Ana sayfa Donanım FANTOM ÜÇGENİ

FANTOM ÜÇGENİ

0
Fantom G gelişmiş ses motoru, ARX SuperNATURAL genişleme yuvası, geniş renkli LCD ekranı, yeni güçlü audio/MIDI sequencer”ı ve daha fazla özellikleri ile çalınabilirlik ve yaratıcılık sınırlarını yeniden belirliyor

Roland Firmasının 2008 yılında piyasaya sürdüğü Fantom G serisi üç değişik model ile karşımızda. Bunlardan G6 ile G7 keyboard tuşesine, G8 ise piyano tuşesine sahip. Bu tuşe farklılıkları haricinde üç model de teknik olarak aynı özelliklere sahip.

Fantom G’yi açtığınızda ilk dikkatinizi çeken özelliğin ekranı olduğunu söyleyebilirim. Gerek boyutu, gerek çözünürlüğü olsun gerçekten Fantom G etkileyici bir ekrana sahip. öncelikle bu ekranın bize neler sağladığından bahsedelim. Ekran boyutu büyümüş ve çözünürlüğü arttırılmış olduğu için çok ufak ikonları bile net olarak görebilmemiz mümkün. örnek vermek gerekirse bu ekran sayesinde kullandığımız sesi, üzerindeki efektleri ve sesin parametrelerini tek bir ekranda görebiliyor ve ayrı bir edit sayfası açmadan bunlara müdahale edebiliyoruz.  

Ayrıca istersek Fantom G’yi arkasında bulunan USB yuvasına takacağınız bir mouse ile kullanmamız da mümkün. Mouse’u USB yuvasına bağladığımız anda ekranda mouse imleci beliriyor. Sahne için pek pratik bir çözüm olduğunu söyleyemem. Ancak evde çalışırken mouse seçeneğinin gerçekten büyük bir rahatlık yarattığını söyleyebilirim.

Fantom G’nin arkasındaki USB yuvasını aynı zamanda Memory Stick için de kullanabiliyoruz. Aynı şekilde Memory Stick’i taktığınız anda Fantom G bunu tanıyor. Zaten Fantom G projelerinizi kaydedebilmeniz için sizden bir Memory Stick istiyor. Yalnız burada belki de eleştirebileceğim konu arkada ikinci bir USB yuvası olmaması. Bu yüzden Mouse’u çıkartıp Memory Stick’i takmanız gerekiyor. Esasında ikinci bir USB yuvası bizi bu dertten kurtarabilirdi. Ancak tek yuva ile yetinmemiz gerekiyor.

Fantom G’nin içinde bütünleşik olarak bir sequencer geliyor. Bu gerçekten etkileyici çünkü klavyelerde pek görmeye alışık olmadığımız, aynen bilgisayarlarda çalıştığımız gibi bir sequencer ekranı ile karşılaşıyoruz. Bu bölüme SONG tuşuna basarak giriyoruz. Volume düğmesinin sağında kalan kısım burası ile ilgili olan kısım. Loop tuşu ile adı üstünde zaten işaretlediğimiz alanlar içinde loop yapmasını sağlayabiliyoruz. Jump tuşu ise parça çalma esnasındayken bastığımızda, önceden belirlediğimiz parçanın başka bir bölümüne atlamamızı sağlıyor. Alıştığımız mouse’un sağ buton özelliklerinin burada olmadığını görüyoruz. Yani kesme gibi basit edit işleri için bile ne yazık ki ayrı bir sayfa açmamız gerekiyor. F3 tuşu ile phrase list bölümüne girip buradan istediğimiz bölümü seçip editleyebiliyoruz. Song bölümündeyken STUDIO tuşuna bastığınızda ise yapmakta olduğumuz parça ile ilgili olan mikserimize ulaşabiliyoruz. Buradan efektlerimizi, kanal volümlerini, enstrüman seçeneklerini değiştirebiliyoruz.

LIVE modu
Fantom G’nin bir diğer etkileyici özelliği LIVE modu. Genel görünüm olarak buranın sequencer moduna benzediğini söyleyebilirim. Burada her kanala bir ses atayarak kendi COMBO sesinizi kolaylıkla oluşturabilmeniz mümkün. Bu sesi ister COMBO ister SPLIT yapabilirsiniz. Burada beni en çok etkileyen kısım bu işleri yapmanın ne kadar kolay olduğu. örnek vermek gerekirse ikinci kanala davul setlerinden birini yerleştirdiniz ve bunun sadece klavyedeki ikinci do notasına kadar olmasını istiyorsunuz. İkinci kanalın “upper” bölümüne ok tuşları yardımı ile geldikten sonra sadece shift tuşuna basılı tutarak ikinci do notasına basıyorsunuz. Ve oldu. İşte bu kadar kolay! Lower bölümünde de aynı işlemin tersini yani başlangıç notasını seçmeniz mümkün oluyor.

Sample Bölümü
Sample bölümünde çok çabuk bir şekilde sample alabiliyorsunuz. Hatta Fantom G kondenser mikrofon bağlamanıza izin veriyor. Bunu kullanmak için sadece klavyenin arkasındaki switch’i Fantom”a almanız gerekiyor. Bu sayede kondenser mikrofon ile Fantom G’ye kolaylıkla kayıt yapabilmeniz mümkün oluyor. Hatta aldığınız sample’ları klavye üzerinde tuşlara atayıp bu şekilde yürütmeniz de mümkün.

Ayrıca Fantom G’de iki adet expansion board takabiliyorsunuz. Bunlar Roland”ın yeni çıkarttığı ARX sınıfı “SUPERNATURAL” boardlar. Bu yazıyı yazdığım esnada Roland”ın piyasaya çıkarttığı üç adet ARX expansion board bulunmaktaydı. Burada da “Drum”, “Electric Piano” ve “Brass” seçenekleri bulunuyor. Bana test için gönderilen klavyede expansion board takılı olmadığı için bu board”ları test etme şansım olmadı. Roland”ın kendi sitesinden incelediğim kadarı ile board’larda onboard olarak kendi efektleri bulunuyor ve seslerin kendi içlerinde çok daha detaylı editleme yapabilmeniz mümkün oluyor.

Açıkçası Fantom G çok kapsamlı bir klavye. Beni en çok etkileyen özelliği kullanım kolaylığı oldu. çünkü pek çok klavyede yaptığınız o çok zor ve çok karmaşık işleri Fantom G’de kolayca yapabiliyorsunuz. Klavye çalanlar arasında herhangi bir klavyeyi yüzde yüz performans ile kullanmak gerçekten önemli bir meziyettir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Fantom G bu durumu kesinlikle ortadan kaldıran bir klavye. çünkü Fantom G’yi keşfetmek ve öğrenmek gerçekten kolay ve çok zevkli.ülkemize Zuhal Müzik tarafından getirilen Fantom G serisinin fiyatları ise şöyle: G6 : 6,045.77 TL, G7 : 7,137.00 TL , G8 : 8,601.00 TL  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here