Ana sayfa Haber Facebook’un 21 yaşındaki harika çocuğu Google’a geçti

Facebook’un 21 yaşındaki harika çocuğu Google’a geçti

0

Facebook Inc. 17 yaşında iken Michael Sayman”ı stajyer olarak istihdam ettikten sonra 18 Aralık”ta tam zamanlı bir iş vermişti. Geçtiğimiz hafta 21 yaşına giren bu harika çocuk şimdi ise Google Alphabet Inc. için firmadan ayrılıyor.

Sayman Facebook”ta ürün müdürü olarak çalışıyordu. Sosyal medya devinin kendi jenerasyonunun telefonları nasıl kullandığını anlamasına yardımcı olan Sayman, aynı zamanda gençlere yönelik çıkarılan deneysel ürünlerle ilgili tavsiyelerde bulunuyor, yöneticilerin trend olan şeyleri anlamalarına yardımcı oluyordu. Sayman Google”ın arama motoru veri tabanı üzerinde inşa edilmiş olan sesle çalışan servisi “Assistant” için ürün müdürü olarak çalışacak.

Assistant, Google”ın en tepesinde bulunan Sundar Pichai için birincil önem taşıyor. California”nın “Mountain View” bölgesinde bulunan Google Assistant”ı kendi ürünleriyle bilikte diğer firmaların da cihazlarına yerleştirerek, Amazon.com Inc. “ın Alexa”sına ve Apple Inc.”ın Siri”sine ciddi bir rakip olmayı hedefliyor. Google Pazartesi günü yaptığı açıklamada Sayman”ın “Assistant” ekibinde istihdam edildiğini doğrulamıştı.

13 yaşında mobil uygulamalar yapmakla övünen Sayman”ı keşfeden Facebook olmuştu. Zira Sayman, yaptığı bir iPhone uygulamasında Facebook”un “geliştirici araçlarını” kullanıyordu. Firma Sayman”ı, stajı öncesinde alelacele CEO Mark Zuckerberg ile tanıştırmıştı. Annesini de bu görüşmeye götürmüştü Sayman. Facebook”un en genç çalışanlarından biri olduğunda bile pantolon askısı takıyordu.

Facebook”ta paylaştığı bir mesajında ayrılışını doğrulayan Sayman, kodlama yapmayı Google”daki öğretici videolara bakarak öğrendiğini söyledi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here