Ana sayfa Haber Fabrika Sirenlerinin Senfonisi

Fabrika Sirenlerinin Senfonisi

0

Dünyadaki belki de ilk endüstriyel müzik örneğini sergileyen Arseny Avraamov ve onun “Simfoniya gudkov””u yani fabrika sirenlerinin senfonisi adlı eseri.

Düşünün yıl 1917. Rusya”da ekim devrimin hemen ardından Lenin ülkedeki tüm sanatçıları toplayıp “Biz büyük bir devrim yaptık, şimdi sıra toplumu değiştirebilme kuvvetine sahip sanatçılarda,” diyor ve o dönemin en önemli sanatçılarına tam desteğini veriyor. Bunu izleyen yıllarda değişik sanat dallarında çalışan Rus sanatçılar çok büyük atılımlar yaparak dönemin Avant-Garde hareketini oluşturuyor ve diğer ülkeler tarafından çok daha sonraları yapılacak hareketleri başlatıyorlar. Bu ayki konumuz işte bu ortamda yetişen ve bir şehrin gürültüsüyle kompozisyon yapmaya cesaret ederek bunu 1922″de gerçekleştirip dünyadaki belki de ilk endüstriyel müzik örneğini sergileyen Arseny Avraamov ve onun “Simfoniya gudkov””u yani fabrika sirenlerinin senfonisi adlı eseri.
 
Fabrika sirenlerinin senfonisi
1886″da doğumlu kompozitör ve müzik teorisyeni Arseny Mikhailovich Avraamov, Moskova Philharmonic Society”de Sergey Taneyev”den özel kompozisyon dersleri alır. Birinci dünya savaşında askere gitmeyi reddeder ve ülke genelinde içinde sirkte gösteri yapmak da olmak üzere bir çok değişik işte çalışır. Rusya’daki devrim ile birlikte müzik kompozisyonları yapmaya geri dönen Avraamov aynı zamanda filmlerde kullanılan değişik ses teknikleri üzerine çalışmaya başlar.

 

1927″de “Tonların Evrensel Sistemi” adını verdiği tezinde bahsettiği 48 ton içeren ultra kromatik mikrotonal ses sistemi, manyetik teyp bandı üzerine yaptığı çizimleri sese dönüştürme üzerine yaptığı çalışmalar çağının ötesinde olan diğer çalışmalara örnek olarak verilebilir. Oluşturduğu mikrotonal sistem, Korsakov tarafından 1923″de “Petrograd Society for Quarter-Tone Music” adlı eserin yaratılmasına öncülük eder. 1929 – 1934 yılları arasında ilk sesli Rus filmlerinin yapımında görev alır ve 1932″de Cinematic Institute of Scientific Research”de bir ses laboratuvarının yöneticiliğini yaparken Moskova Konservatuvarında ses sistemlerinin tarihi ve teorisi üzerine dersler vermeye devam eder.
 

Avraamov’un grafik ses çalışmaları
Avraamov”un meşhur olduğu çalışması fabrika sirenlerinin senfonisi adlı eseridir. 1922″de Bakü”de devrimin beşinci yıl dönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen konserde Avraamov, Bakü”deki tüm fabrikaların sirenlerini, otobüs ve araba kornalarını, Hazar denizindeki tüm gemilerin sis düdüklerini, yakındaki bir tepeye yerleştirilmiş askeri bir birliğin makinalı tüfek ve top atışlarını, deniz uçaklarının seslerini, meydana yerleştirilmiş yüksek bir kulede elindeki meşalelerle kontrol eder. Kendisine yardım eden başka bir grup kondüktör ise ellerindeki değişik renkte bayraklar ve tabanca atışlarıyla bu muhteşem gürültüyü yönetip ne zaman hangi seslerin başlayıp bitmesini kontrol etmektedir.

 

.Avraamov ve diğer kondüktörlerin hareketleriyle makinalı tüfek atışları yapılır, deniz uçakları havalanır, trenlerin düdükleri çalınır ve tüm bunlar öyle bir zamanlamayla yapılır ki tüm şehrin müziği müthiş bir uyum içinde duyulur. Bakü”nün endüstriyel müziği denilebilecek bu performansa tabii ki “Enternasyonel””i çalan büyük bir orkestra eşlik etmektedir. Avraamov aynı performansı bir yıl sonra Moskova”da da sergileyecek ancak Bakü”deki kadar başarılı olamayacaktır.
 

Avraamov, Bakü’deki performans sırasında

1944″te ölen Avraamov”un fabrika sirenlerinin senfonisi http://www.rermegacorp.com/ adresindeki ReR online kataloğundan kitapçıklı bir CD olarak alınabiliyor. Orijinal kayıt mevcut olmadığından, anlatılanlara göre yeni kaydedilmiş ikili CD olarak satılan albümün adı “BAKU: SYMPHONY OF SIRENS – SOUND EXPERIMENTS IN THE SOVIET AVANT GARDE. ORIGINAL DOCUMENTS AND RECON”. 72 sayfalık kitapçık içinde Avraamov ve Bakü performansı hakkında bilgilerin yanısıra 20.yyy başındaki Rus avant-garde sanatçıları hakkında da bilgi bulunuyor. İlgilenenler için katalog no: ReR RAG1,2 ve ISBN: 978-0-9560184-0-3

Youtube”da da “arseny avraamov””u arattığınızda CD”deki bazı bölümleri dinlemek mümkün.
 


Bakü performansının bir illüstrasyonu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here