Ana sayfa İnternet Facebook Ücretsiz İnternet Projesi Aquila’yı Sonlandırdı

Facebook Ücretsiz İnternet Projesi Aquila’yı Sonlandırdı

0

Facebook büyük umutlarla başlattığı ve kendi markası kadar birçok bölge insanları için de umut olan projesini yani Aquila’yı sonlandırma kararı aldı. Facebook, Salı günü yayımladığı bir blog yazısında, internet erişimi olmayan bölgelere gökyüzünden uçakla internet dağıtma projesini iptal ettiğini duyurdu.

2014 yılında başlayan projenin amacı internet erişimi olmayan bölgelere, ülkelere insansız hava araçları ile ücretsiz internet dağıtmaktı. Bu amaçla birçok havacılık protokolü oluşturmuş ve sayısız denemeler yapmıştı. Hatta bir Boeing 737 kanadının büyüklüğünde olan drone gökyüzünde görevini yerine getirdikten sonra iniş yaparken büyük hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti.

Facebook Ücretsiz İnternet Projesinden Neden Vazgeçti?

Facebook ücretsiz internet yada bir başka deyişler göklerden internet dağıtma projesini sonlandırdı. Facebook geçtiğimiz günlerde yayınladığı blog yazısı ile gelişmeyi duyururken misyon değişikliğini gerekçe olarak gösterse de uzmanlar tarafından maliyetlerin yüksek olmasının etken olduğu belirtilmektedir.

Aquila, şirketin milyarlarca insana internet erişimi sunmak için oluşturduğu Internet.org girişiminin bir parçasıydı. Kaliforniya merkezli şirket hala bu girişimler için çalışmalarını sürdürüyor ancak bu programın başındaki Chris Daniels Mayıs ayında mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in başına getirildi. Facebook geçtiğimiz yıl misyonunu değiştirdi. Artık şirketin amacı dünyayı birbirine bağlamak değil, insanları daha yakın hale getirmek.

Kaynaklar;
Bloomberg
Webintech

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here