Ana sayfa Donanım Farklı uygulamalarda maksimum ses kalitesi

Farklı uygulamalarda maksimum ses kalitesi

0

Notebook”un ses performansını arttırın

Notebook”larımızı iş için olduğu kadar görsel ve işitsel içeriklerimiz için de kullanıyoruz. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, yanımızda taşıdığımız notebook”ların müzik performansı da daha fazla önem kazanmaya başlıyor, çünkü arkadaşlarımızla ve sevdiklerimizle birlikte geçireceğimiz ev partilerinde, yazlıklarda ya da bahçeler gibi açık alanlarda, taşınabilir bilgisayarlarımız müzik sistemimizin merkezi olabiliyor. Eğer siz de notebook”unu sıklıkla müzik için kullananlardansanız, öncelikle satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. özellikle multimedya uygulamaları için geliştirilmiş taşınabilir bilgisayarlar bu konuda çok daha başarılı olacaktır. Diğer yandan oyun notebook”larının da ses performansları genellikle gelişmiş olduğundan, müzik ihtiyacınıza cevap verebilecek niteliktedirler. Ancak notebook”unuzu çoktan aldıysanız ve ondan daha iyi bir müzik performansı bekliyorsanız, hala yapılabilecek birçok şey var. çeşitli ekipmanlarla bilgisayarınıza destek olabilirsiniz. Ayrıntılar dosyamızda…

Müzik için doğru anatomi

Müzikseverler doğru notebook”u nasıl seçmeli? öncelikle notebook”un özellikleri müzik uygulamaları için uygun olmalı. Seçeceğiniz notebook”un özelliklerine bakarken; müzik dinlemenin en önemli önceliğiniz olacağınız olduğunu düşünürsek, en azından 2 Ghz”lik işlemci çipi ve 1 GB”lık RAM aramanız gereken özellikler. Bunun yanında hard diskin güçlü olması da gerekiyor. Ancak kayıt, canlı performans ya da beste yapmak gibi daha profesyonel amaçlarınız varsa, bu konuda uzmanlaşmış bir firmadan, Digital Audio Workstation tabir edilen bir cihaz edinmeniz gerekebilir. Apple Mac bilgisayarların da böyle profesyonel konularda yüksek performans gösteren modelleri bulunuyor. Diğer yandan konu müzik olduğunda, bilgisayarın ara yüzü işin kilit noktalarından biri. Alışık olduğumuz 3.5 mm”lik bağlantıların yanında, USB 2 ara yüzleri, Firewire, Express Card girişleri ve sisteminiz uygunsa HDMI çıkışı da arayacağınız özelliklerden olmalı.

Harici ses kartı desteği

Harici ses kartları size nasıl avantajlar sağlıyor? öncelikle harici ses kartları farklı çipsetlere sahipler, bu da ses kalitesini yükseltiyor. Ayrıca ses donanımının elektromanyetik alandan uzak olması da bir diğer avantaj. Taşınabilir ses kartlarıyla istediğiniz her yerde kaliteli ses elde etmenizin yanı sıra, daha fazla ara yüzle birçok ekipmanı aynı anda bağlamanız da mümkün oluyor. Son olarak ses ve diğer ayarları harici ses kartı üzerinden yapmak birçok kullanıcıya çok daha pratik geliyor.
 

Creative X-Fi  Xtreme Audio Notebook

Creative X-Fi Xtreme Audio Notebook ile dizüstü bilgisayarınıza 2.0, 2.1, 4.1, 5.1, 7.1 hoparlör bağlayabilmenizin yanı sıra, optik çıkışı sayesinde dijital bağlantı yapmanız da mümkün. Creative X-Fi Xtreme Audio Notebook, PCMCIA Express bağlantısı sayesinde dizüstü bilgisayarınızda çok yer kaplamamasının yanı sıra, üzerinde bulunan kulaklık, mikrofon, optik giriş ve optik çıkışlarıyla da geniş bağlantı seçenekleri sunuyor. X-Fi ses işlemcisi ile 24-bit Crystalizer ve CMSS3D(Creative Multi Speaker Surround) desteği sunuyor. Böylece MP3 gibi sıkıştırılmış formatlarda yaşanan kayıplar minimuma indirilirken, kulaklıkla bile çevresel ses deneyimi yaşanabiliyor. 108 dB sinyal gürültü oranı sunan, DirectX, Open AL, EAX5.0ve ASIO desteği sunan Creative X-Fi Xtreme Audio Notebook, dizüstü bilgisayarının ses kalitesini maksimuma çıkarmak isteyenler için uygun seçimlerden.
www.tr.creative.com
 

