Ana sayfa Makale Etnik Perküsyonlar

Etnik Perküsyonlar

0
Projelerinde etnik çalgılara yer vermek isteyen müzisyenlere rehberlik edebileceğini düşündüğüm bu yazıda, özellikle vurmalılara ek olarak diğer etnik çalgı aleti gruplarından da bahsetmek istiyorum.

Dizi, Sinema, Tv müzik prodüksiyonlarıyla uğraşan bestecilerin çoğunun DAW”ına baktığımızda müzik yazılımında en çok kanala sahip olan çalgı grubunun “Vurmalı çalgılar” olduğuna şahit oluruz. örneğin orkestrasyon ile uğraşan besteci, müzik yazılımında yaylı grubuna, I.Keman, II.Keman, Viyolalar, çellolar, Kontrbas şeklinde beş ayrı Audio Track oluşturur ancak “Vurmalı çalgılar” düşünüldüğünde beş kanalla yetinmesi mümkün olmaz. Küçücük parçada bile marakasından, tutun, timpalesine, Grand Cassa”sından djembesine kadar birçok perküsyon aleti kullanılabilir. Her bir enstrüman için ayrı kanal düşündüğümüzde birden bire elimizde onlarca kanaldan oluşan perküsyon grup kanalı oluşur.
 

Her zaman her parçanın vazgeçilmezidir vurmalı çalgılar (Perküsyonlar). Parça içerisinde ritmik ögelerin ortaya çıkmasını sağlarlar. Enstrüman sınıflandırmalarında ise her zaman kendilerine ayrı bir kategori elde etmişlerdir. örneğin klasik müzik içerisinde dört ana çalgı grubundan biri olarak gösterilirler: Yaylılar, ağaç üflemeliler, bakır üflemeliler, vurmalılar…  Kısaca önemini bahsettiğim vurmalı çalgıların, namı diğer perküsyonların (Percussion) bu sayı ki konumuz olduğunu söylemek isterim. Daha önceki sayılarda sizlere sinematik perküsyon enstrümanlarından bahsetmiştim. özellikle aldığım maillerde Drums of War hakkında birçok soruyla karşılaştım.  Bu  sayıda da benzer bir konu olan ancak daha çok etnik perküsyon sanal enstrümanlarından sizlere örnek vermeye çalışacağım. Projelerinde etnik çalgılara yer vermek isteyen müzisyenlere rehberlik edebileceğini düşündüğüm bu yazıda, özellikle vurmalılara ek olarak diğer etnik çalgı aleti gruplarından da bahsetmek istiyorum.

 

