Ana sayfa Donanım Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri

Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri

0
  Her ay farklı bir çekim hikayesi anlattığımız bu bölümümüzün konuğu Ercan Enterli.
1983 Kırklareli doğumlu olan Ercan Enterli, Trakya üniversitesi Resim iş öğretmenliği son sınıf öğrencisi. Yerel ve ulusal pek çok sergiye katılan Enterli, Sami Güner Kupası”nda bir başarı ödülü, ulusal çapta bir birincilik ve ondan fazla sergileme aldı. Trakya üniversitesinin 25.yıl kitabında birçok fotoğrafı yayınlandı. Bir kişisel ve ondan fazla karma slide gösterisi düzenledi. Ercan Enterli, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği üyesi.
 


Umutsuz

Bu fotoğrafı Ağustos ayında, “Kent ve çocuk” temalı bir fotoğraf yarışması için çektim. Bir gün inşaatta çalışırken aklıma kompozisyon hakkında fikirler geldi, tasarımı kafamda canlandırdım. uygulamaya geçmek için sadece 3-4 saatim vardı, çünkü ertesi gün yarışmaya fotoğrafı yollamam gerekiyordu. önce çekim için gerekenleri bir araya getirmekle işe başladım. inşaattan 3 metre uzunluğunda bir elektrik borusu aldım.  iş çıkışı ek olarak bir tane jumbo boy çöp poşeti, 1 bant, 20 metre naylon ip, 1 çivi ve 20 metre kadar güvenlik bandı aldım. Evde uçurtmayı oluşturmak için 3 metrelik elektrik borusunu 1″er metre boyunda kesip, çivi ile ortalarından altıgen olacak şekilde birleştirdim. Sonra ip ile 6 köşeyi sabitledim, çöp poşetini bant yoluyla kaplama olarak kullandım. Son olarak güvenlik bandını uçurmanın kuyruk dengesi için hazırlayıp uçurtmaya son halini verdim. Sonraki aşama daha zordu benim için, çünkü gün batmak üzereydi. 2 adet 1.5 metrelik beşe-on tahtayı altlarında destek olacak şekilde çivilerle birleştirdim. 15 metre kadar halatı iki tahtayı 3 defa çevreleyecek şekilde, çivi yardımı ile, monte ettim. Ve şimdi kompozisyonum için tek gereken yaşam öğesini bulmaktı. Bu, kardeşimden başkası olamazdı tabi. Ona olayı anlattım ve karşımızdaki inşaatın üzerine çıkıp kompozisyonu kurduk. Olayda, iplere takılmış uçurtmasını birçok üzücü duyguyla ve özlemle izleyen bir siluet olmalıydı. çekim 10 dakika kadar sürdü.

çekim sonrası sıra, bilgisayarda görüp değerlendirmeye gelmişti. Beğendiğim birkaç kare ile birlikte ertesi gün yarışma kargosuna ulaştırdım. Yarışma sonunda fotoğrafım sergileme aldı, bu kadar çalışma ve emeğe değdi…

çekim detayı
Canon EOS 300d
1/1000 enstantane
F:11
çekim mesafesi ortalama 100 metre
Asa:100
300 mm açı.
 

Avucumun içindesin
Bu fotoğrafı 2006 yılının Nisan ayında çektim.  O dönemde fotoğrafla olan ilişkim ve bilgi düzeyim çok azdı. üniversitemizin sunum odasında ressamların çalışmalarını projeksiyon cihazından duvara yansıtılmış bir şekilde izliyordum. Bir anda gözüme bir resim ve aklıma bir kompozisyon takıldı. Hemen yerimden fırlayıp okulumuzun eski ama benim için işe yarayan fotoğraf makinesini aldım, aklımdaki olayın gerçekleşebilirliğini dahi hesaplamadım o an.
Resim; Antonello da Messina”nın VIRGIN isimli bir portresiydi. Ortam ışığı az olduğundan masanın üzerine sehpa ve onun üzerine de makineyi koydum. çekim açımı, kompozisyonumu kurdum. Manuel ayarda enstantane-asa-diyafram ve süreli çekim ayarını hazırladım. Sonra iki avucumu dua eder şekilde birleştirip, resimdeki portrenin yüzünün üzerine yerleştirdim. Zaman ayarı bittikten sonra elime görmüş olduğunuz bu çalışma geçti. Makinem Olympus c4100z, kompakt bir makineydi.

çok basit gibi görünen bu fotoğraf, farklı bir anlam ve önem de taşıyor; bu fotoğraf benim fotoğrafçılığa başlamama neden olan en büyük etkenlerden biri olarak yer aldı hayatımda. çünkü fotoğraf paylaşım sitelerinden ve değerli hocalarımdan almış olduğum fotografik ve sanatsal yorumlar, farklı bir kare oluşturduğumu anlamamı sağladı. Ayrıca fotoğrafı paylaşırken ve burada yayınlanmış halinde bile sadece küçültme işlemi ve kenarlarından kesme işlemi uyguladım. Yani herhangi bir renk ayarı veya eksiltme, silme, ekleme gibi bir işlemden geçmedi. Tamamı ile ham ve orijinal tek halini sergiledim sizlere.

çekim detayı
Perde hızı        : 1/13 sn
Diyafram        : f2.8
Odak uzaklığı    : 19 mm
ISO(ASA)        : ISO-100
çekim modu     : Manuel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here