 

 

  Miglia Harmony Express USB 5.1
USB 2.0 kapısından bağlanabilen bir ses kartı olan Harmony Express ile bilgisayarınıza 5.1 ses çıkışı ekleyebilirsiniz. Boyutu ve hafifliği ile özellikle taşınabilir bilgisayarlar için ideal ses kartı çözümlerinden. Mevcut işletim sistemleri ile direk kullanılabilen ses kartı, ayrıca sürücü yüklemeyi gerektirmiyor.
cwww.elmasepeti.com

 

Creative SoundBlaster Play!
Creative SB Play! ise, dizüstü veya masaüstü bilgisayarında ses kalitesini yükseltmek için “ultra taşınabilir” çözümler arayanlar için. USB ucu sayesinde kolayca bağlayabileceğiniz Creative SB Play!, hızlıca kuracağınız yazılımının ardından, bilgisayarınızı dahili ses kartından gelen robotik seslerden kurtarıyor ve mükemmel ses kalitesi sunuyor. Creative SB Play!, CMSS (Creative Multi Speaker Surround) desteği ile çevresel sesin tadını çıkarmanızı sağlarken, EAX Advanced HD desteği ile de oyunlarda inanılmaz bir gerçekçilik sunuyor. Creative SB Play! üzerinde bulunan mikrofon ve kulaklık girişleri sayesinde Voip uygulamaları içinde çok büyük bir kolaylık sağlıyor.  
 www.tr.creative.com

 

 
  M-Audio Fasttrack USB
M-Audio Fasttrack USB, ses kalitesini yükseltmenin yanında müzik yapan ve notebook”unu kayıt için kullanan müzikseverlere de hitap ediyor. GarageBand veya diğer yazılım kayıt programlarıyla müzik yapıyorsanız, Fast Track USB, profesyonel gitar kayıtlarınız için en kolay yollardan biri. Fast Track USB’yi bilgisayarınızın USB portuna bağlamanız kullanmaya başlamanız için yeterli oluyor. Fast Track USB’de gitar, bas ve synthesizer gibi enstrümanlarınız için tasarlanmış giriş kanalının yanı sıra, ayrıca vokal ve diğer akustik kayıtlarınız için mikrofon girişi de bulunuyor. Ayrıca Fast Track USB ile birlikte ücretsiz verilen GT Player Express yazılımı ile birçok efekt ve pedal simülasyonlarına sahip olabiliyorsunuz. GT Player, AAC, MP3 ve WAV gibi standart ses dosyalarını da çalabilen bir yazılım. Bu özelliği sayesinde, istediğiniz müziğe, değişik hızlarda eşlik edebilirsiniz.
www.compel.com.tr
 

Nasıl bir hoparlör? 

Hoparlörler konusunda, farklı kategorilerde çözümler bulunuyor. Dosyamızda göreceğiniz hoparlörlerin bazılarının boyutlarının büyük olması bu yüzden sizi şaşırtmamalı. Eğer gerçekten kaliteli ses çıkışı arıyorsanız, notebook”unuzu sabit bir yerde tutacak bir hoparlörü tercih etmeniz gerekebilir. Ayrıca yeni nesil dizüstü bilgisayarların görüntü performansları ve bağlantı özellikleri de düşünüldüğünde, büyük ekrana bağlanabilen bir notebook ve boyut olarak büyük ama kaliteli bir hoparlörle yaşayacağınız film keyfi unutulmaz olabilir.
 
