Ana sayfa Sektörden Facebook İstanbul’daydı!

Facebook İstanbul’daydı!

0

Facebook F8 İstanbul Konferansı”nda Facebook yetkilileriyle konuştuk…
 

Newtech: Bundan seneler önce Facebook hayatımıza girdiğinde “Günümüzün son moda internet sitesi” olarak benimsendi. İlerleyen yıllarda Facebook”un bir internet sitesinden çok daha fazla olduğunu gördük. Sadece kullanıcılar için değil, e-pazarlama dünyası ve hatta tüm şirketler için yepyeni bir mecraydı Facebook. Peki ya gelecekte bizleri neler bekliyor? Facebook, sahip olduğu bu inovasyon düzeyini nereye kadar koruyabilecek?
 
facebook
 
Facebook EMEA Platform Ortakları Sorumlusu Amina Belghiti: Genel olarak baktığımızda odaklandığımız belli başlı noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Son birkaç yıldır Facebook”un sürekli değişim halinde olduğunu görüyoruz. Facebook sürekli yenilik peşinde koşan bir mecra. İnsanların sosyal ağ kavramını tam anlamıyla kavramasını istiyoruz. Onlara sürekli ilginç deneyimler sunmaya çalışıyoruz. Bunun da yolu sürekli yenilik yapmaktan geçiyor diye düşünüyoruz. örneğin hiçbir sitenin sunmadığı düzeyde bir oyun deneyimi sunuyoruz. OpenGraph ve benzeri yeniliklerle bu oyun deneyimi daha da ileri düzeyde olacak. Facebook sosyal uygulamalar üzerine odaklanmayı tercih ediyor. Bunun, üyelerimizin sosyal ağ kavramını özümseyebilmeleri için en iyi yol olduğunu düşünüyoruz. Sizin ne ile ilgilendiğinizi, neleri görmek isteyeceğinizi, nelerin sizi paylaşıma iteceğini tespit edecek uygulamalarımız çalışıyor. Böylece paylaşım kavramını arttırmayı sağlıyoruz. Sitede yapılacak her değişiklik bizim için heyecan verici bir deneyim.

Facebook EMEA Ortaklık Mühendisi Simon Cross:
Bizim yaptığımız iş yenilik. En iyi şekilde nasıl yapabiliriz, ne gibi içerikler sunmalıyız bunları sorguluyoruz sürekli. Bugün Facebook ürünlerine bakacak olursak, göreceğimiz şey, hiçbir ürünümüzün uzun süre yerinde kalmadığı ve paylaşımın sürekli arttığı bir çizgimiz olduğunu görebilirsiniz. Timeline da bunun bir parçası. Timeline, Facebook hayatımızı baştan sona kadar gözler önüne seren bir yenilik. Her şeyden önce, yeni bir kavram. Yeni bir deneyim. Bu da yeni bir heyecan anlamına geliyor.

 

Newtech: Facebook”un inovasyon hızı hiç durmayacak gibi görünüyor. Bu ne şekilde devam edecek?

Amina Belghiti: Kimse yerinde saymak istemez. Kimse sürekli aynı içeriği sunmak istemez. Yenilik kaçınılmazdır.

Newtech: Dünya çapında yapılan araştırmalardan gördüğümüz kadarıyla, Türkiye Facebook kullanımında ilk üç sırada yer alıyor. Diğer bir deyişle Türk insanı Facebook”u çok sevdi. Bu ilgi sizi şaşırttı mı? Böyle bir ilgi bekliyor muydunuz?

Amina Belghiti: Türkiye”deki ilgi bizi gerçekten de çok mutlu ediyor. çok şaşırdığımız bir ilgi bu aynı zamanda. çok fazla Türk üyemiz var gerçekten de ve her birinin Facebook kullanma alışkanlıkları bizi fazlasıyla memnun ediyor. çünkü Türk kullanıcıları Facebook”u tipik bir arkadaşlık sitesi mantığında kullanmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Paylaşımı ön planda tutuyorlar. Facebook”un servislerini hızlı ve doğru bir şekilde özümsüyorlar. İnsanlar paylaşmak istiyor ve Türk kullanıcıları bunu sadece bölgesel olarak değil, tüm dünyada başarıyla uyguluyorlar.
 

facebook f8
 
Newtech: Türk kullanıcılarına özel bir takım planlarınız var mı? Sadece Türkiye için değil, bölgesel herhangi bir özel planlar yapıyor musunuz?

