Ana sayfa Haber Farınız kapalı yolunuz açık olsun!

Farınız kapalı yolunuz açık olsun!

0

Otomotiv sektöründe enfraruj devrimi

Bundan böyle gece sürüşlerinde uzun far yakmak tarihe karışıyor! Gece görüş sistemleri, artık otomobillerde de yerini alıyor. Alman elektronik firması Bosch’un, otomobil kameralarına yerleştirdiği geliştirilmiş gece görüş sistemi, gece sürüşlerinde, yol kenarındaki cisimlerin uzun far yakmadan görülmesine yardımcı oluyor.

Tüketicinin 2009 model Mercedes-Benz E-Sınıfı otomobillerle tanıştığı Night Vision Plus görüntüleyiciler, araç konsoluna yerleştirilerek, sürücüye yüksek kontrast imaj çıktıları sağlıyor ve yol kenarındaki ‘hareketli’ objeleri algılıyor. Rüzgarlık arkasına yerleştirilen kızılötesi kameraların, otomobilin farlarından gelen kızılötesi ışığı algılaması prensibiyle çalışan teknolojinin, 150 metreye kadar mesafedeki ‘hareketli objeleri’ algılayabildiği belirtiliyor.

Yalnız sistem ile ilgili olarak akıllarda, “acaba araç hareket halindeyken bu sistem, ne kadar efektif çalışıyor?” sorusu var… Bu sorunun yanıtını öğrenebilmek için, bir Mercedes Benz E-Sınıfı otomobilin direksiyonuna geçmek ve test etmek gerekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here