WORLD IMPACT: GLOBAL PERCUSSİON

Daha çok sinematik, etnik, world  ve newage müzik üzerine çalışan kompozitörlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir sanal enstrüman. Library”nin içine baktığımızda doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm kıtalarda farklı farklı bölgelere ait küçüklü büyüklü perküsyon aletlerinin sampling’i ve Afrika, Orta Asya, Asya, Avustralya yerel perküsyonları ağırlıklı olarak örneklenmiş durumda. özellikle 4.2 GB yer ayrılmış olan Japon Taiko çalgısı, library”nin en önem verilen perküsyonlarından bir tanesi gibi gözüküyor. Her enstrümanın farklı mikrofon pozisyonlarıyla ve velocity değerleriyle kaydedilmiş olması ise dikkat çekici bir unsur. Sanal enstrümanın realistik olması ve dramatikliği yakalaması için velocity değerleri farklı farklı oluşturulmuş. Enstrüman, Kontakt platformunda çalıştırılabiliyor ve kendi script’i ile chokes, rolls, flams, ruffs adı verilen artikülasyonlarını rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Vsti olarak Cubase v.b. yazılımlarda kullanılabileceği gibi ProTools 7 ve 8 ile de RTAS formatta kullanılabilir. Humanize engine  adını verdikleri script yardımıyla pitch timing ve volume değişikliklerini kolayca yapabiliyorsunuz ve bu script ile farklı efektler ortaya çıkarmak mümkün. EZ Room özelliğiyle farklı oda ambiyanslarını reverb efektli olarak sese işleyebiliyorsunuz.  EZ Room”u aktif ettiğinizde midi klavyeniz ya da her hangi bir MIDI aletinden knob’lar yardımıyla sesi Dry- durumundan Wet”e kademeli olarak ve 50 değişik sonic alanı şeklinde sesinize ekleyebiliyorsunuz. Articulation ve Trigger engine sayesinde 16’lık, 32’lik, 64’lik nota değerlerinde rolls”lar yaratabiliyorsunuz ve aynı zamanda tempo sync özelliğiyle projenin ritmine artikülasyonların temposunu kilitleyebiliyorsunuz. Bu şekilde tempo değişikliklerinde artikülasyonlarınız proje temposuna göre hareket edebiliyor. Ayrıca 25 paternden oluşan custom seçenekleriyle kendinize göre artikülasyon sıralaması yapıp canlı çalımlarınızda bu patern sırasını kullanarak çalımlarınızı yapabilirsiniz. RAM”iniz yettiği takdirde aynı anda 64 perküsyon aletini Kontakt”a yükleyebiliyorsunuz. Library, sabit diskinizde 13 GB yer kaplıyor ve tüm müzik yazılımlarıyla sorunsuz çalışıyor.

 

örnek Enstrümanlar

Afrika : Adewuro (Ghana), African Shaker, Balta, Djembe (Cowskin), Djembe (Goatskin),Djembe, Djun Djun Hi, Djun Djun Low, Djun Djun Mid, Dodompo Hi, Dodompo Low, Drum Gong Large v.s.
Asya: 12in Wuhan China, 13in TamTam, Balafon, Balinese Nipple Gong,Belafon (Drum Sticks), Binsasara, China Cymbal-Smal , Tabla High (Dayan), Tabla Low (Bayan), Talking Drum High, Talking Drum Low, Tibetan Bells x8 (Tibet), Tibetan Bells x8 Chromatic (Tibet) v.s.
Europe : 16in. Paiste Crash, 17in. K Zildjian Dark Crash,20in. Zildjian Pang, Cajon (Spain), Cowbell Swiss Hi, Cricket, Framedrum
Orta Asya: 10inç. Istanbul Splash, Bandir, Bendir, Darbuka, Dumbek (Morocco), Dumbek Whale Tones (Morocco), Dumbek, Frame Drum Large, Hadjini Large, Hadjini Small, Hadjira, Kanjira, Karakab Large (Morocco), Karakab Small (Morocco), Riq 1 (Egypt),  Turkish Frame Drum, Udu High, Zil Table v.s.
Kuzey Amerika : Cowbell With Rivets, Cowbell, Dominican Tambora, Donkey Jaw, Finger Snaps, Guiro (Cuba), Guiro (Dominican), Guiro (Puerto Rico), Hand Claps,  Mallet Drum Chromatic, , Mallet Drum v.s.
Bu enstrümanın üreticisi Vir2 firması, web sitesinden 399,95 $ karşılığında satın alabilirsiniz.
 

 

BEST SERVİCE ETHNO WORLD 3:

Etnik perküsyon ve çalgı grubunun olduğu eski bir vsti.  1 dvd’ den oluşuyor ve 5 yıl kadar önce piyasaya sürülmüştü. Tek dezavantajı loop şeklinde kaydedilmiş sanal enstrümanlardan oluşması. Ancak yine de aradan iyi sesler çıkabiliyor. Ancak kayıt kalitelerinin iyi olduğunu söyleyemem o nedenledir ki 2 yıl öncesinde Ethno Wolrd 4 piyasaya sürümüş durumdaydı
 


 

 

  ETHNO WORLD 4:

ödüllü sinema ve film bestecisi Marcel Barsotti ve Andreas Hofner tarafından oluşturulmuş bir library. Yayımlanalı 2 yıl kadar oldu ancak halen kullanımda. Bugüne kadar 80 sinema filminin müziklerini besteleyen Barsotti projelerinin çoğunluğunda bu library”yi kullandığını söylüyor. Sadece vurmalı değil üflemeli, yaylı etnik çalgı gruplarını da içerisinde barındırıyor. 200 kadar etnik enstrüman sesi örneklenmiş durumda ve abit diskinizde 10 GB yer kaplıyor. Kontakt Elastic Audio Engine “Time Machine 2” adı verilen script sayesinde yine tempo kilitlemek mümkün hale gelmiş. En önemli seslerinden olan Morin Khuur string ensemble (Mongolia) etnik müzik projelerinde kullanılabilecek yaylı çalgı gruplarından.
 

Diğer enstrüman örnekleri ise Saron, Tibetan Bells, Saz, Kantele, Irish Flutes, Military Cassa, Angklung, Egyptian Fiddle, Erhu, Gaohu, Scale Changer Harmonium, Bouzouki, Santoor, Hulusi, Dung Dkar Horns, Cajon, Balafon, Western Fiddle, Monochord, Irish Flutes, the new Duduk, Dvojacka, Hotchiku, Shakuhachi, Fujara, Ciaramella, Mankosed”ye dahil edilmiş durumda. Bunun haricinde Mongolian choir (Koro sesleri), çeşitli erkek ve kadın seslerinden oluşan sample sesler de kullanılabiliyor.1400 lick ve loop”a sahip bir arşiv. Fiyatı ise 399$.
 

 

TRUE STRİKE 1 ve 2:

Daha çok sinematik perküsyon olarak kullanılabilecek 2 ayrı kütüphane ancak özellikle True Strike 2 versiyonunda etnik çalgı örneklemeleri üzerinde durulmuş. 3 ayrı mikrofonlamayla kaydedilmiş bir library.
 


 
Close mic (bright and direct), stage mic (orchestral setting), far mic (wide and ambient, surround).

Sabit diskte 16 GB yer kaplıyor. King Kong, Altıncı His, Blood Diamond filmlerinin müziklerini besteleyen James Newton Howard, tüm score”larında True Strike kullandığını söylüyor.

 

QUANTUM LEAP SD2:

Yine East West firmasına ait bir vsti. İçerisinde etnik vurmalı perküsyon gruplarını bulmak mümkün. Hdd”nizde 12 GB yer kaplıyor.

 

 
TONEHAMMER PERKüSYONLARI

Farklı farklı perküsyon aletlerinden oluşan sanal enstrümanlar üreten bir firma olan Tonehammer, sıra dışı ve bilinmedik enstrüman ses örnekleri oluşturuyor. Bunlardan bazıları ise şunlar. WaterPhone, CylinDrum, Frendo, Alien Drum, Bamblong, CyLinDrum, Propanium, Anti Drum, Bangajon, Bamboo Stick. Her bir enstrümanın fiyatı 59 ila 109 $ arasında değişiyor. Ucuz ve kaliteli bir perküsyon arşivi edinmek isteyenlere tavsiyem Tonehammer enstrümanlarından edinmeleri.

ELITE ORCHESTRAL PERCUSSION

Yine Vir2 firmasına ait bir sanal enstrüman library. World Global Impact ile benzer bir script’e sahip. Senfonik perküsyonları içerdiği gibi etnik enstrüman örneklerini de içeriyor. HDD”de 19 GB  yer kaplıyor ve Kontakt ile kullanımı mümkün.

Yazılarımda sizlere orkestrasyonlarınız da kullanabileceğiniz sanal enstrümanları tanıtırken öncelikle kendi arşivimde olanları seçmeye çalışıyorum. Muhakkak ki yazı dizisinin içerisinde yazdıklarımın haricinde bir çok library mevcut. Onları da sırası geldikçe yazmaya çalışacağız. Yine de bu konuda soru görüş ve merak ettikleriniz için seyhancanyakan@hotmail.com adresinize mail’larınızı bekliyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here