Lars&Ivan QoQo 2.1
Danimarkalı mühendisler tarafından tasarlanan Lars&Ivan QoQo, bir çift uydu hoparlör, aktif subwoofer ve masaüstü uzaktan kumandası ile idealinizdeki 2.1 kanal multimedya hoparlör sistemi. Subwoofer, size, zengin ve derin seslerin heyecanını yaşatıyor. ?ık tasarımıysa her ortamda bakışları üzerine çekmeye aday.
www.elmasepeti.com

 

 

 

 

  JBL Creature II
JBL Creature II, ekibimizin keyifli kullandığı ürünlerden biri. Hem tasarım hem de özellikleri açısından dikkat çekici olan hoparlör seti, her yönüyle yaratıcı bir ürün. Performansıysa ufak bir hoparlör seti için oldukça kuvvetli. Müziğin yanında film ve oyun gibi uygulamalarda da net ve temiz ses çıkışı sunan Creature II, tizlerde ve baslarda da oldukça başarılı bir performans sunuyor.
www.sfrkd.com
 
Creative GigaWorks T20
Dünyanın en güçlü bilgisayar hoparlörlerinden birinin de yer aldığı Creative GigaWorks serisine yeni katılan GigaWorks T20 modeli, bu inanılmaz gücü masaüstünüze taşıyor.

Creative GigaWorks T20 28W”lık yüksek ses çıkışı ile 2.0 bir hoparlörden beklenenden daha fazlasını veriyor. İki yollu hoparlörleri ile kristal netliğinde ses kalitesi sunan GigaWorks T20, BassXPort teknolojisi ile de zengin bas seslerinin tadını çıkarmanıza olanak sağlıyor.
Creative GigaWorks T20 üzerinden ses, bas ve tiz kontrolü kolaylıkla yapılabiliyor. üzerinde bulunan kulaklık ve Aux girişleri ile de hoparlörünüzü kişiselleştirebiliyorsunuz.
 

 
Ferguson Hill FH007
Ferguson Hill hoparlör sistemi, tüm Hi-Fi müzik çalar formatlarıyla çalışması için tasarlanmış. Sistem ‘mini’ olmasına rağmen, ses ve kalite çok daha büyük sistemlerle yarışabilecek düzeyde. İki kutuplu hoparlörler, hoparlör sistemlerinin sürücü birimlerinin üzerini kapatmaktan kaynaklanan parazitleri engellemek için tasarlanmış. Sürücü birimlerini bir MDF kutusunda muhafaza etmeyen FH007, bu sorunu da önlüyor. Mini hoparlörler, sade, minimalist, modern ve göz alıcı olabilmesi için şeffaf, yüksek kalite akrilikten yapılmış. FH007, boru hoparlör sisteminin neodim mıknatıslarına güç veren 2 kg anotlanmış alüminyumla kaplanmış yüksek kalite bakır kullanıyor.
www.elmasepeti.com
 
  JBL Spot
JBL”den tasarımıyla dikkat çeken bir ürün daha. Ancak Spot”u sadece tasarımıyla değerlendirmek büyük haksızlık olur.  Kompakt, parlak bir tasarıma ve yüksek ses performansına sahip olan JBL Spot, “tak ve çalıştır” özelliğinde. JBL Spot, dizüstü bilgisayarların yanı sıra MP3 çalarlar, oyun sistemleri, taşınabilir DVD oynatıcılar ve daha pek çok aygıt için uygun bir audio sistem. Değiştirilebilir siyah ve beyaz uydu hoparlör paketleyicileri ile gelen Spot”un ilave tasarım paketleyicileri, tüketicilere sonsuz kişiselleştirme seçenekleri sunmak için ayrı olarak satın alınabiliyor. JBL Spot ses sistemi, canlı midrange ses tonunu ve şaşırtıcı seviyede bas yanıtı oluşturmak için en son Odyssey transducer teknolojisini kullanıyor.
www.sfrkd.com
 
