Ana sayfa Donanım Ev Sinemasının Kalbi – Av Receiver

Ev Sinemasının Kalbi – Av Receiver

0

Av Receiver ile ilgili merak edilenler…

Tüketici elektroniği denince akla gelen sistemlerin başında hiç şüphe yok ki, ev sinema sistemleri geliyor. Deyim yerindeyse evimizin salonunu, bir sinema salonuna çeviren bu sistemlerin en önemli parçaları AV Receiver’lardır. Kısaca, görüntü ve ses kaynağı sorumlusu olarak tanımlayabileceğimiz bu cihazlar ne kadar yetenekli olursa, ev sinema sisteminizden alacağınız keyif de o kadar yüksek olur. Birçok ev sinema sistemi sahibi kullanıcı, ses düzeneğine çok önem vermez. Bu tavrının hatalı olduğunu, kaliteli görüntüyü neredeyse cızırdayacak şekilde gelen ses ile birlikte izlemek zorunda kaldığında ya da tersi durumda fark eder. Kısacası, AV Receiver’lar ev sinema sisteminin kalbi konumunda bulunuyor.

Av Receiver
Nedir ne değildir?

Ne işe yarar bu AV Receiver’lar? Aslında yaptıkları iş son derece basit; ev sinema sistemine ait görüntü ve ses kaynaklarından gelen verileri işleyerek, bu verileri kaliteli ve yalın bir şekilde ilgili cihazlara dağıtmak. Dolayısıyla burada, ses için hoparlörlerin, görüntü için de DVD/Blu-ray oynatıcınızın kalitesi kadar AV Receiver’ların da kalitesi önem kazanıyor. örneğin, barındırdığı yeni ve özel teknolojiler sayesinde bas ve/veya tiz sesleri olabildiğince güçlü bir şekilde amplifiye eden (çoğaltan) ürünler daha çok tercih ediliyor.

 

AV receiver’lar, yapıları itibariyle üç farklı ses teknolojisi barındırıyor. Bunlar, sesi yükseltmeye yarayan bir adet amplifikatör, bu amplifikatörün çalışmasını tetikleyen ve zayıf elektronik sinyalleri güçlendirip kontrol altında tutan preamp işlemcisi ve FM/AM kanal ayarlayıcısı. İşte AV Receiver’ların içerisinde yer alan bileşenler bunlar.

Av Receiver
Bir amplifikatörün asıl görevi, gücü hoparlörlere iletmek. Bu basit görevi gerçekleştirirken, AV Receiver ile hoparlörler arasında bir uyumsuzluk olmaması gerekiyor. Zira her hoparlörün belli bir özdirenç seviyesi vardır ve bu değer, ohm cinsinden hoparlörün üzerinde yazar (düşük seviyede bir değer, düşük özdirenç anlamına geliyor). Eğer AV Receiver ile hoparlörlerin özdirençleri arasında uyumsuzluk varsa, amplifikatör bu farkı kapamak için ekstra güç harcayacaktır. Dolayısıyla gereğinden fazla ısınacak ve buna bağlı olarak kendiliğinden kapanacaktır. Bunun önüne geçmek için, AV Receiver ile hoparlörlerin arasında uyumsuzluk olmamasına dikkat edin. Halihazırda piyasadaki birçok AV Receiver ile 6-8 ohm arasındaki özdirence sahip ses sistemi hoparlörleri arasında bir uyumsuzluk bulunmuyor. Yine de bu özdirenç meselesine dikkat etmenizde fayda var. ürünleri ne kadar uyumlu seçerseniz, alacağınız performans o denli artacaktır.

 

Av Receiver

Küçük salonlar için

Eğer bu tür bir sistemi kurmayı planladığınız oda 20 m2’den büyük değilse, paket hoparlör sistemlerine yönelebilirsiniz. Bu tür paket sistemler hem bütçeye daha uygun olacaktır, hem de odanın boyutları dolayısıyla seslerin birbirine girmesini engelleyecektir.

Neye göre karar vermeli?

