bilgiler, kitaplar, DVD”ler, oyunlar ve ipuçları, soru cevap gibi bölümleri bulunan sitenin yardımıyla siz de kendi illüzyon şovunuzu hazırlayabilirsiniz.
www.illuzyonist.com  


Mac ve teknoloji dünyasından
Turkmac
Mac dünyasından güncel haberlerin yanı sıra, satın alma rehberi ve yazılım arşivi gibi çok faydalı bölümleri bulunan Turkmac, Türkiye”nin ilk Macintosh platformlarından biri. Bu sayede oldukça geniş bir forum arşivine sahip olan sitenin bu bölümünde Mac”inizi kullanırken karşılaşacağınız hemen her sorunun çözümünü bulmanız mümkün.
www.turkmacforum.com/turkmac/
 
 
  Gizmodo
Yepyeni teknolojik cihazlar, lider firmalardan haberler, şaşırtıcı internet siteleri, oyun dünyasındaki rekabet, teknolojik çılgınlıklar… “Gadget blog” Gizmodo”yla tekno-dünyaya yön veren en yeni ve ilginç fikirlerden haberdar olabilirsiniz. Site ürün haberlerinin yanı sıra, eğlenceli gelişmelere ve yorumlara da yer veriyor. 
www.gizmodo.com
 
MacOSXPC
İlk kez Ağustos 2007 tarihinde bir blog olarak okuyucularıyla buluşan Mac OSXPC, Apple ve alt ürünleri hakkında bağımsız haberleri tarafsızca sunmayı ve Türkiye”de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türk Macintosh kullanıcılarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. ürün incelemeleri ve Mac kullanımı hakkında hayat kurtaran ipuçlarına yer verilen sitede, yazılımlar üzerine bilgiler ve ilgi çekici videolar da yer alıyor.
www.macosxpc.com
 

Ekmac
“Grafikerlerin, dizgicilerin ve tasarımcıların buluşma noktası” sloganıyla açılan Ekmac, iş hayatında Mac kullananları bir araya getirmeyi hedefleyen bir site. Portal ve forum olma üzere iki bölümden oluşan sitenin forum kısmında Mac hakkındaki soru ve sorunlarınızı paylaşabilir, portal bölümündeyse güncel Apple ve Mac haberlerine ulaşabilirsiniz.
www.ekmac.com
 
Futbol ve hız tutkunlarına

  AjansSpor
AjansSpor, futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve motor sporlarıyla ilgili haber ve yorum okuyabileceğiniz kapsamlı bir site. Farklı sporların alt bölümleri değişik ligler ve gruplarla ayrıntılı bilgiler sunuyor. Futbolun unutulmaz anlarından derlenen videoları izlemek de çok keyifli.
www.ajansspor.com 

Tardini Büfe
Türkiye”deki blogların sayısı artarken, keyifle okuyacağınız birçok blog bulmanız mümkün hale geliyor. Futbolseverlere tavsiyelerimizden Tardini Büfe, Türkiye”den ve dünyadan futbol haberleri ve yorumlarına yer verirken, basketbola da göz kırpıyor. Eğlenceli futbol sohbetleri için…
www.tardinibufe.blogspot.com

Top Gear
BBC”nin en popüler programlarından, otomobil dünyasına heyecan katan Top Gear”ın internet sitesi de programdan altta kalır değil. Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May”in eğlenceli yorumlarını ve test videolarını sitede bulabilirsiniz. CarChooser uygulaması size en uygun arabayı bulmaya yardımcı oluyor. ünlü konukların yer aldığı performans testleri de oldukça keyifli.
www.topgear.com/uk

Fotoğraf ve video sevenlere

Animoto

Fotoğraflarınızı basit slideshow”larla izlemekten sıkıldıysanız, Animoto”yu kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. Fotoğraflardan yaptığı videolara şık geçişler ve efektler ekleyen Animoto”yla elde ettiğiniz sonuç, neredeyse bir film fragmanı hissi yaratabiliyor! Oldukça kısa bir süre içinde müzik ve fotoğraflar uyumlu bir biçimde bir araya geliyor. Otuz saniyeye kadar ücretsiz olarak Animoto”dan yararlanmanız mümkün.
www.animoto.com

Chime TV
İnternetteki videoları televizyon izler gibi izlemek, Chime TV ile mümkün. Chime TV, ilgilendiğiniz konudaki videoları bularak, farklı siteleri gezmenize gerek kalmadan ardı ardına izleyebilmenize imkan tanıyor. Belgesellerden politikaya, web dizilerinden müziğe, istediğiniz internet tabanlı video içeriğine birçok seçenekle ulaşabiliyorsunuz.
www.chime.tv

