Ana sayfa Haber Facebook”un veri paylaşımı platformundan nasıl çıkılır?

Facebook”un veri paylaşımı platformundan nasıl çıkılır?

0

Böyle olması gerekmiyordu ama maalesef Facebook, üçüncü tarafların kullanıcıların mahremiyetini tahminlerin ötesinde boyutlarda ihlal etmesine müsaade ediyor. Yasa koyucular ve hukukçular bu durumun etkilerini anlamaya ve belirli sınırlar getirmeye uğraşadursunlar, kullanıcılar ise kendi adlarına Facebook’ta oluşturdukları profilin istedikleri biçimde ayarlı olduğundan emin olmakla sorumlular. 

Geçtiğimiz hafta boyunca yaşananlar, Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının 2014 yılında 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının bilgilerine eriştiğini ortaya koydu. Bu veriler büyük oranda kullanıcının izni ve bilgisi olmadan toplanmış, paylaşılmış ve depolanmış. Yaşanan ihlalin boyutları, Facebook’un o zamanlar uygulamada olan kullanım koşulları ve API servislerinin nasıl çalıştığını yansıtıyor. Tüm bunlar Facebook’un çalışma biçimini yansıtıyor. 

Facebook’un 2016 yılı Amerikan başkanlık seçimlerindeki rolüne dair soru işaretlerinin yükseldiği bir dönemde gelen bu haber, kullanıcıların kişisel bilgilerinin alınarak incelendiği, depolandığı, bir dizi veri komisyoncusu, pazarlamacı ve sosyal medya firmasınca paylaşıldığı gerçeğini gözler önüne serdi. 

Peki bu riski minimize etmek için neler yapabiliriz ?

Facebook hesabınızı bütünüyle silemediğiniz için, sadece dondurabiliyorsunuz. Fakat bu durumda bilgileriniz yine paylaşılmaya devam edebilir. Bu nedenle diğer alternatiflere göz atacağız. 

Facebook hesabımıza bağlanarak bu adrese gidiyoruz.

‘Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler’ başlığı altında ‘Düzenle’ butonuna tıkladıktan sonra ‘Platformu Devredışı Bırak’ seçeneğine tıklayın.

Ya da dilerseniz hemen sağ bölümde bulunan ‘Başkalarının Kullandığı Uygulamalar’ başlığından, görüntülenmesini istediğiniz (ya da istemediğiniz) bilgileri ayarlayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Umarız yardımcı olmuştur. Kişisel verilerinizin başkalarınca kullanılmasına engel olmak için bu gibi ayarlar üzerinde durmakta fayda var.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here