Ana sayfa Haber Facebook 1,5 milyar kullanıcı verisini Avrupa”dan ABD”ye taşıdı!

Facebook 1,5 milyar kullanıcı verisini Avrupa”dan ABD”ye taşıdı!

0

Facebook’un son zamanlarda üzerinde hissettiği baskıyı dikkate alacak olursanız kurucu ve CEO Mark Zuckerberg ve ekibinin her hareketini dikkatle gerçekleştireceğini düşünürsünüz. Durum keşke böyle olsaydı fakat Facebook yeni kişisel veri güvenliği yasasının Avrupa’da 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek oluşunu dikkate alarak Avrupa’daki kullanıcı verilerini ABD’ye taşıdı.

Cambridge Analytica skandalıyla bir araya gelen bu Avrupa’nın yeni yasası, kısaca GPDR, kullanıcıların internet üzerindeki tüm verilerini kesin şekilde kontrol etmelerini sağlıyor. Bu verilerin firma tarafından kullanılması için herkesten özel olarak izin alınması gerekliliği bunlarla para kazanan Facebook gibi firmaların işine gelmiyor ve bölgeyi terk etme çabaları ortaya çıkıyor. GPDR’ın son derece açık ve katı kuralları olmasına karşın bunlara uymayan şirketler, küresel gelirlerinin %4’ü kadar bir ceza ile karşı karşıya kalıyor.

GPDR’ı sonuna kadar takip edeceğini daha önce açıklayan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sözlerini kısa sürede çiğnedi. Kullanıcı verilerini İrlanda’da yer alan uluslararası genel merkezden California’daki komuta merkezine taşıyan Facebook, toplamda 1,5 milyar kullanıcı verisinin yerini değiştirdi. Bu hareketin ardından kullanıcılar Avrupa kanunlarına değil ABD kanunlarına tâbi hale geldi ve GPDR Facebook’u etkilemedi. 

Facebook savunma olarak biraz saçmalık ve başkaları da aynı şeyi yapıyor sözlerini sarf etti. Aynı taşıma işlemi 8 Mayıs’ta LinkedIn tarafından da yapılacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here