Amina Belghiti: Facebook birçok farklı dilde hizmet veriyor. Her bir versiyonda da o dile özel reklam içerikleri sunuyoruz. Facebook bölgesel anlamda farklı kullanıcı alışkanlıklarına sahip bir mecra. Ortaklarımızı bölgesel özelliklerin ağır bastığı stratejilere göre seçiyoruz. Facebook, kullanıcıları sayesinde her yerde büyük ilgiyle karşılanıyor. Bu da bölgesel başarıdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

 

Newtech: Facebook sadece global pazarda değil, bölgesel pazarda da irili ufaklı rakiplere sahip. örneğin Renren adında çin menşeili bir site, çin”in en popüler sosyal ağ sitelerinden biri. Bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmanız var mı? Bir önlem aldınız mı?

Amina Belghiti: Her düzeyde rekabete hazırız. Kullanıcı alışkanlıkları bizi avantajlı konuma sokuyor. Diğer yandan global pazardaki paylaşımlar da önemli ve bölgesel kullanıcılarımız bu global trendi kaçırmak istemeyecektir.
 

facebook f8 istanbul konferansı
 
Timeline”dan konuşalım biraz. Timeline”ı bize biraz anlatabilir misiniz?

Amina Belghiti: Timeline üyelerimizin Facebook hayatını gözler önüne sermeyi amaçlayan bir yenilik. Bundan sonraki hayatlarını da Timeline üzerinde sade ve sürekli bir şekilde paylaşabilecekler. Tabii ki bu paylaşımlar kullanıcının insiyatifinde olacak. Diğer insanların görmek istemeyeceği paylaşımları Timeline”dan kaldırabilecekler. Sadece üniversite arkadaşlarının görmek istediklerini sadece üniversite arkadaşlarına gösterebilecekler. Sonuçta, kişinin kendisi, istediği ölçüde hayatını Facebook”ta yansıtabilecek. Bu, sanallaşma yolunda riskli bir adım olarak görülebilir. Fakat bizim Timeline”ı geliştirmemizdeki amaç çok daha farklı. Burada paylaşım ön planda.

 

Timeline”a gelecek olan tepkilerden çekiniyor musunuz?

Simon Cross: Güzel soru. Biz burada insanların hayatını Facebook”a taşımaya çalışmıyoruz. İnsiyatif tamamen üyelerin elinde olacak. Timeline, birçok açıdan kullanıcıları sevindirecek özelliklere sahip. Zaman içerisinde kullanıcılarımızın birçoğunun da Timeline”ı benimseyeceğine eminiz. Tabii ki herkesi memnun etmek imkansız. Ne yaparsak yapalım laf edecek olan birçok üye olacaktır. Bu kişiler diğer insanların da fikirlerini değiştirmeye çalışacaktır. Fakat bunda başarılı olabileceklerini düşünmüyoruz. Timeline, üyelerin kullanmaktan vazçgemeyeceği bir özellik olacak diyebilirim. Timeline, bir nevi günlüğünüz olacak. Hatta aylığınız, yıllığınız olacak. İnsanlar gezecek, arkadaş olacak, etkinliklere gidecek, fotoğraf çekecek, video paylaşacak ve bunları nerede ne zaman yapacaklarını bizimle paylaşmak isteyecek. Biz hepsini Timeline”da toplayıp üyemize sunacağız. üyemiz de hangisini kimlerle paylaşmak istediğini belirleyecek. İstediği içeriği saklayabilecek istediğini herkesle paylaşabilecek.
 

amina belghiti
 
Son olarak Türk geliştiricileri için demek istediğiniz şeyler var mı?

Simon Cross: Facebook SDK”sı edindiğiniz zaman, ya kodlama ve bir şeyler sunma isteğiniz artıyor ya da azalıyor. Türk geliştiricilerinde gözlemlediğim kadarıyla, ilk durum geçerli. Sürekli yeni şeyler sunmak istiyorlar. Bir şeyler üretmek ve paylaşmak istiyorlar. Bu çok güzel bir şey. Türk geliştiricileri çok yetenekli. Arzuları, istekleri, bu işe olan ilgileri bizi çok mutlu ediyor. Bugün (20 Ekim 2011) F8 Konferansı”nda da gördük ki Türk geliştiricileriyle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here