Ana sayfa Haber Facebook, yeni yazılımını test ediyor

Facebook, yeni yazılımını test ediyor

0

Facebook, yeni bir arama yazılımı üzerine çalışmalarına başladı. Bloomberg’in haberine göre, henüz bazı Facebook kullanıcılarının ulaşabildiği yeni sistem, Facebook‘ta arama kutucuğuna, ipucu girerek eski gönderileri ve iletileri göstermeyi hedefliyor. Takipteki veya arkadaş listedeki kişilerin geçmişte neler yazdığını veya neler paylaştığını arama kutucuğundan “keyword” girerek ulaşabileceğiz. Yani, arama kutucuğuna; “Tech” yazıldığında Technotoday.com.tr ile ilgili bütün paylaşımlar ve yazılar karşımıza çıkacak.

Hali-hazır uygulama zaten masaüstü kullanılırken, Facebook bu sistemi mobil versiyonda yapacağı güncelleme paketi ile birlikte kullanıcılarına sunacak. Geçtiğimiz eylül ayında Facebook Graph Search özelliğini İngiltere ve ABD’li kullanıcılarına açmıştı.

 

 

Graph Search‘in kısıtlı kullanıcıya sunulmasının sebebi, henüz geliştirilmesinin henüz tamamlanmaması olarak gösteriliyor. Masaüstü versiyonlardaki kısıtlama, mobil versiyonlarda da geçerli olması beklenirken, Graph Search testleri bitirildiğinde bütün kullanıcılara açılması bekleniyor. özelliğin kısıtlı kalmasının bir nedeni ise, kullanıcıların paylaşım içeriklerinin bu kadar kolay ortaya çıkarılmasını istemediği, bunun kullanıcı sözleşmelerine ve gizlilği ihlal ettiğini düşünmeleri. 

Sistemi Facebook, Google index’leri aracılığı ile geliştiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here