Ana sayfa İnternet Facebook Timeline rehberi!

Facebook Timeline rehberi!

0

Zaman tünelinde kaybolmayın…
 

2011 Kasım ayında sizler için Facebook ile yaptığımız röportajda Facebook Timeline ile ilgili geniş bilgi vermiştik. Facebook”un Timeline için son dönem çalışmaları olumlu sonuçlar vermeye başlamış, kullanıcıların ilk baştaki olumsuz tepkileri olumlu tepkilere dönmeye başlamıştı. Aradan aylar geçti, Facebook 2012 ilk çeyreği itibariyle hemen herkesi Timeline ile tanıştırmış oldu. Artık karşımızda Facebook Timeline adında bir arayüz var. Bu arayüz, eski Facebook profillerine nazaran çok daha geniş bilgi içermekle kalmıyor, kullanıcı bilgilerini bir zaman çizelgesi kapsamında sunuyor. Ayrıca Timeline ile birlikte onlarca yeni entegrasyon da kullanıcıları bekliyor. Peki nedir bu Timeline? Ne işe yarar? Bu soruların sıkça sorulduğu bu dönemde sizler için bir adet Facebook Timeline rehberi hazırladık.
 

 
çizgisel profil

Facebook”un dünya çapında gerçekleştirdiği F8 Konferanslarında sürekli olarak altını çizdiği Timeline, esasında kullanıcıların Facebook”ta var oldukları süre boyunca yaptığı her şeyi bir zaman çizgisi üzerinde gösteren bir arayüzden ibaret. Timeline”ı bu kadar komplike yapan ise girdileri ve çıktıları. Timeline için özetle, tüm hayatınızı Facebook üzerinde dökümante etmenizi sağlayan yeni bir dijital yöntem. Başlı başına yeni bir arayüz. Haliyle alışması biraz zaman alabiliyor. Fakat Timeline”dan korkmayın. Zira alıştıktan sonra her şeyin, eskisine kıyasla daha da elinizin altında olacağını fark edeceksiniz. Timeline”ı özümsemek için yeni profil anlayışını benimsemekte fayda var. Şöyle ki, artık Facebook profili diye bir kavram yok. Bunun yerine artık hepimiz bir adet Facebook Zaman Tüneli”ne sahibiz.

 

Yeni özellikler

Timeline ile birlikte onlarca yenilik geliyor dedik. Bunların başında görünüm yer alıyor. Timeline”a başladığınız anda, Facebook”un da sizi uyarmasıyla göreceğiniz gibi, profilinize yeni bir görsel eklemeniz gerekiyor. Bu görsel, profil görselinizden farklı olarak, kendinizi ziyaretçilere tanımlayacağınız bir kapak (Cover) görselidir. İster kendi fotoğrafınızı ister sizi betimleyen bir görseli kullanabilirsiniz. Kapak fotoğrafı artık profil fotoğrafınızdan daha ön planda yer alacak. Ayrıca fotoğraflar bölümünüze de kapak fotoğrafları adında yeni bir albüm açılacaktır.

Timeline tüm hayatınızı tek bir sayfada toplamayı sağlıyor. Bunun için profilinizdeyken sayfanın aşağısına doğru ilerlemeniz yeterli. Aşağı indikçe geçmişteki içerikleriniz ortaya çıkacaktır. üstelik bu içerikler, ilgili tarih bilgileriyle birlikte gelecek. Bu zaman çizgisinin en büyük kolaylığı, geçmiş yıllardaki paylaşımlarınıza saniyeler içerisinde bakabilmenizi sağlamasıdır. örneğin 2007 yılında neler yapmışım diye şöyle bir bakmak istediğinizde, saniyeler içerisinde nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.
 


