Ana sayfa Donanım Fastra II ya da Masaüstünde 12 Teraflopluk İşlem Gücü!

Fastra II ya da Masaüstünde 12 Teraflopluk İşlem Gücü!

0
Antwerp üniversitesi”nde geliştirilen The Fastra II süper masaüstü bilgisayarının işlem gücü, birkaç teraflopa kadar yükseltildi. Bu kadar güçlü olmasına rağmen, odaları kaplayan süper bilgisayarlarla kıyaslanamayacak kadar küçük olması, dahası 8791 dolar olması beklenen fiyatının da mütevazılığı Festra 2″yi şimdiden ilgi odağı haline getirdi.
 
Antwerp”te tasarlanan ilk süper bilgisayan The Fastra”da sadece 4 dual-GPU grafik kartı, toplamda 8 GPU vardı. Karşılaştırmak gerekirse, Fastra 2″de toplam 13 grafik işlem birimi (altı NVIDIA GTX295 dual-GPU kartı ve tek GTX275 tek GPU kartı) bulunuyor. Bütün bunlar da Fastra 2″ye 12 teraflopluk işlem gücü (saniyede 12 trilyon kayan nokta işlemi) kazandırıyor. Ev bilgisayarlarının çoğunda gigaflopluk (saniyede milyarlarca kayan nokta işlemi) işlem gücü olduğu ve en hızlı 500 süper bilgisayarda bile işlem gücünün saniyede bir katrilyona ulaştığı düşünülürse, Fastra 2″nin nasıl bir güç olacağı daha iyi anlaşılıyor.

Ancak şöyle bir gerçek de var: Fastra 2, sadece ve sadece Antwerp üniversitesi”ndeki 3 boyutlu kemik ölçümü taramaları için geliştiriliyor. Bu güç, hernahgi bir çalışma ortamı için uygun olmasa da, benzer konular üzerinde çalışmalar yapan bilgisayar kuruluşlarını etkileyeceği kesin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here