Ana sayfa Donanım Ev sinemasında HD ses kalitesi

Ev sinemasında HD ses kalitesi

0

HD görüntüden sonra seste de HD arar olduk!

Kimi zaman eski arşivimizden Led Zeppelin CD”mizi çıkarıp, henüz müziğin karmaşıklaşmadığı 70″li yılların başına dönmek isteriz. Belki de elimizde bu albümün DVD versiyonu da vardır. Her ne kadar her iki kayıt ortamı, kendi teknolojilerinin en üst seviyesinde kalite sağlasalar da ses, 70″li yılların kayıt esnasında kullanılan teknoloji imkanlarıyla sınırlı kalmıştır.
 
Bu sıralar sıklıkla karşılaştığımız High Definition (HD), ilk olarak yüksek çözünürlüklü görüntüyü akıllarımıza getiriyor. Oysa HD, yüksek netlik anlamına geliyor ve bu teknoloji, görüntüde olabileceği gibi seste de önemli rol oynuyor. HD ses, bize daha çok kanaldan, daha yüksek kalitede ses duyma imkanı sağlıyor. Nasıl ki HD görüntüde 5 kat daha fazla ayrıntı elde ediliyorsa, HD seste de aynı oranda ses ayrıntısı elde edilebiliyor. Bunu daha fazla kanal (5.1 veya 7.1) ve daha yüksek kalitede dijital ses özellikleriyle yapıyor. Yani ekstra kanal sayısının yanında, daha doğru ve daha sağlıklı ses sunuyor. Tabii bu ses kalitesi, ev sinemanızdan aldığınız keyfi zirveye taşıyor.
 

 

 

HD, ses dünyamıza da adımını attı

Ses, kaliteli bir stüdyoda, 32 bit”e kadar kaydedilebiliyor. Yani bu, bir ses dalgasının 32 milyon noktadan oluşması anlamına geliyor. Ancak standart bir CD okuyucusu, 16 bit sesi okuyabilecek şekilde donatılmıştır.

16 bit ses, bir CD”de 80 dakika olarak depolanabilirken, 32 bit sesi ancak bunun yarısı kadar depolayabilirsiniz. Bu sesi 5.1 ya da 7.1 kanaldan vermeyi düşünürseniz, bir CD”ye sadece 5 dakikalık HD ses kaydedebilirsiniz.
 

2006 yılından bu yana 32 bit yani HD sesleri okuyacak DVD okuyucular bulunuyordu. Ancak bu ses kalitesinden faydalanmaya, bu sesi depolayacak kapasitede disklerin üretilmesiyle başladık. Depolama sorunu çözülünce HD teknoloji, ses dünyamıza da girmiş oldu.
 

Bilgisayar dünyasında ise, HD ses kalitesinde her şey bir adım önde… Efsanevi Realtek AC 97 ses sürücüsü, 20 bit ve 48 khz kalitesinde 6 kanal sesi destekliyordu ve bu bizim için harika bir ses teknolojisiydi. Intel® High Definition Audio yani yüksek ses tanımlı sürücü ise, bir adım daha öne giderek 8 kanala kadar 32 bit ve 192khz kalitesinde sesi desteklemeye başladı. Bu, oyun severler için daha surround ve daha net sesli oyun deneyimi anlamına geliyor. Tabii bu gelişmeler, sadece iyi bir oyun deneyimiyle sınırlı kalmıyor. Ev kayıt sistemleri ve VoIP denilen internet üzerinden sohbet esnasında da, yüksek netlikte ses duyacağımız anlamına geliyor.
 

HD ses, CD ve DVD”lerde gelişiyor. HD DVD”ler ve Blue Ray diskler, artık süper yüksek netlikte duymamızı sağlayacak Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio formatlarıyla sunulmaya başladı. Bahsettiğimiz bu formatlar sesi, bize kayıp yaşatmadan ve sıkıştırmadan sunuyor. Ev sineması ve Hi-Fi sistemlerin devreye girdiği yer ise, bu yüksek kalitede kaydedilmiş sesin, bize doğru olarak ulaştırılmasını sağlamak oluyor.
HD kalitesini hem ses hem de görüntü olarak deneyimlemek isteyenlere işte birkaç öneri…
 

 

 

Sony BDP-S770
Sony”den oturma odasında eğlence devri

Sony BDP-S770 Blu-ray Disc oynatıcı, 3D özellikli bir TV”de Blu-ray 3D™ filmleri oynatmak için tam anlamıyla hazır durumda. 3D”de çekilen filmlerin, konserlerin ve 3D teknolojisini sunan yeni televizyonların artmasıyla beraber, izleyiciler oturma odalarında kendilerini gerçek anlamda aksiyonun ortasında hissedebilecek.

Sony”nin bir firmware güncellemesiyle DLNA uyumluluğu bulunan cihaz, bu uyumluluk sayesinde DLNA uyumlu cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve müzik çalar gibi cihazlarla iletişime geçebiliyor. Böylelikle kaydedilmiş içeriklerin kablosuz olarak televizyona taşınabilmesini sağlıyor
 

 

 

B&W 683
Detaycı ve net bir ses

B&W, yenilenmiş 600 serisi ile hem kulağınızın hem de gözünüzün pasını siliyor. 600 serisi hoparlörlerinden 683 bas, orta kanal ve tiz sürücü ünitesi olan 3 yollu bir hoparlör olarak öne çıkıyor. 3 yönlü şık tasarıma sahip cihaz, detaycı ve net sesiyle farkını ortaya koyuyor.
Geniş bir salonda 2 adet 683 hoparlör ile stereo bir sistem rahatlıkla kurmak mümkün… Yenilenmiş tasarımı ve ahşabın iç içe geçtiği ürün, siyah ve kırmızı kiraz renkleriyle evinize renk katacak.
 

 

 

 

Led Zeppelin: The Song Remains the Same

5.1 desteği sağlayan Blu-ray TruHD video, HD görüntünün yanına amfi tiyatroda canlı konser izliyormuş etkisi bırakıyor. Tüm enstrümanların iç içe geçtiği; ancak hepsinin de fark edildiği kayıttaki tek kusur, kayıttan kaynaklanan ufak tefek duraklamalar. Tabii kaydın 1970″li yılların ses teknolojileriyle yapıldığını göze alırsak, buna kusur denilemez.
 

 

 

 

Michael Jackson: This is It

ünlü pop yıldızının dokümanter şekilde incelendiği 80 saatlik yapım, teknik açıdan DTS HD-MA (Digital Theatre System High Defination – Master Audio) seçenek kalitesi ile dikkat çekiyor. Bu seçenek, özellikle, canlı kaydedilen konserleri dinlerken inanılmaz bir deneyim sunuyor. Belgesel niteliğindeki bu çalışmada yer alan konser görüntülerinde, her notayı hissetmek mümkün oluyor. Ses kaybına uğramadan gerçekleştirilen bu kayıt ile HD sese doyuluyor.

 

 
Neden HD ses?

– Modern filmlerin tamamı, atmosferlerini surround ses ile elde ediyor. Surround ses, sizi ekrandaki aksiyonun içine çekiyor.
– Korku filmleri ve gerilim filmleri, arkanızda dolaşan sesler kullanmayı seviyor. Yeni sistemler bu sesleri çevrenize yayabilme konusunda oldukça iddialı.
– Film diyalogları, daha net anlaşılabiliyor.
– Sesteki yüksek netlik sayesinde, kendinizi gerçek olarak görüntü içinde hissediyorsunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here