 
Timeline ile birlikte eklenecek bir diğer yenilik ise “Life Event”, Türkçe adıyla “Hayatındaki önemli Gelişme”. Profilinizdeki genel bilgilerinizin hemen altında yer alan dört sekmeden (Status, Photo, Place, Life Event) biri olan Life Event, hayatınızdaki önemli gelişmeleri zaman çizginize eklemenize olanak sağlıyor. Bu bölümde onlarca farklı kategori var. Bu kategoriler İş & Eğitim, Aile & İlişkiler, Ev & Yaşam, Sağlık, Seyahat & Deneyim adlı beş farklı ana kategori içerisinde yer alıyor. örneğin 2011″in yaz aylarında Antalya”nın Kaş ilçesine gittiniz diyelim. Timeline”ınıza girerek Seyahat & Deneyim kategorisi altındaki “Seyahat” bölümünü seçtikten sonra seyahatin adını, nereleri gezdiğinizi (Maps desteğiyle), hangi tarihte kimlerle gittiğinizi seçebiliyor, seyahatinizi bir kapak fotoğrafıyla taçlandırabiliyor ve son olarak da seyahat ile ilgili genel görüşlerinizi ekleyebiliyorsunuz. Hayatınızdaki tüm önemli gelişmeleri bu şekilde Facebook Timeline”ınıza eklemek mümkün. Tabii bunun ölçüsü kullanıcıya bırakılıyor. “Life Event” altında “Yeni Dövme Yaptırdım”/”Yeni Enstrüman öğrenmeye Başladım”/”Kontakt Lens Kullanmaya Başladım” gibi uç noktalarda bile hazır kategoriler bulmak mümkün. Timeline”ınıza her türlü olayı ekleyebilir, o olayı fotoğrafıyla betimleyebilirsiniz.

 

Akıllı ve homojen profil

Timeline ile birlikte profiller de daha akıllı hale geliyor. örneğin kardeşinizin Facebook hesabı ile sizin hesabınız arasında “kardeş” bağlantısını kurdunuz. O halde Facebook, ta en geriye giderek kardeşinizin doğumgününü sizin zaman çizginize ekliyor. Bu gibi küçük detayların yanı sıra, önemli olaylarda ve ilgili konularda da zaman çizginiz, sizin belirlediğiniz ölçütler kapsamında güncellenebiliyor. Yeni arayüz, her türlü içeriği homojen yapıdaki pencerelerde sunuyor. İçeriğin türüne göre bu pencereleri kullanabiliyorsunuz. İki sütundan oluşan zaman çizgisi, ayrıca harita sekmesiyle bulunduğunuz ve Facebook Place üzerinden check-in yaptığınız yerleri de size listeliyor. özellikle sık seyahat eden biriyseniz, bu özellik çok hoşunuza gidecektir.
 


 
Yeni arayüzde, bir albüme eklediğiniz fotoğraflar da bir dergiyi anımsatırcasına sıralanarak gösterilecek. Albüme girdiğinizde ise yenilenmiş albüm görünümüyle karşılaşacaksınız. Albümlerdeki fotoğrafları artık sırayla haritadaki lokasyonlarına göre etiketleyebiliyorsunuz. Bu da Facebook Places ile ilgili bir diğer entegrasyon.

 

Tam hakimiyet

Facebook Timeline”ınızın hayatınızı dışarıya ne kadar açık hale getirip getiremeyeceği tamamen size bırakılmış. Timeline verdiğiniz izinler dışında bir içerik sunumu yapmıyor ve bu sayede sadece sizin istediğiniz insanların içeriklerinizi görmesini sağlıyorsunuz. Artık Facebook”ta hemen her şey içeriği olan bir bağlantı konumuna geldi. örneğin, yaşadığınız yeri yazdığınızda bile aslında o yerin Facebook sayfasını kendi profilinize link vermiş oluyorsunuz. Bu, çalıştığınız iş yeri, okuduğunuz okul, favori film/müzik/kitap veya hobileriniz için de geçerli. Bu aslında Timeline”dan çok daha önceleri gelen bir özellik olmasına rağmen, Timeline ile birlikte işlevselliği de ön plana çıkıyor. Zira Timeline, tüm bu beğenilerinizi (Like) bir zaman çizgisine oturtuyor ve içeriklerinizi dilediğiniz grup ile paylaşmanıza olanak sağlıyor.
 


 
Timeline”ın yaratıcılığı teşvik eden bir yönü de bulunuyor. Timeline”ın görselliği ön plana çıkarması ve profil fotoğrafı ile kapak fotoğrafı arasındaki uyumlu konumlandırma, profilinizin yaratıcılığın üst düzeyde seyrettiği görsel bir şölen alanı haline gelmesini sağlayabilir. Dünyada bunun birçok örneğine rast gelmek mümkün.

 

Peki ya gizlilik?

