Ana sayfa Makale Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri

Farklı fotoğrafçılardan farklı çekim hikayeleri

0

Her ay farklı bir çekim hikayesi anlatacağımız “Nasıl çektim” bölümümüzde bu ay Hamdi Karadeniz”i konuk ediyoruz.

Hamdi Karadeniz, Sultanahmet Meydanı”nda çekilen 9 adet fotoğraftan ürettiği bir “Polar Panoramik” fotoğrafın hikayesini anlatacak.

Polar Panoramik

Polar panoramik fotoğraf yapabilmemiz için öncelikle 360 derece panoramik fotoğrafımızın olması gerekiyor. Burada sizlere anlatmak istediğim fotoğraf, Sultan Ahmet Meydanı”nda çekilmiş 360 derece panoramik bir fotoğraf olup, 9 adet fotoğraftan yapılmıştır.
 
çektiğimiz fotoğrafları “Realviz Stitcher Unlimited, Panorama Factory” programlarıyla ya da photoshopta birleştirerek elde ediyoruz.

 

 

 

 

 

Güzel İstanbul”umuzda yerli ve yabancı turistlerin en çok gezdiği yerlerden olan Sultan Ahmet Meydanı”nın bu fotoğrafını nasıl polar panoramik fotoğraf haline getirdiğimizi dilerseniz adım adım görelim. öncelikle, panoramik fotoğrafımızı Photoshop”ta açıyoruz.

Polar panorama için boyutlandırma çok önemlidir. Boyutlandırma için yeni bir sayfa açıyoruz. Açtığımız sayfanın boyutunun eni ve boyunun eşit olmasına dikkat ediyoruz. örneğin 2000 x 2000 pixels gibi.

Daha önce açtığımız panoramik fotoğrafımızı, yeni hazırladığımız sayfaya taşıyoruz. Taşıdığımız fotoğrafı sayfanın eninde olması için küçültüyoruz. Küçülttüğümüz fotoğrafı alt kısmından tutarak sayfanın boyutuna kadar aşağı çekerek uzatıyoruz. Daha sonra layer”ları birleştirmek için Layer/Flatten Image”i tıklıyoruz. Hazırladığımız kare şeklindeki fotoğrafımızı 180 derece çevirmemiz için Image/Rotate Canvas/180 derece”yi tıklayarak elde ediyoruz.
 

Ters çevirmemizin sebebini daha sonra anlayacağız.
Polar panoramik fotoğrafımıza biraz daha yaklaşmış olduk.
 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here