Ana sayfa Haber Facebook sahte haber bağlantılarını küçültüyor

Facebook sahte haber bağlantılarını küçültüyor

0

(Solda sahte haberlerin bağlantıları, sağda gerçek haberin bağlantısı)

Dev sosyal medya sağlayıcısı Facebook, platformunda yayılmaya çalışan saht haberlerin önüne geçmek için farklı şeyleri şimdiye kadar hep denedi. Bu kez denenecek yöntem ise linklere olan dikkati azaltmak için onları küçültmek.

İçeriğinin yanıltıcı olduğunu düşündüğü haberleri daha önce farklı yöntemlerle sistemden uzaklaştırmaya çalışan Facebook, bu işten çok zarar gördü ve defalarca tepki çekti. Şuan içinde olduğu veri sızıntısına verilen tepkilerle de birlikte oldukça hassas olan Facebook, sahte haber içeriklerine çok da saldırgan olmayan bir yolla karşı koyacak. Sayfaya eklenen linklerde büyük görseller ve bağlantı yazıları oluşturan platform, daha önceden içeriğin yanıltıcı olduğu bilinen bağlantılarda aynı işlemi yapmayacak ve dikkati olabildiğinde linkten uzaklaştırmaya çalışacak.

Haberlerin doğruluğunu makine öğrenmesi ile geliştirilen algoritmalar yardımıyla tespit etmeye çalışan Facebook, şüphesiz her seferinde doğru karar veremeyecektir fakat çaba gösterilmesi de şimdiki kullanıcılar için yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here