Ana sayfa Yazılım exFAT ile daha fazla veriyi daha hızlı taşıyın

exFAT ile daha fazla veriyi daha hızlı taşıyın

0

exFAT ile daha fazla veriyi daha hızlı taşıyın

Microsoft piyasaya sürdüğü yeni exFAT (Extended File Allocation Table) teknolojisi ile yedekleme ve taşıma hızını katlayan bir dosya fotmatı oluşturdu. exFAT, bir kerede depolanabilen dosya boyutunda büyük bir gelişme gösteriyor. Mevcut dosya formatı FAT ve NTFS’lerde, depolanabilen veriler sınırlıyken exFAT’ta bu değerler büyük bir artış gösteriyor.

MS’in yeni file formatı, farklı elektronik araçlarda dosya boyutunda sunduğu imkanlar kadar, dosyaların erişim hızında da artış sağlıyor. Saniye başına düşen veri taşıma kapasitesi de ciddi oranda artış sağlıyor.

Microsoft’tan David Kaefer “Zengin ses ve video dosyalarının kullanımında büyük bir patlama oldu. exFAT dosya dürü, hızlı ve güvenilir ses ve video depolanmasında ve aktarılmasında ideal bir çözüm sunuyor. Windows 7’de yer alan önemli bir teknoloji. Şimdi bu teknolojiyi yeni bir lisanslama programıyla endüstrinin kullanımına sunuyoruz. İş ortaklarımızı bu teknoloji kullanan cihazlar yapmaya teşvik ediyoruz ve bu yönde yardımcı oluyoruz” dedi.

exFAT, eski FAT dosya sisteminin yeni sürümü. Flash belleklerdeki 32GB limitini 256 terabyte’a çıkartıyor. Secure Digital Extented Capacity (SDXC) kartlar şimdi 300MBps veri aktarım hızı potansiyelini değerlendirebiliyor.

SD Association’dan James Taylor “exFAT dosya sistemi büyük hacimli depolama araçlarını, büyük dosyaları desteklediği gibi disk üzerinde daha iyi bitişik sıralama sunuyor” diyor. Ayrıca “SD Association’un SDXC spesifikasyon planlarını da destekliyor. Bu sayede tüketicilere daha hızlı veri transferi, çok büyük dosya desteği ve cihazlar arasında pürüzsüz taşınabilirlik sunacak. Bu teknolojiyi cihazlarımızda kullanmak için sabırsızlanıyoruz”

Microsoft exFAT lisanslama programıyla birlikte Sony, Canon ve Sanyo gibi dünya devleriyle çoktan antlaşma imzaladı. SanDisk de exFAT dosya sisteminin yeni ekstra kapasiteye sahip depolama araçlarında kullanımını destekliyor. Böylece Microsoft’un yeni formatı inanılmaz bir başarı ve yaygınlık kazanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here