Ana sayfa Haber Facebook”un dev dron filosu tüm dünyaya internet sağlayabilir!

Facebook”un dev dron filosu tüm dünyaya internet sağlayabilir!

0

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı Facebook, güneş enerjisiyle çalışan devasa dronlar aracılığıyla gelecekte tüm gezegene internet erişimi sağlamayı amaçlıyor. İnsansız hava aracı test uçuşunu ABD’nin Arizona eyaletinde yaptı. 

Deutsche Welle’nin haberine göre, Aralık ayındaki uçuşunda yere çarparak başarısız olan Aquila adlı güneş enerjili insansız hava aracının Yuma Proving Ground adlı askeri tesisteki son denemesi başarılı geçti.

 

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in uzun vadeli planı, Aquila ile şu anda internet erişimi olmayan 4 milyar insana internet sağlayabilmek. Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Aquila hazır olduğunda, dünya genelinde internet bağlantısı ışınlayan güneş enerjili bir uçak filosu olacak” dedi.

Zuckerberg, “Aquila’nın etkinliğini artırmak için pek çok veri topladık. Şu ana dek hiç kimse bir kerede aylarca uçacak bir insansız hava aracı inşa etmedi. Bu nedenle bunu doğru yapabilmek için her ayrıntıyı düzenlemeliyiz” ifadelerini kullandı. 

 

Dronun ilk kazadan sonra daha iyi iniş yapabilmesi için daha fazla sensör, yeni frenleyici kanatlar ve yatay pervane durdurucu sistemle uçtuğu açıklandı. Aquila 1 saat 46 dakika havada kaldı ve 910 metre yükseklikte uçtu.

450 kilogram ağırlığındaki hava aracı, Boeing 747’den daha uzun kanat genişliğine sahip. Aquila genelde otomatik pilotta uçsa da bazı manevraları kontrol etmek için yerde bir ekip de görev yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here