Ana sayfa Haber Esnek ekranlı katlanabilir telefon furyasına Huawei” de katıldı

Esnek ekranlı katlanabilir telefon furyasına Huawei” de katıldı

0

‘World Intellectual Property Organization’ adlı kurumun websitesinde görülen yeni bir patent alan Huawei’nin de katlanabilir özellikli telefon furyasına dahil olduğunu görüyoruz. LetsGoDigital’ın bir araya getirdiği görsellerde görülen ürünün, Samsung’un daha önce patentini aldıklarına benzer bir şey olmadığını görüyoruz. Menteşe tipi bir mekanizma üzerine yerleştirilmiş esnek ekran ikilisini bir araya getiren çizimlerde  kitap biçiminde bir cihaz tasviri yapılıyor. Patent dosyasında yer alan notlarda ‘yumuşak destek yapısı’ şeklinde bir ibarenin yer alıyor olması, menteşe sisteminin sıklıkla rastlandığı üzere metalik yapıda olmayabileceğine, bunun yerine tampon tipi bir malzeme ya da metalin bu tip bir malzemeyle kaplanmış olduğu bir düzeneğe işaret ediyor. Bilindiği üzere bu tip patent başvuruları, ürünün çıkacağı anlamına gelmiyor. Firmalar her ne kadar üretime geçme gibi bir niyete sahip olmasalar da, geliştirdikleri fikir ve kavramları korumak adına patent başvuruları yapabiliyorlar.

Fakat bükülebilir telefon konusunda ironik bir durum yaşanıyor. Her ne kadar son zamanlarda hızla ilgi gören bir alan haline geldiyse de, henüz bu konuda ortaya konmuş tek bir ürün bile bulunmuyor. ZTE geçtiğimiz yıl Amerika’da ikili ekran tasarımına sahip Axon M modelini çıkarmıştı ama, iki ayrı ekranın sağlam yapıda tek bir ekran haline gelemeyeceği gerçeğinden ötürü kısa sürede vazgeçilmişti üretiminden. Zira iki ekranı gerçek anlamda tek bir ekran biçiminde katlanır şekilde kullanabilmeniz için ekranların esnek olması gerekiyor. Samsung’ da yıllardır bu tip bir cihazla ilgili patent başvuruları yapıyor, bu konu hakkında açıklamalarda bulunuyor ama, iddia edildiği üzere gelecek yıl çıkacağı söylenen modelinin nihai aşamada neye benzeyeceği konusunda henüz hiç kimsenin net bir fikri yok. 

Bununla birlikte Lenovo geçtiğimiz yıllarda çalışır durumda katlanabilir tablet prototiplerini bir kaç fuarda göstermişti. Satışa sunulmayan bu ürün, temel itibariyle içe doğru değil, dışarıya doğru katlanıyordu. Huawei’nin tasarımı ile ürün kullanımda olmadığında ekranın korunması sağlanmış oluyor. Dışarı doğru açılan ZTE’nin Axon M modeline de zorluk çıkaran tekil kamera karmaşasından da korunmuş oluyor Huawei’nin patentinde yer alan cihaz modeli. Huawei’nin bu ürünü ne zaman çıkaracağına dair net bir bilgi olmamakla birlikte tasarım üzerinde denemeler yaptığı, yeterli bütçe ayırabilmesi halinde Lenovo’dan, hatta belki de Samsung ve LG’den önce ürünü piyasaya çıkarabileceği düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here