Ana sayfa Donanım Facebook tarihi bir adım attı: Kablosuz VR

Facebook tarihi bir adım attı: Kablosuz VR

0

Facebook çarşamba günü sanal gerçeklik dünyasına bir bomba bıraktı: çalışması için kablo ya da akıllı telefona gerek olmayan, 200$”lık sanal gerçeklik seti.

Bu cihazla Facebook, sanal gerçekliği milyarlarca insana götürebilecek. Sanal gerçeklik Facebook”un olduğu gibi, Microsoft ve HTC gibi önemli firmaların da ana hedeflerinden biri haline geldi ama, tüketiciler onlar kadar istekli görünmüyorlar. Fakat analistlere göre yeni setle beraber sanal gerçekliğin adaptasyonunda yaşanan iki temel sorun ortadan kalkacak: yüksek fiyatlar ve karmaşık kurulum işlemleri.

Sanal gerçeklik setlerinin fiyatları düşmeye devam ederek, teknolojinin daha geniş çapta insana sunulmasını mümkün hale getirdi. Bununla birlikte 200$ gibi ucuz bir fiyatla, üstelik de fazladan ekipman gerektirmeyen bir set, piyasada yeni bir kilometre taşı olma özelliği gösteriyor.

Gear VR”da olduğu gibi yeni Oculus Go” da 360 derece görüntüleme ya da kısa süreli seyirler gibi daha basit sanal gerçeklik deneyimleri için tasarlanmış. Paket içeriğinde aynı zamanda kullanıcıların yöneltmek, didiklemek ya da çevreyle etkileşim kurmak için tek elleriyle kullanabilecekleri bir de kumanda olacak.

Oculus”ün yegane ürünü Go olmayacak. Firmanın verdiği bilgiye göre aynı zamanda kod adı “Project Santa Cruz” olan, kullanıcıların halihazırda kurmak zorunda oldukları bir takım harici takip cihazlarına gerek bırakmayan, yüksek teknolojili VR imkanı sunan bir ürün üzerinde de çalışılıyor. Bu cihazın kesin çıkış tarihi bilinmemekle birlikte, gelecek yıl içerisinde geliştiricilere gönderimi yapılacak.

Facebook aynı zamanda Oculus”e olduğu gibi sosyal ağın “Sosyal VR” alanı olan, Zuckerberg”in bu hafta başında sanal olarak Puerto Rico”da gezinmek için kullandığı ve tartışmalara neden olan “Facebook Spaces”a gelecek 360 dereceli video yayını planlarından da bahsetti.

Bunların yanında üç boyutlu çizimlerin Facebook”taki gönderilere gömülerek ekranda hareket ettirilmelerini sağlayan “3 boyutlu gönderiler” özelliğinden de bahsedildi.

Bununla birlikte bu teknolojilerin ateşli savunucuları bile tüm bunların bir gecede gerçekleşmeyeceğinin farkındalar. “Kitlelere adaptasyon süreci, biraz zaman alabilir” diyor Oculus”ün içerik başkan yardımcısı Jason Rubin. Fakat, işlerin düşündüğünden daha hızlı yürüdüğünü de belirten Rubin “VR şimdi başlıyor. Mevcut potansiyeli iki katına çıkaracağız” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here