Ana sayfa Makale Ex Machina filmi makinelerin pragmatistliğini gösteren bir realist film

Ex Machina filmi makinelerin pragmatistliğini gösteren bir realist film

0

Ex Machina, bu yıl vizyona giren distopya türünden bir bilim kurgu filmi. Şimdiki zamanı konu alarak işlenmiş bir tür tez grubu oluşturarak yapay zekanın, bilgisayarın vücuta bürünmesini konu alıyor. Ex Machina’yı, bir bilim kurgu türünde mi ele almalıyız? Yoksa salt gerçekliklerden oluşan realist bir drama filmi mi? Daha önce bilim kurgu kategorisinde yer alıp da, bilim kurgu gerekliliklerini, klişelerini yerle bir edebilen bir film daha şahsen hatırlamıyorum. 

Ex Machina’nın konusunda kısaca söz edersem, bir arama motoru şirketi sahibinin yapay zekayı bir insansı robota uyarlamasını konu alıyor. Firmanın realist düşünemeyen yazılımcı çocuğu da bu robotu aşamalı olarak testlere tabii tutuyor, ardından distopyaların karmaşıklığında pragmatizm, amprizm gibi kavramlar su gibi akıp gidiyor. Amprizm ve pragmatizmin de bir robot üzerinde toplanması da filmin ilgi çekici bir diğer tarafı. Filmi izlerken sık sık daha önce izlediğiniz distopik bilim kurgularını hatırlayarak izlediğinizde bu filmde bilim kurgunun değil, distopya ile bugünün harmanlandığını göreceksiniz. Ex Machina’nın ürkütücü olan yönü de bu. Anlatılanlar, yapay zekanın davranışları, filmde anlatılan robotun doğuşu ile ilgili bilgiler, izleyicilere yakın, olağan, mümkün gelebiliyor. üstelik tanıdık geliyor. Yoksa, adım adım post modernist bir distopyaya doğru mu ilerliyoruz?

Bir bilim kurgu hayranıysanız Ex Machina‘yı izlerken neredeyse aynı çizgide olan Blade Runner’ı farklı bir TV’den veya ekrandan aynı anda izleyin. İki filmdeki sanat akımları da aynı türden, distopyanın türü de aynı, ulaşacağı ve ulaştığı nokta da aynı. İzlerken hislerinizi iyice gözlemleyin ve şuna karar verin; Blade Runner hala sizin için bir bilim kurgu distopyası mı? Bunun yanısıra Ex Machina, kategorisinde göründüğü gibi distopik bir bilim kurgu mu? Yoksa Ex Machina‘yı realist bir distopya olarak mı görüyorsunuz siz de? Elbette, filmi izlerken gözünüz sık sık, eğer Cortana kullanıyorsanız Cortana’da, Siri kullanıyorsanız da Siri’de olacaktır. 

Görünen o ki, ütopyacılar, distopyacılar artık günümüz yaşantılarından, günümüz teknolojlerinden bilim-kurgu yaratıyorlar. Meselenin korkutucu tarafı ise tüm bu bilim kurgu konularının distopya çerçevesinde ele alınması. Açıkçası bu dönemde çekilmiş, mutlu sonla biten, ütopyaya ulaşabilen bir bilim kurgu filmi hatırlamıyorum.  

Blade Runner’ın üzerini çizebilecek potansiyele sahip bu kült film adayı, hepsini tek tek saymak mümkün olmayan yaklaşık 25 tane sanat akımı, düşünce akımı içeriyor bünyesinde. Bir modernist, realist film olmasına rağmen Rönesans’tan izler, Rönesans’ta dünyayı saran düşünce ve sanat akımları, özellikle Portekiz kültüründe yer alan “alt mesajlar” da filmde bol bol konu ediliyor. Sosyalizmin dünyaya kattığı renk dünyası, sosyalizmin dünyaya kattığı mimari tasarımlar burjuvazi söylemlerle, burjuva sanatlarının mimarlarından olan sanatçıların ele aldığı resimler, dekorlar ve heykeller… Realizmden bilim kurguya dökülen her bir detay Ex Machina’da.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here