Ana sayfa Haber Facebook videoları da YouTube”da olduğu gibi reklamla başlayacak

Facebook videoları da YouTube”da olduğu gibi reklamla başlayacak

0

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg

Facebook’un orjinal içeriklerinden sorumlu firması Facebook Watch, bir süredir video öncesi reklamları test ediyor. Bu reklamlar, aynı YouTube’da olduğu gibi asıl izlemek istediğiniz video başlamadan hemen önce oynatılarak izlemeniz garanti altına alınacak.

Bu potansyel değişiklik, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından daha önce yapılan açıklamalarla çakışıyor zira kendisi: “Video öncesi reklamlara ihtiyacımız yok çünkü bizim modelimizde kimse Facebook’a belirli bir videoyu izlemek için gelmiyor, önünüzde bir akış oluyor ve buna bakmak için geliyorsunuz” demişti. 

Bu denemenin yapılması bize sürpriz olarak gelmiyor çünkü Facebook Watch’un tanıtılması ve çalışmalara başlaması, firmanın akış dışında uzun soluklu içeriklerin üretilmesi ve sunulmasına da yatırım yaptığının kanıtı durumunda. Bu kurulum, Facebook’un uzun videolar için de bir konum olmasını sağlamakla yükümlü. Facebook’un amacı, kendisini Netflix gibi kullanıcıların medya tüketmek istediklerinde başvuracakları ilk yerlerden biri haline gelmek. 

Facebook Watch, şimdiye kadar aynı televizyonlarda olduğu gibi içeriklerin arasında belirli noktalara reklam yerleştiriyordu. İçerik öncesi reklam ise firmanın en büyük rakiplerinden olan YouTube’da fazlasıyla kullanılıyor. Durumla ilgili Facebook’tan yorum yapılmadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here