Ana sayfa Haber Facebook hükümetlerin kişisel verileri istemesiyle ilgili

Facebook hükümetlerin kişisel verileri istemesiyle ilgili

0

Facebook, hükümetlerin kişisel verilerle ilgili talepleri ve artan isteklerle ilgili açıklama yayımladı. 2015’in ikinci çeyreğinde hükümetlerin veri alışverişi ile ilgili başvurularıyla ilgili olan açıklamada bilgi paylaşımı konusunda isteklerin artış gösterdiği yazılıyor. Snowden’den bu yana Facebook bu konularla ilgili daha titizlikle çalıştığını görüyoruz ve kişisel verilerin hükümetler tarafından talep edildiğinde bu durumu resmi bir yayım ile duyuruyorlar. Görünüşe göre Facebook’taki bu raporu, Facebook’un şimdiki avukatı yazmış ve içeriğinde fazlasıyla hukuksal terim olduğu görülüyor. 

Facebook‘un raporunda şu ifadeler dikkat çekici; ” Facebook olarak yasalar çerçevesinde insanları ve kullanıcıların güvenliğini gözönünde bulunduruyoruz ve toplum güvenliğini tehdit eden ciddi etkenler var” ve ardından ekiplerin yasal çerçevede kullanıcıların gizliliklerini korumaya çalışırken bu çeşit hükümet taleplerine de cevap veriyoruz ifadeleri var. Dahası; Facebook’un raporuna göre bu konuda artan bir kişisel bilgi istemi olduğu da açık. Son dönemlere göre isteklerin yüzde 13 civarında artığı ve böylece 41,214’ten 46, 763 rakamına yükseldiği kaydedildi. Bunun içerisinde artış gösteren ülkelerden; Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzey ülkelerinin çoğu Facebook’un isteklere cevap verdiği ve artış gösteren bölgeler.

Rapor doğrultusunda bir şeyi ayırt etmek önemli; hükümetlerden gelen siyasi takip talepleri, Facebook gruplarının kapatılmasıyla ilgili başvurular da bu raporun içeriğinde. Türkiye’de ise hükümet tarafından 503 kullanıcıların sayısı 503 olarak yer alıyor. Toplam talep sayısı, 443 ve Facebook bu taleplerin yüzde 84,20’sine olumlu cevap verebildi. Ayrıca rapora göre 2,078 kısıtlanan içerik sayısının olduğu da kaydedildi.

 kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here