Creative N400
Creative N400, içinde bulunan dahili X-Fi ses işlemcisi sayesinde dinlediğiniz müzik hangi kalitede olursa olsun, en kaliteli sesi vermek için tasarlanmış. Bu işlemci sayesinde dizüstü bilgisayarınızın ses kartına bağımlı kalmıyor ve MP3 gibi sıkıştırılmış formatlarda yaşadığınız ses kalitesindeki kaybı artık yaşamıyorsunuz. 2W RMS gücündeki Creative N400, USB bağlantısı sayesinde ekstra bir güç adaptörüne ihtiyaç duymuyor. Yazılım gerektirmeyen tak&çalıştır kurulum için yapmanız gereken tek şey USB kablosunu dizüstü bilgisayarınıza takmak. İsteğe bağlı yazılımını kurabilir ve ayarlarını kişiselleştirebiliyorsunuz.
Creative N400″ün üzerinde bulunan multimedya tuşları sayesinde dinlediğiniz şarkıyı değiştirme, durdurma, başlatma gibi işlemleri ve hoparlörün ses ayarını yapabiliyorsunuz.
www.tr.creative.com
 
 

 

Kulaklık olmadan asla…
Dizüstü bilgisayarlarımızı yolculuklarda ve tek başımıza olduğumuzda kulaklıklarla tamamlıyoruz. Ancak kulaklık seçerken de dikkat etmeniz gereken noktalar, hangi uygulamalarda kullanacağınızla ilgili. örneğin kulak içi kulaklıklar, ses engelleyici özellikleriyle sizi dış dünyadan tamamen koparabiliyor. Birçok kullanıcı için bu muhteşem bir özellikken, dış seslerin tamamen engellenmesi kimilerini de rahatsız edebiliyor. Ayrıca yine profesyonel uygulamalar için daha gelişmiş özelliklere sahip kulaklıklar bulunuyor. Eğer dikkatli ve özenli kullanılacaksa, iyi bir kulaklık için yüksek de gelse belli miktarları vermeye değer diye düşünüyoruz. çünkü kaliteli bir kulaklıkla çok uzun zaman yüksek kalitede müzik keyfi yaşamanız mümkün.
 
  Bang&Olufsen Earphones
Bang&Olufsen kalitesi, kulaklıklarınıza geliyor. Kauçuk ve anodize alüminyumdan özenle üretilen kulaklıkların tüm parçaları hareket ettirilerek kulağa en iyi uyum sağlanıyor. Bugüne kadar 100 bin adet satılan kulaklıklar, tüm MP3 çalarlarla da uyumlu. üreticiler, kulaklıkların içinde, Bang&Olufsen”in büyük hoparlör sistemlerinde kullanılan yapının minyatürünün yer aldığını belirtiyorlar. Kulaklıkların kablosu ise 2 metre uzunluğunda.
www.bang&olufsen.com
 
AKG K 518 DJ
AKG K 518 DJ, DJ”liğe yeni başlayan müzik severler için arkadaş partilerinde ve küçük kulüplerde rahatlıkla kullanılabilecekleri kulaklıkların başında geliyor. Her mekanda DJ”lerin rahatlıkla kullanabileceği özel olarak tasarlanmış, yüksek kalitede kulaklık sistemine sahip olan AKG K 518 DJ”i 3D katlanabilir mekanizması ve deri kılıfı ile istediğiniz her yere rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz. Ayarlanabilir kafa bandı sayesinde kafanıza rahat bir şekilde yerleşiyor. Deri kulak pedleri sayesinde dışarıdan ses girişini tamamen önleyerek sizi istediğiniz dünyanın içine hapsediyor. Sadece DJ kabininde değil bilgisayarınızla da rahatlıkla kullanabileceğiniz AKG K 518 DJ uzun kablosu sayesinde TV”den istediğiniz filmi kulaklığınızla izleyebilme imkanını da sunuyor.
www.sfrkd.com
 
 
  Sennheiser CX 200
Sadece beş gramlık bir kulaklık olmasına rağmen son derece kaliteli, bas ağırlıklı ve genel müzik türlerinin hemen hepsi için çok uygun bir ürün olan CX 200, müzik severler arasında da popüler kulak içi kulaklıklardan. CX 200 hem ilk nesil, hem de ikinci nesil iPhone”lar ile uyumlu jaka sahip. 1.2 metrelik kablo boyu ve 20 Hz – 20,000 Hz”lik frekans cevabıyla Sennheiser CX 200 aradığını ses kalitesini sunmaya aday.
www.kulakligim.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here