Ana sayfa Donanım EVO 5″E KARDEŞ GELDİ: CLUB MİKSERİ EVO 4

EVO 5″E KARDEŞ GELDİ: CLUB MİKSERİ EVO 4

0

 

    
Ecler firması, uzun süredir üstünde çalıştığı mikser Evo 4″ü bir süre önce piyasaya sürdü. Ecler”in senelerdir ürettiği mikserlerdeki tecrübesi Evo 4″e de aktarılmış. Evo 4, daha çok club mikseri olarak tasarlanmış.

Evo 4, Evo 5 gibi USB çıkışına sahip ve MIDI kontrolör olarak kullanılabiliyor. Evo 5 gibi MIDI kullanımı olarak çok fazla seçenek sunmasa da, bir DJ”in ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış. Evo 4, standart club mikserleri gibi 4 kanallı bir mikser ve her kanalı, üstündeki switch sayesinde line/phono/MIDI olarak kullanabilmek mümkün.

Evo 4, diğer Ecler mikserleri gibi DJ”lerin fikri alınarak üretilmiş bir mikser olduğu için oldukça kullanıcı dostu. Alüminyum gövde, birçok mikserden daha hafif olmasını sağlamış. Bu tabi mikserini yanında götüren DJ”ler için büyük kolaylık. Ayrıca alüminyumun ve diğer kullanılan malzemelerin son derece sağlam olması, mikseri darp ve dış etkenlere karşı dayanıklı kılmış.

Evo 4″ün kullanımı

Potans ve fader”lar kullanım açısından çok rahat hareket ediyorlar. Bunun başlıca sebeplerinden biri firmanın kendi fader”larını üretmesi. Hangi mikserde nasıl bir fader kullanılacağına karar verip, en uygu olanı aramak yerine, kendi istedikleri kalite ve dayanıklılıkta, miksere tam uyan fader”lar üretiyorlar.
‹lk başta fader”lar biraz kafa karıştırır gibi olsa da, on beş dakikalık bir alışma sürecinden sonra mikseri çok rahat kullanmaya başlıyorsunuz. Zaten tam bir club mikseri olarak tasarlandığı için, bu sürecin çok kısa olması gerekiyor.

Mikserin yüzeyini inceleyecek olursak; üzerinde 2 adet kulaklık çıkışı bulunuyor. Bu, back2back yapan DJ”ler için gerçekten önemli bir özellik.  Bunun yanında, 6mm jakınızı kaybedip kulaklığı kullanamama gibi bir sorun da ortadan kalkıyor. Evo 4″ün üzerinde 2 adet out bulunuyor. Bunları istediğiniz şekilde bağlamanız mümkün. Bu sayede istediğiniz zaman istediğiniz ses kontrolünü yapabiliyorsunuz. Bir başka özellik de fader”ın size nasıl tepki vermesini istediğinizi ayarlayabileceğiniz bir bölümün olması. Bunun dışında alışageldik mikser özellikleri olan kanallar ve bu kanallara ait low, mid, high ayarları mevcut. Buna artı olarak gain ayarı da mevcut.


Bağlantı Bölümü

Evo 4 “ün ön bağlantı bölümüne baktığınızda karşınıza 2 ader master out çıkıyor. Bunlarının dışında 4 adet line ve phono çıkışı mevcut . Hiç sanmıyorum ama eğer efekt ünitesi yetersiz gelirse, “send and return” ile dışarıdan bir efekt ünitesi bağlamak da mümkün. Bunların dışında mikserde 1 adet record çıkışı var. Bu sayede setlerinizi kaydetmeniz çok daha kolay oluyor.  Aldığınız kayıtlarda, herhangi bir patlama, kirlilik olmuyor. üzerinde bulunan USB çıkışı sayesinde bilgisayarınıza bağlayıp MIDI controller olarak da kullanmanız mümkün. Bir adet de MIDI çıkışı mevcut .

Evo 4″ün özelliklerine gelecek olursak, mikseri bağladığımda gözüme ilk çarpan, ses kalitesi oldu. özellikle piyasada bulunan birçok benzer fiyat aralığındaki mikserden kesinlikle daha başarılı. Bunun başlıca sebebi kullandığı 24bit / 96 khz A/D ve D/A konvertörleri. Bu konvertörler sayesinde gelen ses sinyali işlenip buradan mümkün olan en kaliteli şekilde dışarı aktarılıyor. Ecler, 40 yılı aşkın bir süredir ses üzerinde çalışan bir firma olduğu için, ses kalitesi en önem verdikleri konulardan biri.

