Ana sayfa Haber Facebook İçerik Denetleme İtirazları İçin Denetim Grubu Oluşturuyor

Facebook İçerik Denetleme İtirazları İçin Denetim Grubu Oluşturuyor

1

Facebook tarafından belirtilen en büyük eksikliklerden bir tanesi de içerik denetleme problemidir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg; gazetecilere yaptığı bir çağrıda, gelecek yıl kurulacak olan grubun insanları dünya çapında güvende tutma ihtiyacına yönelik çalışacağını ifade etti.

Ayrıca özgür konuşma hakkını genişletme çabasını da dengelemeye çalışacağını vurguladı. Facebook, son dönemlerde içerik denetleme ile ilgili başı biraz ağrıyan kuruluşlardan

İçerik Denetleme Grubunun Kullanıcılara Etkisi Ne Olacak ?

Dünyanın neredeyse her yerinde, denetim mekanizması ile özgürlük kavramları çatışıyor. Bunu şirketlerde de görmek mümkün. Facebook her ne kadar ifade özgürlüğünü genişletmeye çalışsa bile, içerik denetleme uygulamalarını da yapmak zorunda.

 

 

Bu nedenle içerik denetimi ile ilgili ortaya çıkabilecek bütün problemlerde, bu grubun etkin olacağı düşünülüyor. Özelliklede milyon takipçiye sahip popüler hesaplar; bundan en fazla etkilenecekler arasında. İçerik denetleme itirazları için kurulacak olan uzmanların nasıl seçileceği ve hangi kriterlerin önemseneceği yavaş yavaş belirleniyor.

Facebook şirketinin hedefi 2019 yılı sonuna kadar bu denetim grubunu oluşturmak. Tüm kararların ticari kaygılardan ziyade, ağırlıklı olarak toplumsal kaygılarla alınacağı da, yapılan açıklamalar arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here