Ev sinema sistemlerine ne kadar bütçe ayırırsanız, alacağınız verim de o kadar artacaktır. Bu mantıkla hareket etmekte fayda var. Piyasada farklı segmentler için birçok AV Receiver bulabilmek mümkün. İhtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda belirleyeceğiniz AV Receiver’ın, beklediğiniz performansı size vereceğine emin olabilirsiniz.

Giriş seviyesi AV Receiver’lar, uygun fiyatlara bulunabiliyor. öte yandan, binlerce TL harcayarak ekstrem bir ev sinema sistemine sahip olmak istiyorsanız, ev sinema sisteminizin kalbi olacak AV Receiver için de hatrı sayılır ölçüde bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Genel olarak, kanallara 100 watt dağıtabilen bir AV Receiver sizi kesinlikle yarı yolda bırakmayacaktır. Peki neye göre karar vermeliyiz? Bu soru, direkt olarak ev sinema sisteminizi kuracağınız odanın/salonun büyüklüğü ile alakalı. 25 – 30 m2 civarında bir salonda 75 watt AV Receiver işinizi rahat rahat görecektir. Eğer hatrı sayılır büyüklükte bir bütçe ayırabiliyorsanız, 25 – 30 m2’lik alan için 100 watt’lık bir ürün tercih edebilirsiniz. Sonuç itibariyle, ne kadar çok bütçe ayırırsanız, deneyimleyeceğiniz performans o kadar sinema salonlarına yakın olacaktır. Eğer 50 m2’yi geçen bir salona ve üst seviye bir ev sinema sistemine sahipseniz, 100 watt’tan daha güçlü bir AV Receiver modeline yönelebilirsiniz. Tekrar hatırlatalım; AV Receiver’da ne kadar güç varsa, sistem belli bir noktaya kadar o denli az yorulacaktır.

 

Alacağınız AV Receiver’ın THD değerinin %1’den az olması, sesin daha yalın ve kaliteli iletilmesi anlamına geliyor. THD (Total Harmonic Distortion), toplam harmonik bozulma oranı olarak düşünülebilir. Sesin amplifikatörden yükseltilirken, ne kadar bozulmaya uğradığını gösteriyor. Eğer bu değer %1’den az ise, bozulma oranı oldukça az demektir, ki piyasadaki birçok ürün %1’den az THD değerine sahip.

Av Receiver HDMI 1.4 Protokolü

HDMI 1.4 protokolü

AV Receiver’larla ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, hem sesi hem de görüntüyü aynı kabloda taşıyacak olan HDMI bağlantı protokolunun 1.4 versiyonuna sahip olması. Bu neden önemli? Artık 3D teknolojisini destekleyen televizyonlar piyasada oldukça popüler. Bu 3D teknolojisini destekleyen HDMI protokolü, AV Receiver’ınız tarafından desteklenmezse o halde 3DTV’nizden beklediğiniz sonucu alamayacaksınızdır. HDMI 1.3 protokolü 3D teknolojisini desteklemiyor. Dolayısıyla AV Receiver’ınızın HDMI girişinin 1.4 protokolünü desteklediğinden emin olun.

 

öneriyoruz: Marantz NR1601 AV Receiver

7.1 desteğiyle birlike Marantz NR1601, AV Receiver dünyasında yüzünü geleceğe dönmek isteyenlere hitap eden bir ürün. 4 adet HDMI girişe ve 1 adet de HDMI çıkışa sahip olan AV Receiver’ın HDMI protokolü de 1.4. Bu sayede 3 boyut teknolojisine sahip televizyonları da destekliyor. Amplifikatörlerinin her birinden 50 watt değerde ses geliyor. Bu da, 7 amplifikatör için düşünülürse, toplamda 350 watt ses gücüne denk. NR1601, Dolby True HD, Dolby Pro Logic gibi teknolojiler ile birlikte ses ve görüntü kalitesini artırıyor. Fiyatı ise 600 Dolar.

Marantz NR1601 AV Receiver

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here