Ana sayfa Makale Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri

Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri

0

Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri
Her ay farklı bir çekim hikayesi anlatacağımız “Nasıl çektim” bölümümüzde bu ay Yıldırım Güngör”ü konuk ediyoruz. Jeoloji Mühendisi bir fotoğrafçı olan Yıldırım Güngör, Erciyes”e yaptığı ekspedisyonlardan birinde çekmiş olduğu fotoğrafın hikayesini anlatacak bizlere…


Erciyes”in Gölgesi

Fotoğraf, Erciyes büyük zirvenin dibindeki kamp yerinden çekildi. İstanbul üniversitesi Doğa Sporları Kulübü olarak her yıl 19 Mayıs günü saat 08:00 gibi zirvede olmaya çalışırız. Saat bazen tutmaz ama gün hep tutar. Erken tırmanıp erken indiğimiz için akşam ışığını hep kaçırırız. Geçtiğimiz yıl, zirveye çıktıktan sonra ekibi geri gönderdik ve üç kişi geceyi zirvede geçirmeye karar vererek çadırımızı kurduk. İyi ki böyle bir karar vermişiz. Geceleme amacımız batan güneş ışıklarının Erciyes”in gölgesini ovaya yansıttığı anı yakalamaktı. Neyse ki 3910 metre yükseklikte iken bu muhteşem görüntüyü yakalamayı başardım. Fotoğrafı çektiğim o gün, yanal ışığın çok güzel olması da fotoğraftaki tüm ayrıntıları ortaya çıkardı. Böylece amacımı gerçekleştirdim.
Bu kadar çok emek sarf edenlere doğa çok cömert davranıyor. Buna birçok kez şahit oldum. Zirveye kamp yükünün yanı sıra 3 adet fotoğraf makinesi ve 5 adet objektifle çıktım. Henüz dijitale yeni geçtiğim için dijital olarak sadece Nikon D70 vardı elimde. Fotoğrafın yanı sıra en güzel anım da, sabahın erken saatlerinde tırmananların zirvedeki çadırı görünce yüzlerinde beliren şaşkınlık olmuştu.  çadırdan sunduğumuz sıcak kahve ise sanırım bu kadar yüksekte içtikleri en keyifli kahveydi. 

Ekipman
Gövde                      : Nikon D 70
Lens                         : AF S Nikkor 
                                :18–70mm 3.5-4.5 G ED
              
Pozlama                  : Program
Diyafram                  : 5.6
Enstantane              : 100
Metering Mode        : Pattern
Focal Lenght           : 18mm
İSO                          : 200
Exposure Program  : Normal Program

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here