Ana sayfa Donanım Eventide’ın ürettiği iki efekt pedalı

Eventide’ın ürettiği iki efekt pedalı

0

Eventide TimeFactor ve ModFactor

Bilenler hatırlayacaktır; Eventide stüdyo için yüksek kaliteli rack efekt prosesörleri ve plug-in’ler üreten bir firma. Değişik Eventide Harmonizer modelleri tüm dünyada birçok stüdyonun efekt prosesör tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Daha özel örneklere bakarsak, Eddie Van Halen”ın gitar sinyalini bir Eventide harmonizer”dan stereo çıkışla iki ayrı amfiye gönderip birisine hafif detune efekti vererek oluşturduğu doğal choruslu ton mutlaka bir yerde kulağımıza çalınmıştır… ya da Steve Vai”nin “Passion and Warfare” albümündeki “Love Secrets” ya da “Alien Water Kiss” parçaları, yaratıcı ellerde Eventide Harmonizer”ların neler yapabileceğinin uçlarda gezen örnekleri olarak söylenebilir. Tabii çoğu kaliteli stüdyo ekipmanı için de geçerli olduğu gibi, yüksek fiyatları bu etkileyici prosesörlerin daha yaygın olarak kullanılmasını kısıtlayıcı bir faktör oldu. Firmanın 2000″li yılların sonunda lanse ettiği pedal prosesörler olan TimeFactor, ModFactor, PitchFactor ve son olarak da Space; Eventide rack efektlerin işlem gücü ve kalitesini konfigürasyon olarak kısıtlı ama erişilebilir bir fiyatta daha yaygın bir  müzisyen kitlesinin kullanımına sundu. Biz de burada TimeFactor ve ModFactor pedallarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Eventide TimeFactor ve ModFactor

 

TimeFactor ve ModFactor

Ortak özellikler:

Her iki pedal da kenarları lastikle desteklenmiş metal gövdeye sahip ve gayet dayanıklı görünüyor. Parametre kontrol düğmeleri ve program seçimi/efekt açma-kapama pedal kontrolleri de aynı şekilde. Her iki ünite de herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla diğer efektlerle birlikte bir pedal board”a yerleştirilip kullanılabilir. Pedallar ayrıca MIDI uyumlu ve MIDI sinyalleri ile dışarıdan kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Arka panelde bulunan USB girişi ile de yazılımları online olarak güncelleme imkanını bulabiliyorsunuz. özellikle efekt parametrelerini gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmeniz için bir expression pedalı edinmeniz gerekiyor ama bu fazladan harcamaya değer olduğunu kesinlikle belirtmeliyim. Güç kaynağı olarak 9V 1200mA”lik, pedalla birlikte verilen adaptörleri kullanılıyor, burada pil seçeneğiniz yok. Her iki efekt için bypass özelliğini de seçme imkanınız var; DSP bypass durumunda cihazdan geçen sinyale herhangi bir efekt uygulanmıyor. Relay bypass modu ise   gerçek analog bypass özelliğine sahip, burada sinyal işlemciler yerine özel devrelerden geçip doğrudan çıkışa gidiyor. Bu iki özelliği birlikte de kullanma şansınız var, böylece kullandığınız efekti, tekrar ya da sustan aniden kesilmeden bypass edebiliyorsunuz. Sonuç olarak enstrüman ya da farklı empedansta girişler ya da paralel/seri efekt loop’lar için en uygun bypass şeklini seçebilmeniz mümkün. Efektlere hem giriş hem çıkışı mono ya da stereo yapabilmeniz mümkün. Ayrıca giriş ve çıkış için enstrüman ya da line seviye girişi seçme şansını da veriyor pedallar. ?imdi isterseniz gelin pedalları ayrı ayrı inceleyip özelliklerini görelim.

Eventide TimeFactor ve ModFactor-1

 

Eventide TimeFactor ve ModFactor-2

TimeFactor:

TimeFactor, temel olarak birbirinden bağımsız ve delay zamanı maksimum 3 saniye olan iki delay ünitesinden oluşuyor. Bunun üzerine pedalda bulunan 10 farklı delay efektinden birisini seçerek parametre değişiklikleri ile istediğiniz delay efektini meydana getirmeniz mümkün. Burada seçilebilecek efektler şu şekilde:

Digital Delay: standart 3 saniye kapasiteli çift dijital delay

Vintage Digital Delay: Klasik “vintage” analog ve dijital delay

Tape Echo: Analog teyp delay

Modulated Delay: Modülasyon ile chorus ve chorus etkisi taşıyan delay

Ducked Delay: Bağladığınız enstrümanın sinyali sürdüğünde dinamikleri düşük, sustuğunuzda belirgin hale geçen bir delay. özellikle hızlı pasajlarda anlaşılabilirliğin sürdürülmesi için ideal.

Band Delay: Tekrarlarda çeşitli parametrelerin kontrolü imkanı sağlayan filtrelenmiş delay

Filter Pong: çifte delayden gelen sinyali çıkışlara alterne ederek yollayan ve filtre efektleri de eklenebilen delay.

Multitap Delay: Delayde 10 tekrarının tüm parametrelerini belirleyebilme imkanı.

Reverse Delay: Ses sinyallerini tersine çevirerek uygulayan delay.

Looper: Hız ve volüm kontrolü de sağlayan 12 saniye kayıt kapasiteli looper.

