Ana sayfa İnternet Facebook’un kurucusundan mektup var!

Facebook’un kurucusundan mektup var!

0

Facebook”ta hesabı olanlar, dün siteye girdikleri zaman, sitenin kurucusu Mark Zuckerberg”in kendisinden gelen bir mektupla karşılaştılar.Mektupta şunlar yazılıydı:

 

“Facebook”un kurucusu Mark Zuckerber”den herkese açık mektup…

Dünyayı daha açık ve birbirine bağlı hale getirmek için harika bir yıl geçirdik. Sizin de yardımınızla, dünya çapında 350 milyondan fazla insan, yaşamlarını çevrimiçi paylaşmak için Facebook”u kullanıyor.

Bunun mümkün hale gelmesi adına sizlere bilgilerinizi paylaşmanız ve kontrol etmeniz için ihtiyaç duyduğunuz araçları sunmaya odaklandık. Bundan beş yıl önce Facebook”un ilk sürümüyle başlayarak, hangi insanlarla ve gruplarla neyi ve nasıl  paylayaşacağınızın kontrolünde size yardımcı olmak için araçlar geliştirdik. Kişiselleştirmeyi ve kişisel gizliliği geliştirme çabamız bugün de sürmektedir.
 

Facebook”un hali hazırdaki gizlilik anlayışı, okullar, şirketler veya bulunduğunuz bölgeyle ilgili network”ler bağlamında ele alınmaktadır. Bu yüzden Facebook”u en aktif biçimde kullananların da kendilerine ait bilgileri diğer arkadaşlarıyla paylaşmak isteyen öğrenciler olması son derece mantıklıdır.

İlerleyen zamanla birlikte, insanlardan şirketlerini ya da bölgelerini eklememiz yolunda talepler gelmeye başlamıştır. Bugün, çin ve Hindistan gibi bazı ülkeler için bile network”lerimiz bulunmaktadır.

Ancak Facebook”un yaygınlaşmasıyla birlikte, bölgesel ağlarda milyonlarca kullanıcıya ulaşılmıştır ve bu da artık kişisel gizliliğinizi koruma açısından pek de iyi bir fikirmiş gibi görünmemektedir. çünkü tüm Facebook kullanıcılarının yaklaşık yüzde 50″si, bölgesel network”lere üyedir, bu da bizim için önemli bir konudur. Daha iyi bir sistem kurabilirsek, 100 milyon kişi de kişisel bilgileri üzerinde daha çok kontrole sahip olacaktır.
 

 

 

Yüz yüze geldiğimiz gerçek, bölgesel network”leri tamamen kaldırmak ve sunduğunuz içeriği arkadaşlarınızla, arkadaylarınızın arkadaşlarıyla veye diğer herkesle paylaşabileceğiniz ve kişisel gizliliğinizi kontrol edeceğiniz bir model sunmaktır. 

Bu yüzden pek çoğunuzun talep ettiği bir şeyi Facebook”a ekliyoruz. Bu öyle bir şey ki, yüklediğiniz her kişisel veriyi hangi bireyin görebileceğine dair kontrol mekanizması artık sizin elinizde olacak. Buna ilaveten, yine sizden gelen talepleri karşılayacak şekilde, “pirvacy settings-kişisel ayarlar- bölümünü diğer bazı ayarlamalarla birleştirerek daha basit hale getirdik. Eğer bu konuda fikir belirtmek isterseniz, Temmuz”da konuyu sizlerle birlikte tartışmaya açacağız.

Bölgesel network”leri kaldırdığımız ve yeni bazı ayarları kullanılabilir hale getirdiğimiz gün, sizlerden kişisel ayarlarınızı yenilemenizi ya da gözden geçirmenizi isteyeceğiz. Size yollanacak bir mesajda, tüm bu ayarlamayı nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatacağız. Bilgilerinizi yeni ayarlara göre güncellediğinizde, karşınıza bir onay sayfası çıkacak, böylece ayarlarınızı doğru yaptığınızdan emin olabileceksiniz. Elbette istediğiniz zaman, kendi ayarlarınızı daha önce olduğu gibi değiştirmeniz de mümkün olacak.
 

 

 

Biz, hesabınıza hakim olmanız adına sizin için daha iyi olacağını düşündüğümüz bu işlemleri hazırlarken çok çaba sarfettik ama herkesin farklı ihtiyaçları olduğu gerçeğini de kabul ediyoruz. Size hali hazırdaki kişisel gizlilik düzeyinizle ilgili düzenlemeleri kullanmanızı öneririz ancak yine de tavsiyemiz, tüm seçenekleri okumanız ve tercihlerinizi belirleyerek gerekli ayarlamayı yapmanızdır. Hatta kiminle online olarak paylaşımda bulunduğunuzu göz önüne alarak, bunu yapmanız konusunda sizi yüreklendirmek isterim.

Facebook”u, bir parçası olarak bugünlerine getirdiğiniz ve dünyayı hem daha içten hem de daha yakın kıldığınız için teşekkür ederim.

Mark Zuckerberg
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here