Facebook kullanıcılarının sürekli olarak savaş içerisinde olduğu bir kavram var: Gizlilik. Facebook Timeline ile birlikte gizlilik ayarları yine yapısını değiştiriyor. Fakat bu seferki değişiklikler ufak tefek değişiklikler. öncellikle telefondan Facebook”a girmek için bile Facebook profilinizden izin almanız gerekecek. Bunun için izinli aygıtlar arasına telefonunuzu eklemeniz gerekiyor. İzinli aygıtlar listenizdeki aygıtlar haricinde bir yerden giriş yapıldığında Facebook size ilgili girişin nereden (İlçe bilgisine kadar), hangi IP”den ve saat kaçta hangi tarayıcı ile yapıldığını bildiriyor.
 


 
Facebook Timeline kullanıcıları Facebook profillerini doldurmaya teşvik ediyor. Bu aslında çok iyi bir yaklaşım. Zira böylece her Facebook kullanıcısı Facebook”u tam kapasiteyle kullanabiliyor. Tabii burada gizlilik ile ilgili yaklaşımlar önem kazanıyor. Sonuç olarak herkes hayatındaki her gelişmeyi Facebook”ta paylaşmak istemeyecektir. öte yandan arkadaşlarının da ne yaptığını sürekli olarak kendi anasayfasında görmek istemeyebilir. Bir diğer bakış açısıyla olaya yaklaşırsak; Facebook”ta biriken kullanıcı bilgileri, yüksek meblağlara alıcı bulabiliyor. Bu da dijital bilginin artık eskiye nazaran çok daha önemli hale geldiğinin bir diğer göstergesi olarak yorumlanıyor.

Facebook paylaşımlarınızı belli bir gruba ya da kendi oluşturduğunuz bir listedeki insanlara özel hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde paylaşımlarınızı halka açık, sadece arkadaşlarınıza veya arkadaşlarınızın arkadaşlarına şeklinde kısıtlayabilirsiniz. Gizlilik ayarı altında genel olarak profilinizin kimlerin görüntüleyebileceğine karar verebiliyorsunuz. Bu bölümde “How You Connect”, “Timeline and Tagging”, “Apps and Websites”, “Limit the Audience for Past Posts” ve “Blocked People and Apps” gibi başlıklar yer alıyor. “How You Connect”, diğer Facebook kullanıcıları ile ne ölçüde haberleşebileceğinizi belirlemenizi sağlıyor. “Timeline and Tagging” ise zaman çizginizi ve etiketlenme bilgilerinizi belirliyor.

 

“Apps and Websites” ise adından anlaşılacağı üzere Facebook uygulamalarının profilinizle olan etkileşimini yönetmenizi sağlıyor. “Limit the Audience for Past Posts” belki de Timeline ile birlikte kullanıcıların yaşadığı en büyük sıkıntıyı gidermek amacıyla var olan bir başlık. Bu başlık altında Timeline”dan önceki içeriklerinizin kısıtlarını belirliyorsunuz. Tabii ki Timeline sonrası paylaşımlarınızda olduğu gibi tek tek değil, toplu bir şekilde. Bu sayede önceden paylaştığınız kimi içeriklerin şimdiki güvenlik ayarları altında halka açık olmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz bir zaman diliminde Timeline”ınızdaki bir içeriğin sağ üst köşesine tıklayarak “Hide from Timeline” seçeneği ile ilgili içeriği zaman çizginizden kaldırabilirsiniz.
 

 
Yeni Facebook ile birlikte profilinizdeki uygulamaların sizin aktivite bilgilerinizi paylaşma izni mevcut oluyor. Bunun bilincinde olmakta fayda var. Bir uygulamaya izin verirken gelen pencerede uygulama aktivite gizliliği bölümünden en azından bu bilgilerin kimlere gidip gitmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

Uzun lafın kısası Facebook, Zaman Tüneli adıyla Türkçeleşen Timeline ile sosyal medyada yeni bir çağ başlatmış oldu. Kullanıcı – marka etkileşimini arttıran bu dinamik çizgisel yapı, erişilebilirlik konusunda da internet sitelerine ders verir nitelikte işlere imza atmış durumda. Facebook Timeline”a geçmeyen birkaç kişiden biriyseniz, aklınızdaki şüpheleri bir kenara atarak Timeline”a geçebilirsiniz. Zira yeni trend”lerin ilk durağı Facebook, Timeline ile daha önce hiç yaşamadığınız bir profil yönetim imkanını da bizlere sunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here