TimeFactor”un üst panel kontrollerine bakacak olursak, Mix ve Dly Mix, sırasıyla delay efektinin, efektsiz sinyale olan oranını ve her özel efekt tipi için sözkonusu olan iki delay ünitesinin birbirine oranını kontrol eden düğmeler. Bunun dışında her efekt tipi için farklı özellikleri kontrol etme imkanı tanıyan Xnob, Depth, Speed ve Filter adı verilmiş kontrolleri görebiliyoruz. Bunun dışında pedal kısmında yer alan üç switch”ten Active ile pedalı efekt ya da bypass durumuna sokmak, Repeat ile cihazın dışarıdan girdi alışını önleyerek girilen sinyalin sonsuz tekrarını sağlamak; son olarak da Tap ile (tap tempo seçeneğinde) tempoyu sayarak tekrarı ya da (diğer seçeneklerde) delay zamanını belirlemek mümkün. Kullanıcı olarak kendi ayarlarınızı 20 preset şeklinde kaydedip gerektiğinde geri çağırabiliyorsunuz.

 

Eventide TimeFactor ve ModFactor-3

ModFactor:

ModFactor ise, adından da anlaşılacağı üzere modülasyon efektlerini içeren bir prosesör olarak tasarlanmış. Cihazda birbirinden bağımsız olarak kullanılabilecek 10 genel efekt bulunuyor. Efektlerde ayrıca 2-4 farklı tarzda modlar bulunuyor; örnek olarak bir flanger efekti arıyorsanız, efekt parametreleri dışında 4 farklı flanger modundan uygun olanı seçme çansına sahipsiniz. İşte ModFactor”de yer alan efektler:

Chorus: Liquid, shimmer ve organic modları bulunan chorus efekti.

Phaser: 4 farklı mod ve diğer ayarları yapabileceğiniz flanger.

Q-Wah: Parametrelerini ayarlayabildiğiniz bir autowah, expression pedalı ile klasik bir wah pedalı ya da vocoder-wah gibi değişik wah efektleri.

Flanger: Pozitif, negatif, jet ve thru-o şeklinde 4 farklı mod seçebileceğiniz bir flanger.

Mod Filter: Lowpass, hipass ve bandpass filtreleri uygulanabilen modülasyon.

Rotary: Standard ya da giant modlarını seçebildiğiniz bir Leslie/rotary speaker efekti.

Tremolo: 2 farklı tremolo efekti.

Vibrato: Modern, Vintage, Retro modlarını seçebileceğiniz vibrato efekti.

Undulator: İki delay, iki detuned voice ve FM tremolosu içeren bir klasik Eventide efekti.

Ring Modulator: Ring modulator efekti

 

Eventide TimeFactor ve ModFactor-4

ModFactor”un kontrolleri ise, Time Factor gibi iki sıra şeklinde yerleştirilmiş. üstte en solda yer alan Intensity, kullanılan efektin temiz sinyale oranını belirliyor. Hemen yanındaki Type da, anlaşılacağı gibi seçtiğiniz efekt içinde yer alan farklı tipteki efektleri seçebilmenizi sağlıyor. ModFactor, içerdiği efektleri oluşturabilmek için 2 temel LFO içeriyor. Kontrollerden üst sıradakiler (Depth, Speed, Shape ve Xnob), ana osilatörün kontrollerini sağlarken alt sıradakiler (S-Mod, D-Mod, Mod Rate, Mod Source) ise ikincil osilatörün tavrını belirliyor. Sırasıyla frekans ve amplitüd modülasyonunu belirleyen S-Mod/D-Mod kontrolleri ayarlanarak ikincil osilatörün etkisini minimuma indirmeniz mümkün. Pedal kısmında yine üç switch bulunuyor ve en soldaki Active, efekt ya da bypass seçimi için kullanılıyor. Ortada yer alan Slow/Fast, efektlerdeki aynı adlı modları seçebilme ve bunların arasında geçiş yapabilmenizi sağlarken Tap ise tekrar ya da tempo değişikliklerini ayarlamak mümkün. Ayrıca kendiniz için yazdığınız 40 preseti de kaydedip gerektiğinde geri çağırma imkanınız da var.

Evet, gelelim yorumlara… Her iki efekt de hem ev/stüdyo hem de sahne şartlarında, dijital pedal efektlerinde sıklıkla duyduğumuz sentetik tınıdan çok uzak, zengin ve doğal tonlara sahip. Her iki pedalın giriş ve çıkışlarının doğrudan amfi girişi ya da efekt loop için ayarlanabilmesi büyük avantaj. Efektler için birçok parametre ve seçenek olması, bunlarla uğraşmak istemeyenlerin gözünü korkutmasın. Her iki pedalda da, kolaylıkla kullanabileceğiniz tonları elde etmek ve küçük ayarlar yapmak mümkün. Presetler ya da efekt parametrelerini gerçek zamanlı olarak değiştirirken de herhangi bir kayba neden olmaması da dikkat çekici. Her iki pedalın en önemli dezavantajları, görece yüksek fiyatları ve sadece bir ana efekt seçebilme imkanı tanıması. Delay ve modülasyon efektlerini sık kullanıp stüdyo kalitesinde ses ve geniş parametre kontrolü arayanların ModFactor ve TimeFactor”dan çok memnun kalacaklarına eminim. 
Gelecek yazımızda görüşmek üzere…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here