Ana sayfa Haber Facebook”tan Zambia”ya ücretsiz internet.

Facebook”tan Zambia”ya ücretsiz internet.

0

Facebook‘un başı çektiği ve Nokia, Samsung, Qualcomm, Ericcson gibi mobil ve teknoloji firmaları ile vakıfların da destek verdiği Internet.org projesi, ilk defa Zambia’da faaliyete geçti. Zambia’da cep telefonu kullanıcıları, hiç bir veri ücreti ödemeden Facebook, Wikipedia, Google Search, Messenger gibi bir çok web hizmetine erişebilecek. 

Dünyada internet erişimi olmayan bölgelere ücretsiz ve kolay erişilebilir internet götürmek üzere geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen Internet.org projesi, bu amaçla ilk hedef olarak hem fiziksel şartlar, hem de yoksulluk nedeniyle bu imkanlardan mahrum kalan Afrika ülkelerini belirlemişti. Projenin ilk hayata geçtiği Zambia, nüfusuna oranla internet erişiminin neredeyse sıfır olduğu üç ülkeden biri…

Şimdi ise Zambia’da cep telefonu kullanıcıları, Internet.org adresi üzerinden, hiç bir veri ücreti ödemeden, tamamen ücretsiz olarak Facebook, Wikipedia, Google Search, Messenger, AccuWeather gibi bir çok internet hizmetine erişebiliyor.

Dünya nüfusunun sadece %30’unun internet erişimine sahip olduğu düşünülürse, bu projenin ne denli büyük bir amaç taşıdığı da daha iyi anlaşılabilir.

Introducing the Internet.org App from Facebook on Vimeo.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here