En önemli özellik

Evo 4″ün en büyük özelligi ise üzerinde bulunan ve birbirinden bağımsız çalışabilen iki adet efekt işlemcisi. Yani bu sayede, bir taraftan flanger effekti verirken diğer yandan da reverb verebiliyorsunuz. Bu iki efekt işlemcisinin iki ayrı ekranı bulunuyor. Buradan hangi kanala hangi efekti seçeceğinize rahatlıkla karar veriyorsunuz. üzerinde bulunan time
(zaman) tuşu sayesinde kaç vuruşluk efekt vermek istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz. ‹ki adet parametre knob”u sayesinde hangi parametreler arası efekt kullanmak istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Hangi kanala efekt vermek isterseniz, en üstte bulunan giriş knob”undan
verebiliyorsunuz.

?imdiye kadar çoğunlukla tek efekt işlemcili mikserlere alışık olduğumuz için Evo 4″ün efekt kullanımı ilk başlarda biraz zor gelebiliyor. Fakat biraz alıştıktan sonra da bu kaliteden kolay kolay vazgeçemiyorsunuz.

Efekt kullanımında bir diğer fark ise efekti knob üzerinde değil fader üzerinden vermemiz. Yine sağlı sollu bulunan bu fader”larda dry/wet olmak üzere 2 seçenek bulunuyor. Bir nevi efekt volüm ayarı diyebiliriz. En altta bulunan launch kısmı efekti açma ve kapamaya yarıyor. Efekt ünitesini bu kadar anlattıktan sonra üzerindeki effektleri sayalım:

• High Pass Fitler
• Pan  
• Low Pass Filter                                
• Trans              
• Band Pass Filter                                 
• Vocader    
• LFO High Pass Filter                            
• Loop Sampler
• LFO Low Pass Filter
• LFO Band Pass Filter
• Delay/Echo
• Ping Pong Delay
• Sweep
• Bit Crusher
• Flanger
• Phaser
• Pitch
• Reverb
Daha öncede bahsettiğimiz MIDI kontrolör özelliği ise, Ableton veya benzeri programları kullanan DJ”ler için birebir. Evo 4″de 25 adet atanabilen MIDI knob ve fader mevcut. Bu sayede Evo 4″ü kullanırken başka bir MIDI kontrolöre ihtiyaç duymuyorsunuz. Mikserin MIDI bölümü, tam bir MIDI kontrolör gibi olmasa da kullanıcıyı tatmin edebilecek kapasitede. MIDI için kullanılacak tuşlar mikserin üzerinde, rahat kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Full MIDI özellikli bir mikser kullanmak isteyenler için ise; full MIDI kontrolör özelliği olan Allen & Heath Xone serisi daha doğru olabilir. Ama MIDI kontrolörün ikinci planda olduğu bir DJ için Evo 4 gerçekten çok kullanışlı bir mikser.

Evo 4″ün bir diğer önemli özelliği ise üzerinde limiter olması. Bu sayede, belli bir seviyeden sonra ses yükselmiyor. Böylece, Dj”lerin sesi çok fazla açma isteği duyup sonunda club”deki ses sistemine zarar verecek duruma gelmelerini engelliyor. Bu kısmın ayarını şifreleyip, başkalarının kurcalamasını önlemek de mümkün .

Kıssadan hisse…

Evo 4, günümüz DJ teknolojisinin ne kadar geliştiğini, özellikle üzerinde bulunan iki adet efekt işlemcisi ile gösteren bir mikser. Bunu yanında Evo 5″de kullanın ses kalitesi, Evo 4″de de mevcut. 96 kHz sampling oranıyla dijital ses teknolojilerinin en gelişmiş özelliklerini taşıyor.
MIDI özelliğinin bulunması ise günümüzde Ableton, Traktor ve benzerlerini kullanan birçok DJ”in işini kolaylaştırıyor. Alışılageldik mikserlerden farklı olduğu için, efekt ünitesinin kullanımı ilk başlarda biraz zor gelebilir. Ama alıştıktan sonra da vazgeçmeniz çok zor olacak.  Evo 4, ülkemize Pi Records tarafından getiriliyor:

www.pirecords.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here