Ana sayfa İnternet Facebook ve Twitter için güvenlik önerileri

Facebook ve Twitter için güvenlik önerileri

0

Sosyal medyada gizlilik ilkelerinin kullanıcı denetiminde olmadığı fikri, yanlış bilinen bir algı

ABD”de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre aşağıdaki adımları uygulayarak sosyal ağlarda çevrimiçi güvenliği sağlama alınabilir.
 
facebook twitter

1) Zor parolalar kullanın:
Sosyal medya parolanızı değiştirmeniz ne kadar önemlidir ve hangi sıklıkla değiştirmeniz gerekir? Bu sorunun yanıtı birkaç faktöre bağlıdır. Birden fazla sosyal medya hesabı, eposta hesabı ve diğer çevrimiçi servisler için aynı parolayı mı kullanıyorsunuz? Bu soruya yanıtınız EVET ise her 5 dakikada bir parolanızı değiştirmeniz uygun olacaktır. Tüm hesaplarınıza aynı parola ile erişiyorsanız birinin Sony”de olduğu gibi bir hatadan yararlanıp tüm hesaplarınızı ele geçirmesi sadece birkaç dakika alır. Parolanızın internette tutulduğunu ve tamamen sizin kontrolünüzde olmadığını unutmayın. Parolanız herhangi bir dildeki bir kelimeden mi oluşuyor? Ya da 12345 gibi bir numara mı? O zaman her 10 dakika da bir değiştirmeniz mantılı olacaktır. Kısacası zor bir parola kullanmıyorsanız değiştirmeniz gereken sıklığa yetişemezsiniz.
İyi bir parolanız ve belirli düşmanlarınız olmadığınız varsayarsak parolanızı değiştirmeniz gereken zaman aralığını hesaplayabileceğimiz bilimsel bir formül yok. Genel olarak örneğin Facebook gibi bir site için her 3 ya da 6 ayda bir parolanızı yenilemek yeterli olacaktır, zaten ankete katılan kullanıcıların %70″i son 90 gün içerisinde parolalarını değiştirmiş değiller. Kin tutan bir eşten ayrılmak, akıllı telefonun çalınması gibi olaylar parolanızı değiştirmenizi gerekli kılar.

2) En geç iki haftada bir gizlilik ayarlarına göz atın.
Her ne kadar Facebook bazen değişiklik yaptığında medyayı haberdar etse de, birçok değişiklik gizlice gerçekleşiyor. Facebook bunu bilerek yapıyor, amacı yapılan değişiklikleri duyan kullanıcıların çekinip hesaplarını kapatmaya yeltenmesinin önüne geçmek. Gerçek şu ki Facebook hesabınız varsa iki haftada bir ayarlarınızı gözden geçirmeniz Facebook”un gizlice yaptığı değişiklikleri fark edebilmeniz için gerekli. Facebook gizlilik ayarlarını “ayarla ve unut” olarak görmeyin, yakın zamanda da böyle olması beklenmiyor. Siz ne kadar gizliliğinizi korumaya çalışırsanız Facebook pazarlama bölümü sizin iki katınız kadar çalışarak bilgilerinizi haberiniz olmadan paylaşabilmenin yolunu arıyor.

3) Gerçek arkadaşlarınızı bilin!
Arkadaşlık ya da bağlantı teklifi aldığınız kişileri tanıdığınızdan emin olun. Sosyal medya kullanıcılarının %11″i listesindeki arkadaşların sayısından endişe duyuyor, bilmeniz gereken tamamen sizin seçiminiz olduğu. Size tavsiyelerde bulunabiliriz fakat kiminle arkadaş olacağınızı yalnızca siz bilebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here