Tag Galaxy
Fotoğraf meraklıları için eğlenceli bir tasarımla gelen Tag Galaxy, Flickr”daki fotoğraf çeşitliliğini, daha eğlenceli ve işlevsel bir sunumla birleştirmiş. Uzay görünümündeki ara yüzde, ilk seçiminiz bir gezegen olarak görüntülenirken, ilgili başlıklar da çevresindeki başka gezegenler ve hatta uydular olarak beliriyor, böylece istediğiniz konudaki başlıklar küçük bir galaksi oluşturuyor. Size de en uygun olanı seçerek gezegeni kaplayan fotoğrafları seçmek kalıyor.
www.taggalaxy.de
 
 
  EveryScape
Henüz beta aşamasında olan EveryScape sayesinde, bilgisayarınızın başındayken bambaşka bir şehrin sokaklarında dolaşabilirsiniz. örneğin New York sokaklarında gezebilir, merak ettiğiniz yerleri oradaymış gibi görebilirsiniz. Bunun sağlanması için her an dünyanın birçok yerinde fotoğraflar çekilmeye devam ediyor. Bilgisayarınızın faresiyle değiştirebildiğiniz görüş açısı ve sağlanan gerçeklik duygusuysa hayranlık verici.
www.everyscape.com
 
Hubblesite
Uzayın derinliklerinden harika manzaralar, sizi Hubblesite”da bekliyor. Hubble teleskobundan çekilmiş görüntüleri izleyebileceğiniz sitede, siz de galaksileri ve nebulaları keşfedebilirsiniz. Sitenin galerisinden notebook”unuz için harika duvar kağıtları da indirmeniz mümkün. Yıldızları izlemeyi seviyor ve astronomi ilginizi çekiyorsa mutlaka bir bakın diyoruz.
www.hubblesite.org
 
  FotoKritik
Amatör ve profesyonel fotoğrafçılara kapsamlı bir paylaşım platformu sunan FotoKritik’e üye olarak fotoğraflarınızı yayımlayabiliyor, eleştiri alabiliyor ve yazabiliyorsunuz. Bunun yanında forumdaki konulara katılarak fotoğrafçılık konusunda merak ettiklerinizi sorabilir, haber ve etkinlikleri okuyabilirsiniz.
www.fotokritik.com
 
Capzles
“Anılarınızı yakalayın. Hikayelerinizi anlatın. Zamanda yolculuk edin.” sloganıyla bizi karşılayan Capzles, gezi fotoğraflarından unutulmaz dijital slayt gösterileri yaratmak isteyenler için ideal sitelerden. Yaratıcı arka planlar ve müziklerle, kolayca düzenleyebileceğiniz ve zengin içerikler ekleyebileceğiniz slayt gösterileri için Capzles”ı deneyebilirsiniz.
www.capzles.com
 

Netfotograf
Hangi seviyede hangi fotoğraf makinesi kullanılmalı? Almak istediğiniz fotoğraf makinesi gerçekten de istediğiniz gibi mi? Hangi lens sizin için daha iyi? Netfotograf”ın birbirinden farklı konulardaki forumlarında sorularınızı paylaşabilir, aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.
www.netfotograf.com

3D mekanlar
Tarihle ilgilenen, Türkiye”deki tarihi mekanları gezmek isteyen ancak zaman ya da imkan bulamayanlar için, 3D mekanlar güzel bir fırsat sunuyor. Siteye girerek birçok önemli tarihi mekanda üç boyutlu sanal bir gezi yapabiliyorsunuz. Sitede gezebileceğiniz yerler arasında İstanbul”dan Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Bursa”dan Hünkar Köşkü, Konya”dan Mevlana Müzesi bulunuyor.
www.3dmekanlar.com

Gezi severlere

  Lonely Planet
Discovery Channel”in bu ünlü programı, gezi kitaplarının yanı sıra internet sitesiyle de gezginlerin yanında. Dünyanın birçok yerine yapacağınız gezilerle ilgili faydalı bilgiler bulabileceğiniz sitedeki forumlarda, gezginlerin gittikleri yerlerle ilgili paylaştıkları bilgiler de çok işinize yarayabilir.
www.lonelyplanet.com
Binrota
Dünyanın birçok yerinden gezi yazıları ve fotoğraflarının yayınlandığı Binrota, gezi sevenlerin bir araya geldiği önemli platformlardan. üyeler çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriyorlar. Sitenin yorum ve forum bölümlerinin yanı sıra üyelere özel sohbet odası da bulunuyor.
www.binrota.com
 

 

   

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here