Ana sayfa Haber Facebook’tan Casus Mikrofon Patenti Açıklaması!

Facebook’tan Casus Mikrofon Patenti Açıklaması!

0

Facebok’tan casus mikrofon patenti açıklaması geldi. Geçtiğimiz aylarda ABD seçimlerine müdahale gibi korkutucu bir skandal ile gündeme gelen Facebook’tan ilkginç bir casus mikrofon açıklaması geldi.  “Casus mikrofon patentini zaten hiç kullanmayacaktık” diyen Facebook, internet kullanıcısının tüm şüphelerini üzerine çekmeyi başardı.

Facebook Casus Mikrofon Nedir?

Bir Facebook patenti, kullanıcılar reklamları izlerken neler söylediklerini dinlemek üzere akıllı telefonların mikrofonlarını harekete geçirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir Facebook patenti, kullanıcılar reklamları izlerken neler söylediklerini dinlemek üzere akıllı telefonların mikrofonlarını harekete geçirmeyi planlıyor. Haziran ayında alınan patent ilk olarak Metro markası tarafından keşfedilip ifşa edildi. Buna göre televizyon reklamlarında oynatılan ve insan kulağının duyamayacağı frekansta yayınlanan bir ‘gizli mesaj’ ile birlikte mikrofonu olan bir akıllı cihaz aktif hale gelecek ve o sırada konuşulan şeyleri Facebook’a gönderebilmeyi hedefliyor. Böylece Facebook kullanıcıların reklama nasıl tepki verdiğini öğrenebilecek. Patent metnine buradan ulaşılabiliyor.

Facebook Genel Danışman Vekili Allen Lo, Engadget’a yaptığı açıklamada şirketin bu patenti ‘diğer şirketlerin agresif hamlelerini engellemek için’ aldığını ve Facebook’un böyle bir ürünü asla kullanmayacağını belirtti.

Benzer iddialar Metro markasının ifşasından önce de gündeme gelmiş hatta Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in ifadesine başvurulmuştu.

Mark Zuckerberg İddialara Ne Cevap Vermişti?..

Facebook’un kullanıcılarına reklam göstermek için günlük konuşmalarını dinlediği teorisi uzun süredir konuşuluyor. Pek çok kişi, sohbet ederken ya da telefonda konuşurken bahsettiği ürünlerle ilgili reklam görmeye başladığını belirtiyor. Mark Zuckerberg ise sorgusu sırasında bu endişe hakkında kendisine yöneltilen sorulara “Bu bir komplo teorisi” şeklinde yanıt vermiş ve iddiaları net bir şekilde reddetmişti.

Patentle ilgili en rahatsız edici nokta ise reklam oynarken ortam sesinin kaydedilmesi fikri. Eğer kullanılırsa bu uygulama mahremiyetin ihlali konusunda çok ciddi bir probleme sebep olacaktır. Ayrıca dinleme işleminin ne zaman biteceği de bilinmiyor. Reklam sırasında televizyonu mu kapatmalıyız? Yoksa dinleme sınırsız bir süre boyunca devam mı edecek? Böyle bir patentin varlığını bilmek bile insanı rahatsız ederken, son dönemde adı kullanıcı verilerini kötü amaçlı kullanmakla sıkça anılan Facebook’un bu patente sahip olması çok daha kötü hissettiriyor.

Kaynaklar;
The Next Web
MetroCouk
Techdaily
Newsertech

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here