Ana sayfa Haber Facebook” da kendi çipini kendin üret trendine ayak uydurdu

Facebook” da kendi çipini kendin üret trendine ayak uydurdu

0

Bloomberg”in haberine göre Facebook, kendi cihazlarını ve sunucularını çalıştıracak silikonları kendisi yapmaya hazırlanıyor. Uçtan uca çip, donanım ve yazılım geliştirme organizasyonunu bir araya getirebilecek kapasitede bir yöneticiyi istihdam etmenin planlarını yapan Facebook, böylece Qualcomm gibi firmalara olan bağımlılığını azaltmak için çaba sarf eden diğer teknoloji devlerinin arasına katılmış oluyor.

Apple halihazırda iOS cihazlarını çalıştıracak kendi markasını taşıyan çipleri üretmeye başladı. Hatta bazı haberlere göre Mac bilgisayarlardaki Intel işlemcileri de, kendi işlemcileriyle değiştirmeyi tasarlıyor. Google kendi yapay zeka çiplerini üretmekle birlikte, geçtiğimiz yıl ilk olarak tüketici odaklı silikonunu Pixel 2″de kullanmıştı. Amazon”un da Alexa”nın yapay zekasını geliştirmek için çip üretme hazırlıklarında olduğu bildiriliyor.

Facebook”un yayınladığı iş ilanı alt yapı kategorisinde yer alıyor. Bu da demektir ki oluşturulacak çip ekibi, firmanın yapay zeka sunucularına yönelik çalışmalara odaklanacak. Şu anda Facebook”un yapay zeka sistemlerini eğiten sunucular, Nvidia”nın işlemcileri üzerinde çalışıyor. Mark Zuckerberg yapay zekanın nihai aşamada sosyal ağlarda olumsuz içeriğin tespit edilmesinde bugünkünden daha büyük rol oynayacağını söylemişti. Bununla birlikte firmanın bugünlerde yaşamakta olduğu derin sorunlara çözüm getirmeyeceği de aşikar, zira sorun makinelerde değil, firmanın politikalarında.

Facebook aynı zamanda akıllı hoparlör ya da Oculus sanal gerçeklik setlerini de kendi çipleri üzerinde çalıştırabilir. Böyle bir durum firmanın, tüm geliştirme süreci boyunca yazılım ve donanımın yakından entegre olmasını gerektiren geliştirme ve optimizasyonları yapabilmesini sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here