Ana sayfa Haber Facebook yöneticisinin acı Twitter tecrübesi

Facebook yöneticisinin acı Twitter tecrübesi

0

Twitter camiasında ‘Asla Tweetleme’ sloganı, insanları tweet atmadan önce düşünmeleri gerektiğini vurgulamak için kullanılan, yaygın bir söylemdir. 

Facebook’un reklam biriminin başkan yardımcısı Rob Goldman bu gerçeği, hafta sonu tatili esnasında acı şekilde öğrendi. 

Cuma günü, 2016 Amerikan seçimlerine Rusya’nın müdahalesini araştıran özel müfettiş Robert Mueller’in 37 sayfalık raporunun yayınlanmasından yaklaşık 8 saat sonra Twitter’da boy gösteren Goldman, Facebook’un iletişim biriminden ya da herhangi bir üst yöneticiden onay almadan, kendi düşüncelerini beyan eden bir dizi tweet yazdı. 

Goldman’in Mueller ve soruşturma ekibinin ortaya koyduğu çalışma aleyhinde attığı tweetlerdeki temel sorun Mueller ve kibinin, Goldman’in kendisinin ya da Facebok’tan herhangi birinin sahip olamayacağı oranda bilgiye sahip oldukları gerçeğini göz ardı etmiş olmasıydı. 

Very excited to see the Mueller indictment today. We shared Russian ads with Congress, Mueller and the American people to help the public understand how the Russians abused our system. Still, there are keys facts about the Russian actions that are still not well understood.

— Rob Goldman (@robjective) 17 Şubat 2018

“Mueller soruşturmasını bugün görmek beni çok heyecanlandırdı. Rusların reklamlarıyla ilgili olarak Kongre’ye, Mueller’e ve Amerikan halkına bilgi vererek, Rusların sistemimizi nasıl ihlal ettiklerini anlamalarını sağlamaya çalıştık. Fakat Rusların eylemleriyle ilgili hala iyi anlaşılmayan önemli noktalar var.”

Most of the coverage of Russian meddling involves their attempt to effect the outcome of the 2016 US election. I have seen all of the Russian ads and I can say very definitively that swaying the election was *NOT* the main goal.

— Rob Goldman (@robjective) 17 Şubat 2018

“Rusların seçimlere müdahalesiyle ilgili verilerin büyük bölümü, 2016 yılı Amerikan seçimlerinin sonuçlarını etkileme girişimi hakkında. Rus reklamların hepsini gördüm ve şunu kesinlikle söyleyebilirim ki ana hedef, seçim sonuçlarını manipüle etmek değildi.”

The majority of the Russian ad spend happened AFTER the election. We shared that fact, but very few outlets have covered it because it doesn”t align with the main media narrative of Tump and the election. https://t.co/2dL8Kh0hof

— Rob Goldman (@robjective) 17 Şubat 2018

Rusların reklamlarının büyük bölümü, seçimden sonra verilmişti. Bu gerçeği paylaşmıştık fakat çok az sayıda basın kuruluşu bunları yayınladı çünkü ana akım medyanın Trump ve seçimle ilgili kurgusuyla paralellik taşımıyordu.”

Ertesi gün Başkan Donald Trump, Goldman’in tweetlerini beş dakika içerisinde iki kez alıntıladı. 

“I have seen all of the Russian ads and I can say very definitively that swaying the election was *NOT* the main goal.”
Rob Goldman
Vice President of Facebook Ads https://t.co/A5ft7cGJkE

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17 Şubat 2018

The Fake News Media never fails. Hard to ignore this fact from the Vice President of Facebook Ads, Rob Goldman! https://t.co/XGC7ynZwYJ

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17 Şubat 2018

” Yalan Haber Medyası vazgeçmiyor. Bu gerçeği Facebook Reklamlar birimi başkan yardımcısı Rob Goldman’dan saklamak zor! “

Goldman’in tweetlerinden ötürü Facebook’a tepkiler gelmeye başlayınca, kurumun halkla ilişkiler birimi başkan yardımcısı Joel Kaplan, Pazar gecesi bir basın açıklaması yapmak zorunda kaldı. 

“Bulduğumuz hiç bir şey özel Müfettiş’in iddialarıyla çelişmemektedir. Bunun dışındaki tüm görüşler, hatalıdır.”

Goldman de Pazartesi günü iş arkadaşlarına benzer bir mesaj gönderdi. Mesajın tam içeriği şu şekilde: 

“Rusya’nın seçimlere müdahalesi ile ilgili kendi görüşümü kurumdan herhangi birinin görüşüne sunmadan tweetlediğim için özür dilemek isterim. Bu tweetler şahsıma ait görüşü yansıtan, Facebook’la ilgisi olmayan mesajlardı. Kendi görüşümü yanlış şekilde ilettim. özel Müfettiş’in ne olup bittiğiyle ilgili benden çok daha fazla bilgisi vardır. Dolayısı ile onun açıklamalarıyla çelişir görünmek, benim açımdan ciddi bir hataydı.

Bu hafta sonu bana desteğini sunmak için arayan herkese teşekkür ederim. Tahmin ettiğinizden de önemliydi benim için. Ve Facebook’ta tacizin önlenmesi noktasında sorumluluk sahibi olduğumuzun bilincinde olduğumuzu göstermek amacıyla son altı aydır yoğun şekilde çalışan, ve gelecekte daha iyisini yapmak için sıkı çalışan herkese de teşekkür ederim. En derin üzüntülerimi bildiririm.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here